24 Eylül 2021 Cuma 19:02

Erdoğan´dan Herzog´a 40 dakikalık tebrik telefonu

Dünya 1521 görüntüleme
14 Temmuz 2021 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkilerinin, Ortadoğu'nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı. İki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti.  Erdoğan, ikili ticaretin salgına rağmen arttığını, bu potansiyelden faydalanmanın ortak çıkar olduğunu dile getirdi. Tüm görüş ayrılıklarına rağmen temas ve diyaloğun sürdürülmesine önem verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının, BM kararları çerçevesinde, iki devletli, kalıcı ve kapsamlı şekilde çözüme kavuşturulmasının uluslararası camianın beklentisi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının çözümünde atılacak olumlu adımların, Türkiye-İsrail ilişkilerinin pozitif katkı sağlayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeyle ilgili olarak yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Bugün İsrail Devlet Başkanı Yitshak Herzog ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde ikili ve bölgesel meseleleri ele aldık. Görüşmemizde ülkelerimizin birçok alanda yüksek iş birliği potansiyeli olduğunu vurguladık” dedi. Erdoğan paylaşımının devamında da, “Tüm görüş ayrılıklarına rağmen İsrail ile temas ve diyaloğun sürmesine büyük önem veriyor; Filistin-İsrail ihtilafında olumlu adımlar atılmasının, ilişkilerimizin müspet mecrada seyretmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz” yorumunu yaptı.

Görüşmenin ardından İsrail Devlet Başkanı Herzog da Twitter’dan bir paylaşım yaptı ve “Birkaç saat önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Beni yeni görevim olan İsrail Devlet Başkanlığı için tebrik etti. İkimiz de İsrail-Türkiye ilişkilerinin Ortadoğu'da güvenlik ve istikrar için büyük önem taşıdığını vurguladık. Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek için diyaloğun devamı konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’la görüşmesi, Herzog’un göreve başladıktan sonra gerçekleştirdiği üçüncü diplomatik görüşme oldu. Herzog’un ofisinden yapılan açıklamada, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın aradığı, tüm anlaşmazlıklara rağmen Başkan’ın diyaloga ve ilişkinin devamına büyük önem verdiği belirtildi. Erdoğan-Herzog görüşmesinin de 40 dakika sürdüğü ve çok olumlu havada geçtiği vurgulandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental