29 Temmuz 2021 Perşembe 15:17
Radisson

Od Yavo Shalom Aleinu

Perspektif 1845 görüntüleme
16 Haziran 2021 Çarşamba

Emrah Cebecioğlu

Şalom – Selam sevgili dostlar,

Klasik bir giriş oldu. Ancak adı gibi güzel olan bu gazeteye ve okurlarına bu güzel barış temennisiyle adım atmamak hata olurdu sanırım. Ara ara yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. Mümkün mertebe günlük politik kavgalardan ve hatta bütün kavgalardan uzak olarak – Tanrı bizi kavgalardan korusun – gündemi ve gündem dışındaki konuları değerlendirmeye çalışacağız. Öncelikle bana bu imkânı tanıdığı için başyazarımız Sayın İvo Molinas’a ve tabi ki asıl siz değerli Şalom okurlarına sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Bugün tanışma günümüz. Bu sebeple bana göre Tanrı’nın yeryüzünde ışıldamasını sağlayan en önemli armağanı olan müzik ile giriş yapacağım. Kutsal kitabın yaradılış bölümünde Tanrı’nın ışığı yarattığı ve onu sevdiğinden bahseder. Biz kulları ise müziği yarattık ve onu çok sevdik. Mutluluğumuzda, kederlendiğimizde, doğum günlerimizde, cenaze törenlerimizde, evlendiğimizde, boşandığımızda hayatımızın her anında bir şekilde bir şarkı mırıldanmışızdır. Müzik ve şarkılar toplumların ortak mirasıdır. Aslında bütün sorunların çözümü ortak kültür ve şarkılarımızı, sanatçılarımızı tanımakla geçebilecek olsa gerek. Fakat şu anda bunu yapmıyoruz ki, her birimiz kamplaşmış durumdayız. Örneğin bu sene 100. doğum günü kutlanan dünyaca ünlü sanatçımız Dario Moreno’yu ele alalım. Bir insan Dario Moreno’dan ‘Deniz ve Mehtap’ dinlemediyse; bir genç aşk acısı çektiğinde “Her akşam votka rakı ve şarap” ile ağlamadıysa; bu insanın gerçekten aşkı yaşadığını söyleyebilir miyiz? Peki herhangi bir radikal fikre sahip olan bir kişiliği düşünecek olursak, şayet bu şahısın kalbinde bir gıdım bile sevgi kaldıysa Dario Moreno’nun dini onun için önemli olabilir mi? Kalbinde sevgi olmayanlarla zaten bizlerin herhangi bir işi, ilişiği olmadığından; biz sevgiyi yüreğinde taşıyan insanları odak noktamıza alıyoruz. Müzikten, resimden, genel olarak sanattan hoşlanmayanlara da Tanrı’nın bu çeşnileri vermelerini temenni ediyoruz. Velev ki müzik kanallarının ve radyoların yönetimini haftada bir gün dahi bana bıraksalar (merak etmeyin, kendi propagandamı yapmazdım) ilk icraatım bu mecralarda gayrimüslim Türklerin şarkılarını yayınlamak olurdu. Biliyorum ki bu vesileyle çeşitli negatif etmenlerden dolayı katılaşmış kalpleri yumuşatabilir ve aslında hepimizin özünde aynı olduğunu, aynı duyguları taşıdığımızı, aynı olaylara sevinip üzüldüğümüzü anlamalarına sebep olabilirdik. Belki biraz fazla romantik bir düşünce. Olsun, bu günlük romantik olalım. Dario Moreno ile başladık sonuçta. Yukarıda kutsal kitapta ışığın yaratılmasından bahsetmiştik. Hayranı olduğum yüce yazar J.R.R. Tolkien’in Ainur’un şarkısından bahsedeceğim ilerleyen günlerde.  Bu da not olarak kalsın.

Müzik yazınca, yaklaşık 10-12 sene önce ilk kez dinlediğim ve o günden beri keyifli olduğum her anda açtığım bir şarkıyı anmadan geçemeyeceğim “Od yavo shalom aleinu – salaam”. Aslında parçanın çıkış tarihi 1997. O dönemde İsrailli Sheva isimli pop-folk-rock türlerinde müzik icra eden grubun çıkardığı ve bütün dünyada barış isteyen gençler tarafından marş edilmiş bir parça bu. Grubun solisti Mosh ben Ari Mizrahi Yahudilerinden. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın bütün müzik aletlerine aşina bir sanatçı. Bizim yöremizden de cümbüş çalabiliyor. Şarkıya dönecek olursak; sadece üç farklı sözden oluşuyor: Od yavo shalom aleinu; Ve’al kulam; Salaam. Bu kadar. Ancak içerdiği anlam o kadar fazla ki, barındırdığı duygu yoğunluğu ile adeta dinleyicileri büyülüyor. Yaşanan her acı olaydan, her savaştan, her kavgadan sonra bu parçayı dinlemek ruhumu dinlendiriyor. Bilmeyen, dinlemeyen var ise, sadece bir sefer bu parçaya kulak vermelerini kesinlikle tavsiye ediyorum. Bizler asla kamplaştıran tarafta olmayanlar, bütün ayrımcılara inat, bütün aşırılıklara, savaş sevdalılarına inat “Od yavo shalom aleinu” diyeceğiz. Son olarak içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle pek çok iyi insan göçtü bu diyardan. Ünlü Romalı şair Ovid’in dediği gibi “Omnia mutantur, nihil interit / Her şey değişir, hiçbir şey yok olmaz.” Bu vesileyle son iki yılda mevcut pandemi koşulları nedeniyle sonsuzluğa yürüyen bütün iyi insanlara selam olsun. Dilerim huzuru gittikleri yerde bulmuşlardır. Hepinize tekrar en içten dileklerimle şalom ve selam.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel