6 Temmuz 2020 Pazartesi 02:02

Türk Yahudi aleminden dikkat çekenler

Çekoslovakya kuruluşunun 100. yıldönümünü İstanbul´da Renan Koen ile kutladı.

Toplum 1540 görüntüleme
5 Eylül 2018 Çarşamba

5 Eylül Çarşamba günü Çekoslovakya’nın kuruluşunun 100. yıldönümü şerefine,  Türk Gençlik Filarmoni Orkestrası, şef Cem Mansur yönetiminde, piyanist Renan Koen ile birlikte bir konser verdi. Konser İstanbul Grand Pera Emek Hall’da herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşti.

Rita Ender’in yeni kitabı: Aile Yadigârları

‘Kolay Gelsin’ ve ‘İsmiyle Yaşamak’ adlı kitapların yazarı Rita Ender, bu kez ‘Aile Yadigârları’ adlı kitabıyla okurlarının karşında. Ender, Türkiyeli otuz genç Yahudi ile aile yadigârları üzerine konuşurken, hem geçmiş ile yüzleşmenin kapılarını açıyor hem de Yahudi kültürü üzerine bilmediklerimizi gün ışığına çıkarıyor. Yazar, ‘yadigâr’ kavramı üzerinden, geçmişle yüzleşmenin ve hatıra ‘kurmanın’ sıradan insanlara ait somut, canlı tecrübelerini aktarıyor. Kolyelerden bileziklere, fincanlardan fotoğraflara uzanan bir dünya da Reysi Kamhi’nin çizgileriyle renkleniyor. Kitap, İletişim Yayınları etiketiyle raflarda.

Büyükada Sinagogunda bir ilk: 50. yıl altın evlilik yıldönümü

Büyükada Sinagogu bu sene de başarılı ve farklı etkinliklere imza atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sinagog, Sara ve Leon Sarfati’nin 50. evlilik yıldönümünün temsili törenine ev sahipliği yaptı. Çifte talletlerini ailesi atarken, Hazan Cako Sarfati düğünün kutsiyet kısmını tamamladı.

Kızları Cina-Viktor Özlevi ve Şeli Sarfati ile torunları Renin Özlevi’nin organizasyonunu yaptığı temsili evlilik töreninde, aile anne ve babaları için bir şarkı yazdırdılar. Sözlerini Nino Varon ve Renin Özlevi’nin yazdırdığı, bestesini Erol Esken ve Sabi Savaryego’nun yaptığı şarkıda duygusal anlar yaşandı. Tören sonrasında Büyükada Kültür Merkezinde düzenlenen yemeği İstanbul Yemek Dağıtım olarak Luna Kohen ve Eti Koçik gerçekleştirdi. Sinagog bir başka mutluluğu daha çatısı altında yaşatmanın güzelliğini ve haklı gururunu yaşadı.

5779 halilaları dağıtılıyor

Hahambaşılık bünyesinde çalışmalarına devam eden Kisba Gemilut Hassadim koordinasyonunda hazırlanan 5779 (2018-2019) yılı halilalarının dağıtımına Şalom Gazetesi tarafından başlandı. Yetkililer halilaları eline ulaşmayanların veya adres değişikliği olanların Hahambaşılığa başvurmaları gerektiğini belirttiler.

Ada Sebban Albukrek’ten mini resital

Geçen hafta Büyükada Anadolu Kulübü konser salonu keyifli bir resitale ev sahipliği yaptı. 9 yaşındaki Ada Sebban Albukrek viyolonseli ile kemanda dedesi Musa Albukrek ve piyanoda Deniz Kurdoğlu refakatinde seçkin bir dinleyici kitlesi karşısında, Mozart ve Bach - Gounod’nun eserlerini seslendirdi. Genç sanatçı performansı ile izleyicilerden büyük beğeni ve tebrik aldı.

Yamim Noraim günlerinde ziyara

Roş Aşana’dan sonraki on günlük pişmanlık dönemi olan Yamim Noraim günlerinde aramızdan ayrılan aile büyüklerini ve yakınlarını anma amacıyla gerçekleştirilen ve aynı zamanda dini olduğu kadar sosyal bir olayı da simgeleyen ziyara başlıyor. 12-18 Eylül tarihleri arası devam edecek ziyara için, Hahambaşılık Bet-Din yetkilileri mezarlıklarda ziyaret saatlerinde hazanların hazır bulunacağını açıkladılar. 

Hahambaşılıktan şarbon duyurusu

İlk olarak Ankara’da sonrasında ise İstanbul’da yaşanan şarbon virüsü alarmı nedeniyle hahambaşılıktan bir açıklama yapıldı. Yetkililer dindaşları rahatlanmak adına, kaşer kesimler sırasında incelemelerin detaylı yapıldığını belirterek şunları paylaştı:

“Değerli Dindaşlarımız, Kaşer kesim sırasında şarbon dahil her türlü hastalık uzman şohetlerimizce ve isabetle teşhis edilebilmektedir. Bugüne dek yapılan kesimlerde şarbona rastlanmamıştır.

Kaşer etler bu bakımdan güvenli olup hassasiyetimiz ve dikkatimiz devam etmektedir.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL