Çocukları kültürel maceraya sürüklüyor…

Sara Şahinkanat’ın sıradışı öyküleri:Geçen gün Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nde yürürken Yapı Kredi Yayınları’nın önünden geçiyordum. Vitrinde adını daha önce de duyduğum o kitapla karşılaştım. ‘Bilgi Avcıları Gizli Görevde - ‘Beyoğlu Macerası’. Yazarı, Sara Şahinkanat. Ortaokuldan sınıf arkadaşım hem de; ne güzel bir rastlantı!

Miryam ŞULAM
18 Ocak 2012 Çarşamba

7–12 yaş için hazırlanmış bir kitap. Ancak okuyan herkes, Küçük Prens’te olduğu gibi, kitabın her yaşa uygun olduğu fikrinde birleşiyor.

Bu kitabı özel kılan ne mi? Kitapta, Bilgi Avcısı olan çocuk kahraman, gizli görevini tamamlamak için Beyoğlu’nun gerçek mekânlarında dolaşıyor. Okur, şifreleri öykünün kahramanı ile çözebilsin diye, kitabın sonunda bir de anahtar eklenmiş. Bu kitapta gizem, macera ve tarih iç içe. Ayşe İnan Alican’ın büyük bir özenle çizdiği harika resimleri ise kitabı başka bir boyuta taşıyor. Beyoğlu, bir çocuğa bundan daha güzel aktarılamazdı herhalde.

Kitabı okuyan çocukların çoğu, aynı mekânları kendi gözleriyle görmek için anne ve babalarını kollarından tutup İstiklal Caddesi’ne sürüklüyormuş. Buna hazır değilseniz, belki de kitabı evinize sokmayı bir kez daha düşünmelisiniz. Öyküde bahsedilen yerler arasında Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı, nostaljik tramvay, pasajlar, Hacı Abdullah Lokantası, tarihi Galatasaray Hamamı, Çiçek Pasajı, Balık Pazarı, Saint Antoine Kilisesi, Botter Apartmanı, tarihi Markiz Pastanesi, Tünel ve Galata Kulesi bile var.

Kitabın sonunda, bu serinin devamı olacağını ve Bilgi Avcıları’nın İstanbul’un başka semtlerini de gezeceğinin ipuçlarını görüyoruz. Her kitap, çocuğu yeni maceralara sürüklerken, anne ve babayla yapılacak gezi planları da devam edecek gibi.

Geçtiğimiz cumartesi günü, dışarıda lapa lapa kar masalsı bir şekilde yağarken, bu çocuk kitaplarının ardındaki hikâyeyi öğrenmek ve sizlerle paylaşabilmek için Sara’yı ziyarete gittim.

Çayımızı yudumlarken, Sara Şahinkanat anlattı:

“Oğlum Tan henüz beş aylıkken ona kitap okumaya başlamıştım. Sanırım bu, içimdeki üretkenlik arzusunu tetikledi. Uzun yıllar, reklâmcılık sektöründen edindiğim birikimle de, çocuk kitaplarına farklı bir gözle yaklaşıyordum. Nasıl olduğunu anlamadan, kendimi bir anda çocuk öyküleri karalarken buldum.” 

İlk kitapları, ‘Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor’ ile ‘Maymun Kral’.

“Yolun en başında, değerli sanatçı dostum Feridun Oral ile tanışma şansını yakaladım. ‘Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor’ adlı ilk öykümü sevgili Feridun resimledi. 2008’de Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Bu deneyimli yayınevi ile yola çıkmak elbette büyük bir şans oldu. Şu ana kadar altı baskı yapan bu kitap çok sevildi. Öykünün kahramanı sekiz kolla giyinmenin zorluklarından ve dolayısıyla ahtapot olmaktan bıkmış bir yavru ahtapot. Sonrasında sekiz kolu sayesinde başaracağı bir kahramanlık, kendinden memnun olmasına ve kendisiyle barışmasına sebep oluyor. İkinci kitabım ‘Maymun Kral’ın öyküsü ve resimleri Feridun Oral’a; ancak anlatım dili bana ait. O da ertesi yıl çocuklarla buluştu.”

Üçüncü kitap, klasik çocuk masallarına gönderme yapıyor…

“Nedense, genelde masallardaki kurtların sonu hep kötü olur; oysa bu öyküde klasik masallarla büyümüş sevimli bir yavrukurt ve bu masallara karşı gösterdiği tepki anlatılıyor. Yine Ayşe İnan Alican ile ortak çalışmamız olan ve 3–8 yaş çocuklarına yönelik Kır Çiçeği Yayınları’nın yayımladığı ‘Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan’ isimli bu kitabımız, ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) tarafından ‘2009 - Yılın En iyi Resimli Öykü Kitabı’ ödülüne layık görüldü.”

Bilgi Avcıları Gizli Görevde serisinin ilki Beyoğlu Macerası ise çok farklı…

“Bu kitap, Anadolu Kültür adlı kurumdan bana gelen özel teklif sayesinde oluştu. Benden projeye dönüşebilir, çocuklara hitap eden resimli semt öyküleri yazmamı talep ettiler. Aynı yıl, oğlumun büyük bir zevkle oynadığı bilgisayar oyunlarından birinde gördüğüm şifre çözen ajan penguen bana ilham kaynağı oldu. Önce öykümün kurgusunu tasarladım, ardından bu semtle ilgili bilgiler topladım. İki ay süren çalışmadan sonra, yerleri bizzat tespit etmek adına Beyoğlu’nu karış karış gezerek fotoğrafladım. Öykü tamamlanınca,  Ayşe’nin yedi ay kadar süren resimleme süreci başladı. 2011’in Ağustos ayında yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Bu kitap özellikle okulların ilgisini çok çekiyor. Söyleşi için birçok okuldan davet aldım. Çocuklar bir yandan kitap okuma alışkanlığı kazanırken bir yandan da eğlenerek Beyoğlu’nun tarihi ve genel kültürü hakkında bilgi sahibi oluyorlar.”

Benden tüm Şalom okurlarına tavsiye. Eğer küçük çocuğunuz varsa, hiç kaçırmayın. Bu kitapları görmeniz lazım; hepsi birbirinden güzel, resimler de gerçekten ilgi çekici ve sıra dışı. ‘Bilgi Avcıları Görevde’ serisinin devamını heyecanla bekliyoruz.

 

Sara (Angat) Şahinkanat kim?

1966 İstanbul doğumlu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü tamamladı. İki yıl kadar çeşitli kurumlarda serbest çevirmenlik yaptıktan sonra, sekiz yıl reklamcılık sektöründe üst düzey yönetici olarak çalıştı. Oğlu Tan dünyaya geldikten sonra, çalışma hayatına ara verdi. Birkaç yıldır, çocuklar için öyküler yazıyor.