6-7 Eylül Felaketi…

63 Yıl evvel İstanbul’da başta Rumlara karşı başlayan ardından tüm azınlıklara karşı bir ayaklanmaya dönüşen olaylar, yaklaşık 100 bin Rum-Türk vatandaşının ülkeyi terk etmesine neden olacaktı.

Toplum 1 yorum
6 Eylül 2018 Perşembe

6-7 Eylül 1955’te meydana gelen ve Rumlara ait ev, işyeri ve kiliselerin yağmalanması ile sonuçlanan ayaklanma ordunun müdahalesi ile durdurulmuştu.

Olaylar sonucu Rum nüfusu 2500 kişiye düşerken, evleri ve işyerleri yağmalanan birçok Yahudi ve Ermeni Türk vatandaşı da yüzyıllardır yaşadıkları ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.

6 Eylül günü saat 19:00 sıralarında Şişli’deki Haylayf Pastanesi’nin yağmalanması ile başlayan olaylarda, yaklaşık 5.000 işyeri, kilise tahrip edilerek azınlıklara ait mallar, eşyalar ve mezarlıklar yağmalanmıştı.

Olaylarda en çok dikkat çeken bir durum da yağmayı yapanların hiçbirinin İstanbul’da ikamet etmemesi ve  sivil güvenlik  güçlerinin olaylar sırasında pasif kalması idi.

6-7 Eylül olaylarını yapan saldırganların birçoğu; Sivas, Trabzon, Kastamonu, Erzincan, İzmit ve Adapazarı’ndan gelmişti.  Olaylardan sonra açılan  soruşturmalarda, yağmayı yapan kalabalıkların organize edildiği  ortaya çıkmıştı. 

Tarihçiler, Demokrat Parti döneminde meydana gelen olayların sebebini, Türk ekonomisinde o yıllarda olan aşırı gelir adaletsizliği ve bazı gazetelerin isyana çanak tutması ile de açıklamakta. 

6-7 Eylül olayları, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in Ulus Devlet kavramına büyük darbe vurmuştu.  Takip eden yıllarda ülkede yaşayan ve ekonomiye büyük katkı sağlayan yüzlerce işadamı ülkeyi terk etmiş, küresel yatırımcılar onlarca yıl Türk ekonomisine şüpheyle bakmıştı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR