Bazı mektuplar hâlâ unutulmadı

Ferhat ATİK Toplum
30 Ocak 2019 Çarşamba

Teknoloji ve bilgisayarın getirisi ile, kağıda ve kaleme dökülen hassas duyguların, hasretlerin aşkların yaşam alanı ‘mektup’ şimdilerde tuşlara dokunma soğukluğuna bulaştı.

Hangi tuşa basarak ağlar insan? Ya da hangi bilgisayar klavyesi mutluluğu anlatabilir?

Bilemem.

Ancak bildiğim bir şey var ki, mektup yazma tarihe kavuşuyor. Duyguların kelimelerle dansı bu yüzyılın başında yok olup gitmek üzere!

Oysa mektup aşkla başlamış. Peki, şimdi aşklar da mı tarihe gömülüyor, yazılmamış mektuplarla?

↔↔↔

Philadelphia Üniversitesi profesörlerinden Hilprecht, 1889 - 1900 yılları arasında Mezopotamya’nın Niffer Vadisinde bir kazı yaptı. Burada topraktan çıkarılan önemli bir evrak, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çivi yazısı ile yazılmış diğer binlerce levha ile birlikte, kazı yapılan yerin sahibi olan Osmanlı Hükümeti’ne teslim edildi. 70 bin levhanın içine sıkışmış bulunan bu tarihi evrak, 58 yıl sonra, dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez Çığ ve Hatice Kızılay tarafından ele alındı.

Bu taş levha üzerindeki yazının ne anlam içerdiği çözülünce, uzmanlar hayretler içinde kaldılar. Çünkü bu taş levha, dünyanın ilk aşk mektubuydu. Hem de Sümer Medeniyetinin en büyük kral ve kraliçesinin aşkını anlatan bir mektup.

Milattan önce 2.300 – 2.500 yılları arasında Mezopotamya’da yaşayan ve şahane bir güzelliğe sahip olan Enlil adında Sümerli bir rahibe, Kral Su-Sin’e aşıktı. Sümerlilerin yeni yıl bayramında, tesadüfen kralın gözüne çarptı ve onunla evlendi. Evlendiği gün de aşk ateşi ile sevgilisi krala bir şiir yazdı. Gerçek sevginin sembolü olan şiir sarayda o kadar beğenildi ki, daha sonra o devrin en ünlü müzik üstatları tarafından bestelendi ve kısa zamanda halk arasına kadar yayılarak ebedileşti.

↔↔↔

Aşkını taşlara kazıtan güzel rahibe Enlil mektubunda şöyle yazıyor: 
Güveyi, kalbimin sevgilisi, Senin güzelliğin fazladır, bal gibi tatlı Beni büyüledin, Senin önünde titreyerek durayım, Güveyi, seni okşayayım, Benim kıymetli okşayışım baldan hoştur, Bağışla bana okşayışlarını, Benim beyim Tanrım, Benim beyim baygınlığım, Enlil’in kalbini memnun eden Su-Sin’im, Bağışla bana okşayışlarını.

↔↔↔

Dilerim aşkların sonu da tuşlara dönüşen mektuplar gibi olmaz.

Meraklısına:

Güzel bir rahibenin 4.500 sene önce bir krala çivi yazısıyla yazdığı dünyanın ilk aşk mektubu, İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunmakta...

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR