kanada REklam

2018’de antisemitizm rekoru

İsrail Diaspora Bakanlığı, 2018 yılının küresel antisemitizm raporunu açıkladı. Dünya çapında antisemitizmdeki büyük artışı ortaya koyan raporda dikkat çeken bulgular yer aldı.

2018’de antisemitizm rekoru

Dünya çapında üç farklı antisemit saldırıda, on üç Yahudi hayatını kaybetti. Bu sayı, 1994 yılındaki Arjantin saldırısından beri, en yüksek kurban sayısı oldu.

  Antisemit saldırıların yüzde 70’i, İsrail karşıtı duygulardan dolayı gerçekleşti. ABD’nin İsrail Elçiliğini Kudüs’e taşıması, en önemli etken oldu.

 İngiltere’de antisemit olaylar, tarihi rekorunu kırdı. Fransa’da artış yüzde 69 oldu.

 Yahudilere yönelik fiziksel şiddet çoğunlukla neo-Nazi ve beyaz ırkın üstünlüğü savunanlardan geldi.

Raporla ilgili açıklamayı yapan İsrail Diaspora Bakanı Naftali Bennett, “2018 hem sokaklarla, hem online’da, hem de politik arenada, antisemitizmin rekor seviyede görüldüğü bir yıl oldu” dedi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan Global Antisemitizm Raporuna göre antisemit saldırılarının yüzde 70’ini İsrail karşıtlığı ve düşmanlığı üstüne kurulu eylemler oluşturdu. 2018’de dikkat çeken bir diğer durum ise, İngiltere’nin son yıllarda antisemitizmde rekor seviyede öne çıkması idi. İngiltere’de ayda yaklaşık 100 antisemit vakanın rapor edildiği, bunların büyük çoğunluğunun da sosyal medyada gerçekleştiği bilgisi yer aldı. Antisemitizmin yükselişte olduğu diğer bir ülke ise Fransa olarak dikkat çekti. İki yıllık düşüşün ardından, 2018’deki vakaların yüzde 69 oranında artış gösterdiği belirtildi.

İsrail meclisi Knesset’e sunulan rapor, geçtiğimiz yıl üç farklı terör olayında 13 Yahudi’nin hayatını kaybettiğini belirtiyor ve gereken tedbirlerin bir an önce alınmasını tavsiye ediyor.

113 sayfalık rapor, ırkçı sebeplerle 2018’de kaydedilen cinayetlerin, 1990’da Arjantin Yahudi Merkezine yapılan saldırılardan beri en ölümcül saldırılar olduğuna dikkat çekti.

Raporu Knesset’te açıklayan İsrail Diaspora Bakanı Naftali Bennett son yıllarda dünyada Yahudiler karşı yapılan saldırıların arttığını belirtti ve dünya ülkelerine tedbir almaları için çağrıda bulundu. Bennett, Diaspora Bakanlığı’nın tüm dünya Yahudileri ile köprüler kurmaya devam edeceğini ve antisemitizmi yok etmek için kanuni, diplomatik yolları zorlamaya devam edeceğini belirtti.


 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın