7 Aralık 2021 Salı 12:00

Nazi avcısı Neal Sher 74 yaşında hayatını kaybetti

Bulduğu bağlantı formülü ile onlarca Nazi savaş suçlusunun vatandaşlıktan çıkarılıp, sınır dışı edilmesini sağlayan, ABD´nin baş Nazi avcısı Neal Sher, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya 1008 görüntüleme
13 Ekim 2021 Çarşamba

11 yıl boyunca ABD Adalet Bakanlığı Özel Soruşturma Dairesini yöneten ve bir dönem Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi AIPAC’ın direktörlüğünü yapan Sher'in pazar günü Manhattan'da öldüğünü eşi Bonnie Kagan açıkladı.

Sher, 1980'lerde gösterişli bir figür çizmiş, yaptığı basın toplantılarında, Amerikan banliyölerinde mutlu hayatlar yaşayan, işçi kılığına girmiş canavarları nasıl ortaya çıkardığını açıklamıştı.

Tüm bunların arkasında, Sher'in 1979 yılında katıldığı,  ardından 1983-1994 yılları arasında başkanlığını yaptığı Özel Soruşturmalar Dairesinde (OSI) yaptığı sıkı çalışmalar yer alıyordu.

Adalet Bakanlığı'nın Nazi kovuşturma sistemini, her zaman güvenilir sonuç vermeyen  ipuçlarına dayanan bir sistemden, Nazi dönemi Alman kayıtları ile ABD göçmenlik kayıtlarını karşılıklı sistematik olarak kontrol eden bir sisteme dönüştürdü. 

Sher'in sisteminin uygulanmasıyla, OSI 1979'dan itibaren, çoğunluğu ABD'ye göç ederken Nazi geçmişleri hakkında yalan söylediği belirlendiği için vatandaşlıktan çıkarılan, 69 eski Nazi sınır dışı edildi. Bazıları, federallere yakalanmak üzereyken intihar etti.

Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kurt Waldheim'ın, Sher’in sunduğu kanıtlar doğrultusunda gençliğinde Nazi subayı olarak görev yaptığı ortaya çıkınca, ABD'ye girişi ABD hükümeti tarafından yasaklanmıştı.

Sher'in azmi sayesinde, Bükreş'teki Yahudilere karşı bir katliam başlatan Başpiskopos Valerian Trifa ile yönettiği Alman savaş fabrikasında Yahudileri öldüresiye çalıştıran, ABD’ye göç ettikten sonra NASA’da çalışmaya başlayan bilim adamı Arthur Rudolph da sınır dışı edilerek, Almanya’ya geri gönderildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel