Yunanistan insanlık suçu işlemeye devam ediyor

Ferhat ATİK Toplum
2 Mart 2020 Pazartesi

İdlib’de yaşanan saldırılar sonrasında Türkiye, sınır kapılarını açarak mültecilerin yurt dışına çıkışını serbest bıraktı. Binlerce mülteci yaşanan gelişmeler sonrasında Edirne’ye hareket ederek Yunanistan’a geçmek istediler. Yunanistan, Suriyeli mültecilere insanlık dışı uygulamalarda bulunarak ses bombası ve biber gazı ile müdahale etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi bir devlet olarak Yunanistan’ın yaptığı bu uygulama, neden Avrupa’da elle tutulur bir tepkiyle karşılanmadığı sorgulanmalıdır.

Yunanistan’ın yaptığı bu zulüm, insanlık dışı bir saldırı olmakla birlikte Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve BM Mülteci Hakları Sözleşmesi’ne de aykırıdır.

Ancak AB, söz konusu kendi birliğinde bulunan bir ülke olduğunda sessizliğini çekinmeden sergiliyor. Oysa Yunanistan’ın mültecilere karşı sürdürdüğü bu zulüm, asla kabul edilemez bir saldırıdır, insanlık suçudur.

Can havli ile yaşam yeri arayan mültecilere doğrudan ses bombası ve biber gazı ile saldırmak nasıl bir Avrupa geleneğidir?

Mülteci kavramı, sadece Türkiye’nin sorumluluğunda bir kavram mıdır? Yoksa mülteci, tüm dünyada yaşanan bir sorunun adı mıdır?

Bunların doğru yanıtları ile uğraşmamak için dünya devletleri, Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve BM Mülteci Hakları Sözleşmesi gibi çalışmaları ortak olarak yürütüp altına imza koymuşlardır. Oysa tümünün altında imzası bulunan Yunanistan bugün, her imzasına aykırı davranmakla kalmayıp, insanlık suçu işlemektedir.

Buna seyirci kalan AB de bu suçtan vicdani payını almaktadır.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Petsas, sınırı geçen 66 göçmenin gözaltına alındığını açıklarken, AB gündemine acilen Türkiye’nin sınır kapılarını açması konusunu taşıyacağını söylüyor. Oysa, AB’nin şu anda gündeme alması gereken konusu Yunanistan’ın saldırılarıdır.

Petsas’ın içler acısı açıklaması aynen şu cümle: “Dün, Yunanistan sınır kapısında 4 binden fazla düzensiz göçmenin örgütlenmiş bir biçimde sınırı yasa dışı geçme teşebbüsü Yunan polisi tarafından başarıyla önlenmiştir.” Bu cümleden bile, duruma ne kadar insanlık dışı bir açıdan baktıklarını görebiliyoruz.

Çok yazık.

Sözde Avrupa’da bir ülke.

Avrupa değerlerinden bihaber. Ancak AB’nin tutumunu da göreceğiz. Acaba AB de, Avrupa değerlerinden bihaber mi, değil mi?

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR