27 Ocak 2022 Perşembe 19:54
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

2050´de İsraillilerin yaklaşık %25´i ultra-Ortodoks olacak

Dünya 1476 görüntüleme
1 Aralık 2021 Çarşamba

Ulusal Ekonomi Konseyi, 30 yıl içinde İsrail nüfusunun ikiye katlanarak 16 milyona ulaşacağını ve bu öngörülen artışın Haredi nüfusundaki kadın başına 6,7 çocuk olan yüksek doğum oranına bağlı olduğunu bildirdi.

Geçen hafta yayınlanan bir araştırmaya göre, İsraillilerin yaklaşık yüzde 25'i 2050’de ultra-Ortodoks olacak.

İsrail Ulusal Ekonomi Konseyinin raporuna göre, İsrail'in toplam nüfusunun 2050’ye kadar yüzde 70 artacak. Tahmini olarak Araplar nüfusun yüzde 20'sini, Yahudiler yüzde 80’ini oluşturacak.

Bugün 9,2 milyon olan İsrail nüfusunun 2050 yılına kadar 16 milyona ulaşması bekleniyor ve nüfusun yüzde 12,6'sı olan 3,8 milyonunun ultra-Ortodoks olacağı tahmin ediliyor. Ultra-Ortodoks nüfusun bu kadar büyümesinin sebebinin, kadın başına 6,7 çocuk doğum oranından kaynaklanacağı bildirildi.

Ultra-Ortodoks Yahudilerin çoğunun Kudüs ve çevresinde, ayrıca yeni bir ultra-Ortodoks şehir planlarının yürütüldüğü İsrail'in güneyinde kalması bekleniyor.

İsrail'in nüfus artışının, ülkenin bugünkü konjonktüründe yetersiz olan konut sayısının 2050’de çok büyük sorun oluşturacağı, konut sıkıntısına ek olarak ulaşım ve eğitim sisteminde de sıkıntı yaşanacağı tahmin ediliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental