kanada REklam

92 yaşındaki eski kamp gardiyanı hakim karşısında

Eski Nazi toplama kampı gardiyanı, 92 yaşındaki Alman, II. Dünya Savaşı sırasında 5 bin kişinin ölümüne yardım ve yataklık yapmaktan hakim karşısına çıkarıldı.

92 yaşındaki eski kamp gardiyanı hakim karşısında

Alman medyasında kimliği Bruno D. diye tanımlanan 92 yaşındaki eski gardiyanın, günümüzde Polonya sınırları içinde kalan Stutthof Toplama Kampında dokuz ay görev yaptığı belirtildi. Die Welt gazetesine göre, savcılara insanların gaz odalarında öldürülmesine tanık olduğunu söyledikten sonra dava açıldı. Bruno D. geçen seneki gönüllü sorgusu sırasında, “Benim görevi bırakmam neye yarardı ki? Nasıl olsa bir başkasını bulurlardı” demişti. Öldürülen insanların neden orada olduğunu bile bilmediğini belirten Bruno D. “Orada suç işlememiş Yahudilerin olduğunu biliyordum” dedi.

Bruno D. 60 binden fazla insanın öldüğü Stutthof Kampında çalıştığında 17 yaşındaydı. Ağustos 1944’te göreve başlayan gardiyan Almanya’nın teslim olmasından üç gün önce, 26 Nisan 1945’e kadar çalıştı.

Geçen sene, bir diğer eski Stutthof gardiyanı olan Johann Rehbogen davası, şüpheli mahkemede duramayacak kadar hasta olduğundan durdurulmuştu ve ‘Auschwitz Muhasebecisi’ olarak bilinen Oskar Groening 96 yaşında hapis cezası başlamadan ölmüştü. Bu şüphelilerin yaşı ve sağlık durumu nedeniyle, Nazi dönemi savaş suçlarıyla alakalı görülen en son davalardan biri olacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın