Enlil ve Susin aşkı

Ferhat ATİK Toplum
1 Kasım 2017 Çarşamba

Karanlığın gücüne karşı direnen bir meşale gibidir aşk. Bir kere yakarsın ve sönmemesi için dua edersin. Kimi zaman o karanlığı meşalenin aydınlığı ile aşsan da, kimi zaman girdiğin bir tünelde ışıksız kalır, tünelin sonundaki ışığı ararsın.

Ama aşk aşktır. Tüm zamanlarda öyleydi.

Milattan Önce 2300-2500 yılları arasında Mezopotamya’da yaşayan ve şahane bir güzelliğe sahip olduğu söylene Enlil adında Sümerli bir rahibe, Kral Su-Sin’e aşıktı. Sümerlilerin yeni yıl kutlamasında, tesadüfen kralın gözüne çarpan güzel Enlil ne yapar eder kralla evlenmeyi başarır. Evlendiği gün de aşk ateşi ile, sevgilisi krala bir şiir yazar. Gerçek sevginin sembolü olan şiir sarayda o kadar beğenilir ki, daha sonra o devrin en ünlü müzisyenleri tarafından bestelenir ve kısa zamanda halk arasına kadar yayılarak ebedileşir...

***

Çok eski de olsa, sadece bir taşa ya da sadece bir yazıta dokunmak değil bu!

Tamı tamına bir duyguya bir aşka dokunmak, binlerce yıl önceden...

Dünyanın ilk aşk mektubundan bahsediyorum.

Philadelphia Üniversitesi profesörlerinden Hilprecht, 1889-1900 yılları arasında Mezopotamya’nın Niffer Vadisinde bir kazı yapar. Bu arada topraktan çıkarılan önemli bir vesika, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çivi yazısı ile yazılmış diğer binlerce levha ile birlikte, kazı yapılan yerin sahibi olan Osmanlı hükümetine teslim edilir. 70 bin levhanın içine sıkışmış bulunan bu tarihi vesika; 58 yıl sonra, dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez Çığ ve Hatice Kızılay tarafından ele alınır.

Bu taş levha üzerindeki yazının ne anlam içerdiği çözülünce, uzmanlar hayretler içinde kaldılar. Çünkü bu taş levha, dünyanın ilk aşk mektubudur. Hem de Sümer Medeniyetinin en büyük kral ve kraliçesinin aşkını anlatan bir mektup...

***

Aşkını taşlara kazıtan güzel rahibe Enlil mektubunda şöyle yazmaktadır:

“Güveyi, kalbimin sevgilisi,

Senin güzelliğin fazladır, bal gibi tatlı

Beni büyüledin,

Senin önünde titreyerek durayım,

Güveyi, seni okşayayım,

Benim kıymetli okşayışım baldan hoştur,

Bağışla bana okşayışlarını,

Benim beyim,

Benim beyim baygınlığım,

Enlil’in kalbini memnun eden Su-Sin’im,

Bağışla bana okşayışlarını.”

***

Meraklısına: Güzel bir rahibenin 4500 sene önce bir krala çivi yazısıyla yazdığı dünyanın ilk aşk mektubu, İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunuyor.