Çocuklarla İstanbul’u keşfetmek

Miryam ŞULAM Çocuk-Aile
7 Mart 2012 Çarşamba

Pemi Melamet ile tanışalım

Pemi, 1968 İstanbul doğumlu. Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili Edebiyatı ve İtalya’da Scuola Politecnica di Design Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü tamamladı. Beş sene kadar bir deri firmasında tasarımcı olarak görev aldı; ardından bir ıslak mendil markasının kurumsal kimlik çalışmalarını yürüttü. 2005 senesinde kızı doğduktan sonra, işe ara verip onunla İstanbul keşiflerine başladı.

www.istanbulforkids.com’un hikâyesini Pemi’nin sözleriyle aktarıyorum

Kızım doğduktan sonra İstanbul’da hem onu eğlendirecek hem de bana keyif verecek yerler, aktiviteler aramaya başladım. Etrafımdaki tecrübeli annelere İstanbul’da çocukla yapılabilecek etkinlikleri danıştım. Aldığım cevap hep aynı oldu: “İstanbul’da çocukla yapacak pek birşey yok”.

“Benim için İstanbul saklı güzelliklerle dolu bir şehir” diyor Pemi

Böylece çok sevdiğim İstanbul’u, bir de anne olarak kızımla beraber keşfetmeye karar verdim. Benim için İstanbul saklı güzelliklerle dolu bir şehir. Biz de kızımla beraber bu güzellikleri keşfe çıktık. Bir yandan da internetten keşiflerimiz için araştırma yapıyordum. Çocuklarla ilgili rastladığım siteler de beni pek tatmin etmeyince kendi çapımda kendi etkinlik listelerimi oluşturmaya başladım ve ardından paylaşmak üzere İstanbul for Kids’i kurguladım.

Çocuklarla haftasonlarınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz

Sitede yazdıklarımın bir kısmı kızımla beraber gezip gördüklerimiz, bir kısmı keşif için araştırıp bulduklarımız, bir kısmı da ‘bu web kaynakta olmalı’ diyerek derlediğim bilgiler. Günümüzde artık anneler çalışıyorlar ve haftasonu geldiğinde çocukları ile ne yapacaklarını bilemiyorlar. Gezmek olsun diye alışveriş merkezlerine gidiyorlar veya çocuklarını haftasonu atölyelerine bırakıyorlar. Bunun sebebi de kaynak eksikliği.

Amaç çocuğunuzla birlikte öğrenerek, keşfederek eğlenmek ise…

İstanbul for Kids ile amacım çocuklarla İstanbul’da gezerek, beraber öğrenerek, paylaşarak ve birlikte vakit geçirerek eğlenmek. Bu site ile amacım aynı zamanda İstanbul’da çocuğu ile eğlenceli, eğitici, kaliteli zaman geçirmek isteyen ancak kaynak bulamayan veya araştırmak için zaman bulamayan aileler için fikirler, alternatifler sunmak.

Aslında İstanbul’da çocuklarla yapılacak ne çok şey varmış…

İstanbul, bir kültür karmaşası ve renk cümbüşü içinde dünyanın en heyecan verici şehri. Çocuklar büyürken gördükleri her şey onları bir şekilde etkiliyor, hafızalarında yer ediyor. Tramvayla bir Beyoğlu turu veya Galata Kulesi’nden İstanbul’u kuşbakışı seyretmek ya da Karaköy balık pazarında bir tur, bir açık hava konseri çocuklar için eşsiz deneyimler ve sanılanın aksine İstanbul’da çocuklarla yapılabilecek o kadar çok gizli saklı hazine var ki...

Kızım minik kâşif olmaya başlamış

Kızım, eşim ve ben de bu keşiflerden büyük keyif alıyoruz. Keşif rotalarını genelde ben belirliyorum. Sabah kahvaltımızı ederken kızıma onun anlayacağı şekilde bazen masalsı, bazen de hikâyeler uydurarak, biraz da tarih bilgisi katarak o gün yapacaklarımızı, neler göreceğimizi, hatta bazen de nerelerde kaybolacağımızı anlatıyorum. Yine böyle bir sabah kızım birden, “Hayır anne, bugün benim planımı yapacağız,” dedi. Çok şaşırdığımı hatta biraz da heyecanlandığımı itiraf ediyorum. ‘Kızım minik kâşif olmaya başlamış’ diye düşünüp sevindim. O gün onun planı yapıldı. Gerçekten de çok güzel bir plan yapmıştı; onun sayesinde süper bir gün geçirdik. Eminim o da yaptığı programdan ayrı bir keyif almıştır.

İstanbul’u keşfetmekten keyif alan annelere duyuru

Bu siteyi bir anne olarak kurguladım ama İstanbul o kadar büyük o kadar dolu ki buna tek başıma yetişmem mümkün değil. Bu yüzden benim gibi düşünen, benim gibi çocuğuyla gezen ve en önemlisi çocuğuyla keşfetmekten keyif alan İstanbul aşığı, annelerle tanışmak, sitede onların keşiflerine de yer vermek isterim.

Geçmiş yıllarda, yağlı boya atölyesinde sınıf arkadaşım olan Pemi Melamet, sanatçı kimliğini ve ruhunu burada da kullanmış ve gerçekten keyifle gezilecek bu değerli sitenin tasarımını da kendisi yapmış. Tasarlarken en önem verdiği şey, anlaşılır bir site oluşturmak çünkü artık herkesin çalıştığının ve insanların haftasonu planlaması yapmaları için de çok az vakti olduğunun farkında.