Yaşamak biten bir şey

Ferhat ATİK Toplum
21 Şubat 2018 Çarşamba

Dünyada olup bitene elbette duyarsız kalamaz insan. Buna rağmen politikadan uzak durmak iyi geliyor. Yani apolitik olma ve politika konuşma yerine estetik ve sanat konuşma gayreti içinde olmalı insan, eğer profesyonel olarak politika ile uğraşmıyorsa.

Ama ne zormuş bunu yapmak! Politika veya memleket meselesi konuşmadan daha da önemlisi dinlemeden yaşamak.

Zorla konuşuyor ve dinletiyor insanlar kendisini size. Bu hafta daha radikal önlemler alacağım inşallah. Ancak geçtiğimiz 10 günlük deneyimimde hakikaten zorlandım, yoruldum. Politika konuşmak için yaşayan insanlar tanıyormuşum meğer.

Ben duyarlılığımı rafa kaldırmaksızın politikadan uzak kalma kararlılığımı sürdürüyorum. Ara ara fire versem de!

Çünkü hayat geçiyor, her yer kirlenirken biz de yaşamın sonuna ilerliyoruz bir yandan. Yaşamak biten bir şey!

Kaçacak, sığınacak yer bırakmıyorlar, eski saflıklarda. Günü gün eden her şey dönüp o günü berbat ediyor. Yoruluyorum dedim ya, bunalıyorum da bir yandan. Gözlerimi kapatıyorum.

Siz de öyle yapın!

Mümkün olduğu kadar apolitik olun. Politikadan maddi kazancınız yoksa, yani profesyonel olarak bir politikacı bir seçilmiş değilseniz, neden politika yükünü taşıyorsunuz. Bunu seçtiğimiz bireylerle çözmek için seçim oluyor.

Ardından iktidara muhalefete, meclise girmiş girmemiş politik kimliklere de saygı göstererek ilerlemelerini beklemek gerek.

Hayatın bize düşen kısmını daha güzel ve daha doyarak yaşamak için, politikayı bırakalım profesyonelleri yapsın.