İsrail’deki leoparın adını İranlılar koyacak

İsrail’in en büyük hayvanat bahçelerinden Ramat Gan Safari, ailesine yeni katılan İran leoparına isim bulmak için internet yolu ile İran halkından yardım istedi.

İsrail’deki leoparın adını İranlılar koyacak

İran ile İsrail devletleri arasındaki düşmanca durum gittikçe daha da derinleşe dursun halklar arasındaki diyalog internet sayesinde devam ediyor. 

İsrail’deki Shalem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İran kültürü araştırmacısı İsrailli Dr. Thamar Eilam Gindin son olarak Facebook ve Twitter’a Farsi dilinde koyduğu bir paylaşımda Ramat Gan Hayvanat Bahçesine yeni gelen leopara nasıl bir isim koymak gerektiğini sordu. 

Hayvanat bahçesinin bir yaşındaki yeni sakini nesli tükenmekte olan bir leopar türü.  Dr Eilam’ın, İran halkına leopara yeni isim bulmak için yaptığı Farsi çağrı şöyle: “Artık yeni bir komşumuz var, bir Pers leoparı. Sevgili İranlı dostlarım, bize bu leopara koymayı düşündüğünüz Farsi isimleri tavsiye eder ve isimlerin kökeni hakkında bilgi verirseniz çok seviniriz.” 

Facebook’ta belirmesinden birkaç saat sonra paylaşım bir anda popüler oldu. İran’dan ve başka ülkelerdeki İran cemaatlerinden binlerce kişi isim konusunda tavsiyelerini yazdı. İran leoparı nesli tükenmekte olan hayvanları koruyan küresel bir girişim kapsamında İsrail’deki hayvanat bahçesine verildi. Ramat Gan Safari, İran leoparının tekrardan çoğalarak doğal yaşama dönmesi için çalışan dünyadaki 44 kurumdan biri.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın