29 Temmuz 2021 Perşembe 16:00
Radisson

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinden Seçkiler: Ketuba-Düğün Sözleşmesi

Toplum 1390 görüntüleme
26 Mayıs 2021 Çarşamba

Nisya İşman Allovi

Ketuba, evlilik sözleşmesidir. Geleneksel Yahudi evliliğinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir ve damadın gelinle ilgili hak ve sorumluluklarını ana hatlarıyla belirtir. Dini ilkeleri, kadının haklarını, ölüm ve boşanma durumunda erkeğin karısına olan mali sorumluluklarını kayıt altına alır.

Ketubanın üzerinde evlilik tarihi, gelin ve damadın isimleri yer alır. Ketubaların bir kısmı dekore edilmiş tasarımları oldukça sade ve birkaç farklı şehirden gelen gelenekleri yansıtır.

Yaptıran kişinin sosyo-ekonomik statüsü ketubanın tasarımına yansır. 18. yüzyılda ketubalar genellikle parşömen üzerine yazılırken, 19. yüzyılın başlarında çoğu kâğıt üzerinde üretiliyordu. Buna paralel olarak zamanla dekorasyonda da gerileme görüldü.

Bu ketuba, pastel renkler ile boyanmış, kırsal alanı konu alan empresyonist vuruşlarla dolu. Sayfa yatay olarak ikiye bölünmüş. Tüm alanı doldurmak için stilize çiçeklerin ve çiçek desenlerinin kullanılması karakteristiktir. Görselde yer alan ketuba Tekirdağ'dan 5615 (1855) tarihli olup, Mordehay Dekalo & Bulisa Pinhas Demotika ailelerine ait. Müzenin Etnografya Bölümünde görülebilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel