Düğün, insanlığın anlamlı mutluluğu

Ferhat ATİK Toplum
30 Mayıs 2018 Çarşamba

Prenses Meghan Markle’ın (artık prenses diyebiliriz) gelinliği ya da Prens Harry’nin damatlığını değerlendirmek bana düşmez. Sevgili Hüseyin’e de (Hüseyin Çağlayan) bunu sorma fırsatım olmadı. Kaldı ki Raşit Bağzıbağlı sosyal medya paylaşımı ile gereken değerlendirmeyi yaptı. Kraliyet Düğününde Sussex Düşesi Prenses Meghan Markle’ın giydiği gelinliği hiç mi hiç beğenmedi. Hatta “tüm zamanların en kötüsü” ifadesini kullandı.

Moda veya giyim konularında değerlendirme yapacak kadar derin bilgim yok. Ama belli başlı düğünlerin (özellikler İngiliz Kraliyet Ailesine ait olanların) bu derece büyütülmesini, abartılı ve gereksiz buluyorum. Geleneksel olduğundan şüphem yok ancak dünya gerçekleri ve ihtiyaçları düşünülse daha mutlu olurdum. Hele hele, geride bıraktıkları eski sömürgelerinde (ki şimdiki Kraliçe bunların hepsinin tanığı), şimdi yaşanan fakirlikleri düşünürsek.

 

Ben bu kadar uzakta olanı değil, daha yakın olduğum kendi düğünümüzden bahsedeyim.

Hafta sonu İstanbul’un benim için yeni bir anlamı oldu. Galata’da Neve Şalom’da dostlarım Miryam ve İvo Molinas’ın kızları Serra ile Reci ve Murat Eskinaz’ın oğulları Bener evlendiler.

Dini olduğu kadar eğlenceli, geleneksel olduğu kadar modern bir düğündü.

Geçirdiğim unutulmaz zamanlar ve anılar yanında, düğünlerin gerçekleştirdiği mutluluk ve barış çağrısı için Neve Şalom’un tam da yeri olduğunu düşündüm.

Ailelerin yüzündeki gurur, katılan herkesteki mutluluk bunun simgeleriydi. Düğünler insanlık için önemli ve anlamı süreçler. Daim mutluluklar, insan soyu ve gelişimi için mutlulukla yaşanan zamanlar.

Prenses Meghan ve Prens Harry’yi bilmem. Ama Serra ve Bener, son derece şık ve son derece zariftiler. Kutlama yolu boyunca dizilmiş mor kıyafetli nedime hanımefendiler renk kattılar.

Aile bireylerinin sade ve derin bir şıklığa sahip kıyafetleri de göze son derece estetik geliyordu.

 

Gelenekler ve inançların önemi ortada. Bunlar mutlu ve huzurlu yarınlarımız için kılavuzlar aslında.

Sevgili Serra ve Bener için de birkaç söz söylemem mümkün: Yaşam size ne sunarsa sunsun, bir düğün mutluluğu gibi yaşamanızı ve düğün günü mutluluğunuz anacak ama aramayacak derecede ileri mutluluklarınız olmasını dilerim.