29 Kasım 2021 Pazartesi 20:18

FIFA: ´´İbrahim Anlaşmaları İsrail´in Dünya Kupası´na ev sahipliği yapmasını sağlayabilir´´

FIFA Başkanı Gianni Infantino pazartesi günü yaptığı açıklamada, İbrahim Anlaşmalarının imzalanmasının ardından İsrail´in Arap komşularıyla birlikte Dünya Kupası´na ev sahipliği yapabileceğini açıkladı.

Dünya 1071 görüntüleme
12 Ekim 2021 Salı

İsrail'e ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Infantino, İsrail eski Büyükelçisi David Friedman tarafından kurulan Kudüs'teki Hoşgörü Müzesi'ndeki Barış Merkezi'nin açılışında konuştu.

İsrail'in geçen yıl BAE, Bahreyn, Sudan ve Fas ile imzaladığı ABD arabuluculuğundaki İbrahim Anlaşmalarından bahseden Infantino, bu hareketin futbol turnuvalarına ev sahipliği yapmak için bölgesel işbirliği sağlayabileceğini belirtti.

Pazartesi akşamı erken saatlerde Infantino ile görüşen İsrail Spor ve Kültür Bakanı Chili Tropper, FIFA ile İsrail arasında gelecekteki işbirliğini konuştuklarını açıkladı.

FIFA, Ortadoğu’da bir ülkenin turnuvaya ev sahipliği yapması konusundaki ilk girişimini 2022 Dünya Kupası'nı Katar'a vermesiyle yapmıştı. Karar, Katar'ın zayıf insan hakları sicili ve yaygın yolsuzluk iddiaları nedeniyle sert eleştiriler almıştı.

İsrail Ordu Radyosu, Infantino’nun açılışa katılmak için Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Cibril Rajoub ile toplantısını iptal ettiğini belirtti.

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı Barış Merkezi’nin açılışını kınadı ve Friedman'ın "Filistin halkının devredilemez haklarını inkâr etme konusundaki kötü şöhretiyle ünlü" olduğunu dile getirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental