13 Nisan 2021 Salı 07:39
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Web´den Seçmeler

• Ülkemizin köklü yayın organlarından Şalom Gazetesi´ni uzun yıllardır yakından takip ediyorum. 1947´de kurulan Şalom, haftalık formatta yayınlanıyor. Aktüel haber ve yazı dizilerinin yanında Şalom´un Türkiye´deki Yahudi Cemaati´nin sesi olmak gibi de bir özelliği var. Cemaatin kanaat önderleri, akademisyenler ve gazeteciler Şalom´da yazıyor. HAKAN ÇELİK - POSTA

İzak BARON Diğer 1762 görüntüleme
3 Şubat 2021 Çarşamba

Bu Haftanın “Takılanlar”ı – Alıntılar

 • İKİ ÜLKE ARASINDA DEVAM EDEN İSTİHBARATİ GÖRÜŞMELERİN AŞİKÂR OLDUĞU 2020 ARALIK AYINDA, İSRAİL HÜKÜMETİNİN ANA ORTAĞI OLAN LİKUD’A YAKIN ISRAEL HAYOM GAZETESİNDE YER ALAN “MAVİ VATAN” DOKTRİNİ VE İSRAİL AÇISINDAN AVANTAJLARINA DAİR MAKALE İSE İÇ İSTİKRARIN SAĞLANMASI HALİNDE NORMALLEŞME ZİNCİRLERİYLE İSRAİL’İN BÖLGEDEKİ MEŞRUİYETİNİ ARTTIRACAK GELİŞMELERDEN BİRİSİDİR

Joe Biden, başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın dört bir yanında Trump öncesi ABD jandarmalığını ve NATO motivasyonlarını tekrar devreye sokacağına ilişkin güçlü sinyaller vermektedir. Bu gerçeği gözardı etmeden Trump dönemi kadar olmasa da İsrail’in ABD desteğine mazhar olacağını söyleyebiliriz. Bu destek tek taraflı olarak İsrail sağının “hepsi bizim olsun” mantığından ziyade Ortadoğu’da İran’a karşı “havuç ve sopa” stratejisini ortaya koyacak toplu bir iş birliği şeklinde olacaktır diyebiliriz. Biden’ın iki devletli çözümü Trump’a nazaran daha müspet bir şekilde yorumlayacağı ve Filistinlilerin daha görünür bir pozisyonda tutacağını söylememiz de yanlış olmayacaktır. Dahası, Doğu Akdeniz’de Rusya’yı karşısına alacak olan Biden yönetimi, İsrail’i, bölgedeki potansiyel menfaatlerine de uyum sağlayacak olan, Türkiye’nin “Mavi Vatan” doktrinine uyması konusunda teşvik edeceğini düşünmekteyim. İki ülke arasında devam eden istihbarati görüşmelerin aşikâr olduğu 2020 Aralık ayında, İsrail hükümetinin ana ortağı olan Likud’a yakın Israel HaYom gazetesinde yer alan “Mavi Vatan” doktrini ve İsrail açısından avantajlarına dair makale ise iç istikrarın sağlanması halinde normalleşme zincirleriyle İsrail’in bölgedeki meşruiyetini arttıracak gelişmelerden birisidir. Unutmadan eklemek gerekir ki; İsrail’in dış politikada tüm dış desteğe rağmen yeterli meşru zemine kavuşamama problemi de mevcuttur. Realist devlet çıkarları ve devletleri yöneten iktidarların kararları, İslam toplumlarının vicdanında Filistin’in mağduriyetini örtmemektedir. Türkiye’nin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde dikkat çektiği bu nokta; İsrail’in Ortadoğu’da gözardı edilemez bir gerçeklik ve potansiyel bir ortak olmasının Filistin’e uyguladığı tutumla yakından ilişkisi olacağıdır. Hükümetler ve liderler ile yapılan anlaşmaların toplum nezdinde kalıcı olmasının yegâne şartı da budur.

SELİM HAN YENİACUN

https://www.yenisafak.com/dunya/2021de-israilin-dis-politik-perspektifi-3596416

 • “TÜRKİYE FİLİSTİN HASSASİYETLERİ KONUSUNDA DİPLOMATİK KANALLARI KULLANMAK SURETİYLE İSRAİLLİ MUHATAPLARIYLA BUNU GÖRÜŞÜR. BEĞENDİĞİ, BEĞENMEDİĞİ YÖNLERİ AÇIK ŞEKİLDE ORTAK MASAYA KOYAR. GEREKİRSE GEREKLİ MEKANİZMALAR KURULUR VE TÜRKİYE, FİLİSTİN’İ ŞU ANDA YAPTIĞI YARDIMLARDAN ÇOK DAHA FAZLA YARDIM YAPMA ŞANSINA ERİŞEBİLİR”

“Türkiye’nin yeri elbette önemli; jeostratejik, etnisite ve dini açıdan. Türkiye, Arap olmayan ama Müslüman bir ülke, jeostratejik açıdan çok önemli bir yerde. Haritaya baktığınızda bugün İsrail’den kalkan bir uçak İbrahim anlaşmalarının öncesinde Uzak Doğu’ya gitmek istiyor idiyse mutlaka Türk hava sahasını kullanmak suretiyle Uzak Doğu’ya uçabilecekti. Bilerek hava sahası ve uçak metaforu üzerinden bu analizi yapıyorum. Aynı uçak mesela Rusya değil, Avustralya’ya gitmek istesin, yani güneydoğuya. Bu uçak önce Ürdün üzerinden geçecek, ardından Suudi hava sahasından geçecek, sonra Emirlikler hava sahasının üzerinden geçip okyanusa açılıp direkt uçuş olarak çok daha kısa sürede güneydoğu Asya’ya ulaşmış olacak. Türkiye’nin İsrail penceresinden baktığımızda bir tekeli vardı eskiden. Bu tekelinin artık ortadan kalktığını görüyoruz. Bu uçak metaforunun bize anlattığı bir metafor daha var. Türkiye’nin artık İslam dünyasında İsrail ile düzgün ilişkilere sahip yegane ülke olmadığını da bize anlatıyor. Dolayısıyla İsrail karar alma mekanizmalarında artık İsrail’in diplomasisinin elinin Türkiye’ye karşı çok daha güçlü olduğunu görüyoruz. Türkiye artık vazgeçilmez sevgilimiz olmaktan çıktı. Türkiye hala sevgilimiz, hala beraber olmak istiyoruz. Ancak Türkiye artık vazgeçilmezliğini yitirdi. Türkiye hala İsrail ulusal güvenliği için çok önemli. Hala İsrail’in menfaatinedir Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olmak. Ancak şu anda İsrail geçmişte yapamadığı taleplerle artık Türkiye’ye gelebilecek konuma geldi bu yapılan İbrahim anlaşmalarla. Nedir bu talepler? Hamas’ın desteklenmesine son verilmesi, İsrail’e yöneltilen en azından halk nezdinde yapılan sözel eleştirilerin son bulması ve her düzgün ilişkide olduğu gibi elçiliklerin elçilerine kavuşması. Bu üç parametrenin çok garip istekler olduğunu düşünmüyorum. Yani bir şekilde düzgün ilişki kurabilmek için karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkilerin yürütülmesi gerekiyor. Türkiye Filistin hassasiyetleri konusunda diplomatik kanalları kullanmak suretiyle İsrailli muhataplarıyla bunu görüşür. Beğendiği, beğenmediği yönleri açık şekilde ortak masaya koyar. Gerekirse gerekli mekanizmalar kurulur ve Türkiye, Filistin’i şu anda yaptığı yardımlardan çok daha fazla yardım yapma şansına erişebilir eğer İsrail ile güzel, düzgün ve saygılı bir düzleme gelmeye tamam derse. Bu iki ülkenin de çıkarına. İsrail’in de omzundan yük kaldıracaktır bu. Hem Türkiye ile sürekli olarak sürtüşmekten kurtulmuş olacaktır aynı zamanda da Filistinlilerin yaşam kalitesi yükselecektir. Böyle olunca da kaybedecek bir şeyleri olan bir halk konumuna gelecekleri için şiddet opsiyonuna daha az yelteneceklerini düşünüyorum. Bu Filistinler, İsrail, Türkiye için bir kazan-kazan olacaktır.”

HAY EYTAN YANAROCAK (CEYDA KARAN)

https://tr.sputniknews.com/ceyda_karan_eksen/202101281043685209-turkiye-hala-sevgilimiz-ama-vazgecilmezligini-yitirdi-israil-artik-gecmisin-aksine-talepte/

 • EN OLASI SENARYO, FIRTINA DİNİP KOALİSYON HESAPLARI NETLEŞTİĞİNDE, 23 MART SEÇİMLERİNİN İSRAİLLİLERİN 2021'DE SANDIK BAŞINA GİDECEKLERİ TEK SEÇİM OLMAYACAĞIDIR

Mavi Beyaz Partisi'nden geriden kalanlar bile Netanyahu karşıtı. Gelgelelim Saar bütün hepsiyle ittifak yapsa bile seçimlerde hükümeti kurmak için gerekli 61 sandalyeyi kazanamaz.Bu engelin üstesinden gelmek için Sa'ar'ın kendisi gibi sağcı Naftali Bennett'in lideri olduğu ve yerleşim yerlerinin inşasını destekleyen Yamina (Sağ) Partisi'ni de bu kampa katılmaya ikna etmeye ihtiyacı var.

Bunun dışında Saar ya ultra-ortodoks partileri Netanyahu'dan ayrılmaya ikna etmeli ya da sahip olduğu desteğin önemli bir bölümünü İsrail'in Arap vatandaşlarından alan mevcut anti-Siyonist partiler ile masaya oturmaya hazır olmalı.Gantz, parti içi muhalefet nedeniyle geri adım atmadan önce Ortak Liste'nin (Arap milletvekilleri) desteklediği bir azınlık hükümeti kurma fikrine göz kırpmış olsa da Araplarla ortaklık, İsrail'deki Yahudi siyasi düzeninde herhangi bir parti için bir başlangıç teşkil edemez.

İdeolojik perspektiften bakıldığında, Saar ile anlaşmak Bennet için sorun olmaz. Ancak onun ittifaka dahil edilmesi kesinlikle "İsrailliler" ve "Meretz" gibi sol eğilimli partileri kaybetmek demek.

Dahası, Bennett geçmişte, Netanyahu kendisini davet ederse bu davete icabet etmek konusunda hiçbir itirazı olmadığını belirtmişti.

Diğer yandan ultra-Ortodoks partilerin ittifaka dahil edilmesi, Yesh Atid ve Evimiz İsrail partilerini içeren bir hükümetin kurulmasını imkansız kılacak.

Çünkü Lapid ve Lieberman'ın siyasi gündemleri temelde ultra- Ortodoks partiler ve onların liderleriyle çelişiyor.

Aynı şekilde Ortak Liste'nin desteklediği bir hükümet kurma düşüncesini kabul ettirmeyi Gantz bile başaramamışken Saar gibi bir ideolog sağcının bu tabuyu kırması olası dışı.Netanyahu ve Saar'ın aynı ideolojik kampa mensup oldukları göz önüne alındığında büyük bir sağcı blok oluşturma konusunda uzlaşmaları da mümkün.Bu durumda Gantz gibi Saar'ın da Netanyahu'ya karşı durma vaatleri sözde kalmış olacak.

Aynı şekilde eğer Bennett, Saar'a kaptırdığı muhafazakar desteğin bir kısmını geri kazanmayı başarırsa Netanyahu'nun Likud, ultra-Ortodoks partiler ile Yamina Partisi'nden oluşan ve aralarındaki ayrımların dar olduğu bir koalisyon kurması da mümkün.

Son olarak, partiler arasındaki güçlü Netanyahu düşmanlığı, İsrail siyasetinin şimdiye kadar gördüğü en garip siyasi "yoldaşlar" arasında bir ittifakı ortaya çıkaracak kadar da güçlü olabilir.

Bununla birlikte, en olası senaryo, fırtına dinip koalisyon hesapları netleştiğinde, 23 Mart seçimlerinin İsraillilerin 2021'de sandık başına gidecekleri tek seçim olmayacağıdır.

HÜDA HÜSEYNİ

https://www.indyturk.com/node/307771/d%C3%BCnyadan-sesler/i%CC%87srailde-se%C3%A7imler-se%C3%A7imleri-do%C4%9Furuyor

 • KARMA EVLİLİKLERDEKİ EN BÜYÜK ENDİŞE ASİMİLASYON. GİTGİDE NÜFUSU AZALAN AZINLIK TOPLUMLARINDA BU ENDİŞE NE KADAR GEÇERLİ?

Azınlık toplumlarının evliliklerinde yalnızca geniş aile yok, cemaatin en önemli unsuru olan dini kurumlar da bu evlilik süreçlerinde oldukça etkili. Ancak günümüzde cemaatlerin demografik sorunları bu gardın inmesine neden oluyor. Anna Maria Beylunioğlu da şöyle açıklık getiriyor konuya:

“İlk başta hiçbirisi istemiyordu temelde. Hem evlilikler hem de evliliklerden doğan çocuklara ne olacağı konusunda düşünülmesi gerekiyor. Bu yüzden onaylamıyordu. Ancak bunun bir engel teşkil etmediğini görünce o zaman evliliklere onay verdiler. Ancak kilise nikahı kıyılamıyor. 2000'li yıllarda bir açılım yapılmıştı. Yüzüklerin takdisi yapılıyordu ancak daha sonra gelen eleştiriler üzerine kaldırıldı. Çocuğun vaftizinde baba farklı bir dinden ise ondan izin alarak gerçekleştiriliyor.”

Yahudi cemaatinin bu konuda daha önden gittiğini belirten Beylunioğlu, “Çocuğu Rum ve Ermeniler vaftiz ediyor ama ondan sonra topluma entegrasyonu konusunda tamamen bireysel çabalar işliyor. Cemaat için “içimizde tutalım” ya da “ karma evlilik yaptılar ama uzaklaşmasınlar” gibi bir strateji yok. Ancak Yahudilerde olduğu zaman direkt çocuğu anaokullarına almak için irtibata geçiyorlar. Onlar da toplumu bir arada tutma kaygısıyla belli stratejiler uyduruyorlar.”

Karma evliliklerdeki en büyük endişe asimilasyon. Gitgide nüfusu azalan azınlık toplumlarında bu endişe ne kadar geçerli? Bu sorunun cevabı ilk olarak Özgür Kaymak’dan geliyor:

“Asimilasyon ne oluyor diyebiliriz ne de olmuyor. Bizim çalışma özelinde şunu diyebiliriz: Matematiksel olarak karma evliliklerin en fazla geniş toplumda yapıldığını varsayarsak karşı taraf azınlık kültürünü çok benimsiyor. Bu azınlık kültürlerini sosyal prestij ve kültürel sermaye olarak görüyor. Evlenmeden önce elbette çatışmalar oluyor ama evlendikten sonra bunlar zenginlik olarak görülmeye başlanıyor. Yeni bir hibrid, melez kimlik doğuyor. Bunun çocukta bir kafa karışıklığı yaratmayacağı tam tersine onu bir dünya insanı yapacağı, empatisini çok yükselteceği, farklı sosyal kimliklere daha çok kucaklayıcı olacağını düşünüyorlar. Bizim de gördüğümüz o. Çocuklar kimlikleriyle çok barışık.”

MELİKE ÇAPAN

https://www.indyturk.com/node/308406/haber/bir-evin-bir-k%C4%B1z%C4%B1yd%C4%B1-%C3%B6teki-ile-evlendi-k%C4%B1smet-tabii%E2%80%A6

 • ŞALOM BÜTÜNÜYLE YAHUDİLERE SESLENEN, İÇE DÖNÜK BİR YAYIN ORGANI DEĞİL. SİYASİ, EKONOMİK VE KÜLTÜREL YELPAZESİ HAYLİ GENİŞ

Ülkemizin köklü yayın organlarından Şalom Gazetesi’ni uzun yıllardır yakından takip ediyorum. 1947’de kurulan Şalom, haftalık formatta yayınlanıyor. Aktüel haber ve yazı dizilerinin yanında Şalom’un Türkiye’deki Yahudi Cemaati’nin sesi olmak gibi de bir özelliği var. Cemaatin kanaat önderleri, akademisyenler ve gazeteciler Şalom’da yazıyor.

Genel Yayın Yönetmenliğini İvo Molinas yapıyor. Yazı ve görüşleriyle katkı verenler arasında Silvyo Ovadya, Riva Şalhon, Bahar Feyzan, Metin Bonfil, İzel Rozental, Mois Gabay, Tilda Levi, Karel Valansi, Sami Aji, İzak Baron, David Ojalvo, Selin Süar Oral, Rav İzak Alaluf, Nur Şaul Barakas, Rudi Diriman, Rav Yeuda Adoni, Tülay Gürler Kurtuluş, Selin Kandiyoti gibi isimler var.

Zaman zaman Yaşar Bildirici’nin de özel röportajlarına rastlıyorum. Kaybolma riskiyle karşı karşıya bulunan Ladino dilinde haberlerin yer aldığı bir eki de var. İspanya’daki Engizisyon zulmünde Osmanlı İmparatorluğu’nun kucak açtığı Yahudilerin konuştuğu bu dil, farklı kültürlerin kaynaştığı bir bilgi dağarcığına sahip. Şalom bütünüyle Yahudilere seslenen, içe dönük bir yayın organı değil. Siyasi, ekonomik ve kültürel yelpazesi hayli geniş.

Özel bir dergi

Farklı nedenlerden ötürü Türkiye’deki dergilerin önemli kısmı maalesef yayın hayatlarını sona erdirmek zorunda kaldı. Hâlâ çıkan dergiler ise hayli küçüldü, eski özelliklerini kaybetti. Kurulduğu günden bu yana, içeriğini zenginleştirerek ayakta kalan yayın organlarından biri Şalom Dergi. Kapak fotoğrafları, grafik ve illüstrasyonlarıyla da oldukça sıra dışı. Yoğun bir emeğin ürünü derginin Yayın Yönetmeni Suzan Nana Tarablus.

Şalom Dergi’nin ocak sayısında “Pullarla Holokost”, “Sessizliğin Gücü: Marcel Marceau”, “Ölülere Yas: Memento Mori” gibi ilginç yazılar ve kısa süre önce aramızdan ayrılan Prof. Dr. Orhan Kural’ı anlatan bir haber var. Riva Şalhon ile “Tek Satırlık Entel” kitabı üzerine yapılan röportaj dikkatimi çekti. Tren garları yazısı ve dünya çapında başarılı arp sanatçımız Şirin Pancaroğlu ile yapılan söyleşi de güzel olmuş.

HAKAN ÇELİK

https://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celik/hep-birlikte-turkiyeyiz-2300740

 • İSRAİL BAŞBAKANI NETENYAHU ABD SEÇİMLERİNDE TÜM AĞIRLIĞINI TRUMP’DAN YANA KOYMUŞTU. TRUMP KAYBEDİNCE ONUN AÇISINDAN DA İŞLER TERSİNE DÖNMEYE BAŞLADI

İsrail Başbakanı Netenyahu ABD seçimlerinde tüm ağırlığını Trump’dan yana koymuştu. Trump kaybedince onun açısından da işler tersine dönmeye başladı.

Biden yönetimi “iki devletli çözümden yana olduğunu” resmen açıkladı. ABD’nin BM temsilcisi Richard Mills Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, hem Filistinliler’e Trump döneminde kesilen ABD yardımlarının yeniden uygulamaya konulacağını, hem de ABD’nin Filistin nezdindeki diplomatik temsilciliğinin yeniden açılacağını söyledi.

Trump öncesinde ABD, İsrail Devleti’yle ilişkilerini Tel Aviv’deki Büyükelçilik, Filistin yönetimi ile ilişkilerini de Kudüs’teki ABD Başkonsolosluğu üzerinden yürütüyordu. Trump’ın İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e almasıyla birlikte Kudüs’teki Başkonsolosluk da kapatılıp, Büyükelçiliğin bir parçası haline getirilmişti. Böylece ABD’nin Filistin’le resmi ilişkileri, İsrail devleti nezdindeki temsilciliği üzerinden yürütülmeye başlanmıştı.

Biden’ın Kudüs’teki ABD Başkonsolosluğunu yeniden açma sözü daha şimdiden İsrail’de büyük bir sıkıntı haline dönüşmüş durumda; Netenyahu hükümeti, Başkonsolosluğun açılması halinde bunun ABD açısından Filistin’in de yeniden tanınacağı iki devletli çözüme resmen dönüş anlamına geldiğinin farkında. Diğer taraftan, Kudüs’te hali hazırda açık olan ABD Büyükelçiliğini göstererek, “aynı Başkentte iki ayrı devlet nezdinde temsilcilik olmaz” kozunu oynaya kalkıp, Biden yönetimini daha ilk günden kızdırmak da İsrail açısından çok riskli. Tam bir çıkmaz..

ZEYNEP GÜRCANLI

https://www.dunya.com/kose-yazisi/trumpin-ortaklari-tedirgin/609080

 • ANITLAR HAKİKATİN BİR KANITIDIR VE İNSANLIK TATSIZ OLAN ŞEYLERİ UNUTMA EĞİLİMİNDEDİR. DAHA FAZLA ANITA İHTİYACIMIZ VAR

Avrupalı Yahudilerin katledilmesine dair önde gelen en etkileyici ve ikna edici anma örneklerinden birini, televizyon sunucusu David Baddiel bu haftaki olağanüstü filmiyle gerçekleştirdi. "Confronting Holocaust Denial" (Holokost İnkarıyla Yüzleşmek) filminde Baddiel, Holokost'u inkar eden biriyle sohbet ediyor ve muhatabının bestelediği olağanüstü acımasızlıktaki antisemitik bir halk şarkısının icrasını sonuna kadar izliyordu. Baddiel'inki kadar cesur, sakin ve medeni davranışa çok az rastladım. Ana fikrini çok iyi anlatmıştı.

Sakinliğini koruyan Baddiel, parlamentonun yanındaki Victoria Gardens'ta oturmuş yeni Holokost anıtının yapılacağı yerin burası olduğunu, dikkat çekmesi için söz konusu alana hakim olacak biçimde inşa edileceğini açıklıyordu. Anıtın büyük olması gerekiyor çünkü 6 milyon kişinin ırka dayalı olarak öldürülmesinin inkarının boyutuna uygun düşmeli.

Baddiel'in izah ettiği gibi, tarih (hakikati ifade eden bir başka kelime) önemlidir. Çok açık biçimde, kendi amaçları doğrultusunda geçmişe dair yalanlar söylemek isteyen inkarcılar, nefret duyanlar ve soykırıma yatkın manyaklar her zaman var olacak. Propagandalarını yayacakları fırsatlar internet sayesinde büyük ölçüde arttı. Yıllar önce sahip oldukları tek şey bir fotokopi makinesi veya belki de bir matbaaydı. Deliliklerini yağmurlu sokak köşelerinde dağıtmak zorundaydılar.

Şimdiyse inkarcılar insanlık dışı fikirlerini Twitter'da tüm insanlıkla paylaşabiliyor. Sadece kötü niyetli tehlikeli kişiler oldukları için değil, aynı zamanda geçmişi "silmek" isteyen, ölüm kamplarının efsane olduğu gibi şeyler söyleyen insanlar olmaları sebebiyle de onlara karşı koymak gerekiyor. Onlar, aynı zamanda köleliği hafife almak isteyen ve tarihi çarpıtma eğiliminde olan kişiler. Anıtlar hakikatin bir kanıtıdır ve insanlık tatsız olan şeyleri unutma eğilimindedir. Daha fazla anıta ihtiyacımız var.

SEAN O’GRADY

https://www.indyturk.com/node/308546/yazarlar/yahudi-soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1n%C4%B1n-%C3%A7irkin-ger%C3%A7e%C4%9Fi-asla-propaganda-ve-komployla-bo%C4%9Fulmamal%C4%B1

 • ANKARA’DAN EDİNDİĞİM İZLENİME GÖRE BİZİM DIŞİŞLERİNDE BU TAYİN ÇOK OLUMLU KARŞILANMIŞ

İkinci sorumun cevabı İsrail’in eski İstanbul Başkonsolosu Moşe Kamhi’den geldi.

Kamhi diyor ki:

“İsrail’deki gazeteler de yazdı. İsrail, Filistin otoritelerine 5 bin doz aşı gönderiyor.”

Ne kadar sevindim bilemezsiniz...

Hem İsrail, hem Filistin hem de insanlık ve barış için çok güzel bir gelişme bu...

Aslında son dönem bu gerilimli ilişkiler zincirinde güzel haberler alıyorum.

Biliyorsunuz İsrail ve Mısır’la gergin bir dönem yaşıyoruz...

Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından anlıyoruz ki...

İki ülke ile yeniden “pozitif bir dönem” için kapılar açılıyor.

Ve önceki gün öğreniyorum...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun iyi niyetli açıklamalarının ardından İsrail, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarlığı’na eski Sofya Büyükelçisi İrit Lillian’ı atamış.

Ankara’dan edindiğim izlenime göre bizim dışişlerinde bu tayin çok olumlu karşılanmış.

Peki bu tayin neden bu kadar önemli?

Onu da şöyle açıklıyorlar:

Lillian bir söyleşisinde aynen şöyle demiş:

“Türkiye-İsrail ilişkileri, Ortadoğu’nun deniz feneridir.”

Yalnızca bu sözün hatırlatılması bile çok değerlidir.

Barış ve dostluk için, ortak menfaatler için değerlidir.

FATİH ÇEKİRGE

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/fatih-cekirge/dunyanin-merkezindeki-turkten-insanlik-icin-harika-bir-kampanya-41729404

 

Takılan tweetler

 • Viyana Anahtarı (Okşan Svastics)@OSvastics

462 anahtar, üzerinde ismi yazılı olan 462 kişinin hikâyesini anlatmıyor. Viyana’nın bu güzel mahallesinde yaşarken, Yahudi oldukları için evlerinden çıkartıldıklarını, öldürüldüklerini anlatıyor. Serviten Sokağı 1938 Derneği’nin girişimiyle yapılmış bir anıt bu. #WeRemember

https://twitter.com/OSvastics/status/1354444050284347395

 • Andreas Guidi@AndyGuid

Rosa Hanan ve Giuseppe Mallel, yerel Yahudilerin Temmuz 1944'te sınır dışı edilmesinin ardından, Rodos'tan Holokost'tan sağ kurtulan birkaç kişiden biriydi. 1947'de, kısa bir süre Rodos'a döndüler ve La Boz de Turkiye Ladino dergisi "harabeler arasında" evliliklerini bildirdi.#WeRemember

 

https://twitter.com/AndyGuid/status/1354522583203516416

 • Prof. Dr. Gazi Çağlar@GaziCaglar

Bu bir yönü. Bir diğer yönü "yahudi koruyan Türkiye" mitosunun karanlık sayfası: Avrupa'daki Osmanlı ve TR kökenli bir çok yahudiye de pasaport verilmedi, 2500'ü  Aschwitz ve Sobibor kamplarında katledildi. Bkz. Corry Guttstadt: Die Türkei, die Juden und der Holocaust

Ayrıca "Simon liderlerinin protokolleri", Hitler'in "davam" kitabı "Beynelmilel yahudi" gibi antisemit propaganda Yazıları Türkçeye Çevrildi ve yayıldı. Türk faşistleri "Stürmer"in karikatürlerini ve yahudilere saldıran yazılarını yayınladılar.

https://www.youtube.com/watch?v=0Y4IlxngE8k&feature=youtu.be

Tamamı: https://twitter.com/GaziCaglar/status/1354465114477502466

 • xilouris efe #AlsancakAltayindir

Holokostta biz yakınlarımızı da kaybettik.. kamondo merdivenlerini yaptıran şehr-i istanbulu çok sevmiş kamondo ailesi auschwitz’de yok edildi.. İzmir Karataşlı Kavayero Ailesi.. İzmir yanınca Fransa’ya göçmüşlerdi.

https://twitter.com/XilourisEfe/status/1354385309161680897

 

Netten okumalar – Linkler

 • HOLOKOST'UN FOTOĞRAFLARI: NAZİ AİLE ALBÜMLERİ VE PROPAGANDA GÖRSELLERİ | FOTO GALERİ

https://tr.euronews.com/2021/01/27/holokost-un-fotograflar-nazi-aile-albumleri-ve-propaganda-gorselleri-foto-galeri

 • ULUSLARARASI YAHUDİ SOYKIRIMI ANMA GÜNÜ: 'NEDEN DÜNYANIN EN MUTLU İNSANI BENİM?

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55809160

 • NAZİLERE KARŞI MÜCADELE EDEN SEFARAD YAHUDİLERİ - CORRY GUTTSTADT

https://bianet.org/bianet/siyaset/238191-nazilere-karsi-mucadele-eden-sefarad-yahudileri

 • GAZ ODALARINDAN İDAM MANGALARINA: PERSONEL İHTİYACI NASIL KARŞILANDI? – FİLİZ GAZİ

https://www.gazeteduvar.com.tr/gaz-odalarindan-idam-mangalarina-personel-ihtiyaci-nasil-karsilandi-haber-1511490

 • 27 OCAK YAHUDİ SOYKIRIMINI ANMA GÜNÜ – ARZU ŞEN

https://ichmeinsgut.de/2021/01/yahudi-soykirimi/

 • HAYIR, ANNE FRANK’I ANLAYAMAYIZ - EKİN KURTDARCAN

https://www.yesayansalonu.com/hayir-anne-franki-anlayamayiz/

 •  ‘GURURLU BİR ALMAN OLARAK ÖNÜNÜZDEYİM’ – AHMET KÜLAHÇI

https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/gururlu-bir-alman-olarak-onunuzdeyim-41728083

 • PLASTİK HATIRLAMA BİÇİMLERİ - EYTAN İPEKER’LE MISS HOLOKOST SURVIVOR BELGESELİ ÜZERİNE - SÖYLEŞİ: AYŞEGÜL OĞUZ, YİĞİT ATILGAN

https://www.birartibir.org/aidiyetler/1032-plastik-hatirlama-bicimleri

 • ‘ONE MİNUTE’ ÇIKIŞININ ÜZERİNDEN 12 YIL GEÇTİ: TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ NE DURUMA GELDİ? – BURCU OKUTAN

https://tr.sputniknews.com/columnists/202101301043695954-one-minute-cikisinin-uzerinden-12-yil-gecti-turkiye-israil-iliskileri-ne-duruma-geldi/

 • HİTLER'İN "KAVGAM" KİTABI FRANSA’DA POLEMİK YARATTI

https://www.amerikaninsesi.com/a/hitlerin-kavgam-kitabi-fransada-polemik-yaratti/5752394.html

 • HUCUB-U MAZİ: VARLIK VERGİSİ, HRİSTİYAN VE YAHUDİLERİN TASFİYESİ

https://www.youtube.com/watch?v=MV08lWEAf6U

 • VARLIK VERGİSİ, YOKLUĞUN YOLU – OHANNES KILIÇDAĞI

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/25250/varlik-vergisi-yoklugun-yolu

 • İSRAİL DERS KİTAPLARINDA OSMANLI DEVLETİ, ÇOCUK VE GENÇLERE NASIL ANLATILIYOR?

https://seyler.eksisozluk.com/israil-ders-kitaplarinda-osmanli-devleti-cocuk-ve-genclere-nasil-anlatiliyor

 • "KISMET TABİİ..." - İSTANBUL'UN RUM, YAHUDİ VE ERMENİ TOPLUMLARINDA KARMA EVLİLİKLER

https://www.youtube.com/watch?v=5XbUHRk0w0k&t=3984s

 • ANKARA YAHUDİ MAHALLESİNİ GEZİYORUZ

https://www.youtube.com/watch?v=ZF6CeJViELk&t=246s

 • KEŞKE ÇEVRİLSE: BALKANLAR’DA BİR BİLİNMEZ: MİHAİL SEBASTİAN - FATİH BALKIŞ

https://www.literaedebiyat.com/post/keske-cevrilse-mihail-sebastian

 • BİR YAHUDİ'YE SORDUK: YAHUDİLER NEDEN BU KADAR ZENGİN? NASIL ZENGİNLEŞTİLER?

https://www.youtube.com/watch?v=Nx7LaJDy5DA

 • 27 ŞUBAT 1859: AVUSTURYALI FEMİNİST BERTHA PAPPENHEİM (ANNA O.) DOĞDU

https://www.catlakzemin.com/27-subat-1859-avusturyali-feminist-bertha-pappenheim-anna-dogdu/

 • ‘ŞALOM ALEYKE’ SÖZÜNÜN ZALİM YAHUDİ KRAL ŞALOM’DAN GELDİĞİ İDDİASI

https://teyit.org/analiz-salom-aleyke-sozunun-zalim-yahudi-kral-salomdan-geldigi-iddiasi

 • MEZARLIKBAŞI’NIN ASİ ÇOCUĞU… - Rıfat Mertoğlu

https://www.guneydoguekspres.com/mezarlikbasinin-asi-cocugu-makale,6620.html

 • ANTİK İSRAİL VE AMARNA ÇAĞI SONRASI (3) – UMUT ATASEVEN

https://www.indyturk.com/node/308026/antik-i%CC%87srail-ve-amarna-%C3%A7a%C4%9F%C4%B1-sonras%C4%B1-3

 • PARTİLERİN BÖLÜNMESİ BİR TAKTİK Mİ – RAFAEL SADİ

https://odatv4.com/partilerin-bolunmesi-bir-taktik-mi-30012123.html

 • İSRAİL VE TÜRKİYE'DEN ORTADOĞU'YA BAKIŞ - DR. H.E. COHEN YANAROCAK, BORA BAYRAKTAR, YUSUF ERİM

https://www.youtube.com/watch?v=VWEKPhqFXvQ

 • 30 OCAK 1929| HOLLANDALI YAZAR JACQUELİNE YVONNE META VAN MAARSEN DOĞDU – SEMRA ÇELİK

https://ekmekvegul.net/bellek/30-ocak-1929-hollandali-yazar-jacqueline-yvonne-meta-van-maarsen-dogdu

 • BİDEN DÖNEMİNDE İSRAİL-İRAN İLİŞKİLERİ – ARİF KESKİN İLE SÖYLEŞİ – IŞIN ELİCİN

https://medyascope.tv/2021/01/31/biden-doneminde-israil-iran-iliskileri-arif-keskin-ile-soylesi/

 • HİTLER'DEN KAÇARAK TÜRKİYE'YE GELEN VE ÇAĞDAŞ DİŞ HEKİMLİĞİMİZİN ÖNCÜSÜ OLAN ALFRED KANTOROWİCZ

https://onedio.com/haber/hitler-den-kacarak-turkiye-ye-gelen-ve-cagdas-dis-hekimligimizin-oncusu-olan-alfred-kantorowicz-958173

 • “YAHUDİ’DE YEMEK YE, HIRİSTİYAN’DA YAT…!” – FATİH ERTÜRK

https://www.antakyagazetesi.com/yahudide-yemek-ye-hiristiyanda-yat/

Instagram’dan

 • SHTİSEL OFFİCİAL

https://www.instagram.com/shtiselofficial/

 

Bir Makale

 • İSRAİLLİ OLMAK: KOLEKTİF BİR KİMLİK GELİŞTİRMENİN ZORLUKLARI – TUĞÇE ERSOY

İsrail kurulduğu yıldan itibaren Yahudi nüfusunu Filistin nüfusu karşısında dengelemek ve çoğunluğu konsolide etmek adına dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail’e gelip yerleşmeleri çağrısında bulunmuştur. Bu çağrıya Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki Arap ülkelerinde yaşayan Yahudiler cevap vermiş ve 1950 yılından itibaren ülkeye göçen Yahudiler İsrail nüfusunun artmasında en büyük rolü üstlenmişlerdir. Ne var ki, farklı kültürlerden gelen bu Yahudiler İsrail’de bir kimlik krizinin ortaya çıkmasında katalizör görevi görmüştür. İsrail’in bugün en büyük toplumsal krizlerinden birinin kimlikle ilgili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zira bu kimlik krizi ekonomiden siyasete, kültürden eğitime her alanı etkilemektedir.

İsrailli kimliğini dini anlamlar barındıran Yahudi kimliğinden ayırmak çok zordur

ve bu durum İsrail toplumunu ‘İsrail ulusu’ ve ‘Yahudi halkı’ dikotomisinin içerisine hapsederek bir etnik grup olarak Yahudiler arasında dindar-seküler ayrışma

hatlarının oluşmasına neden olmuştur. Dini aidiyete yönelik bu ayrışmanın yanında İsrailli Yahudilerin sosyo-kültürel olarak da farklılık göstermesi çözülmeyi

bekleyen bir diğer kimlik sorunudur. İsrailli kimliği için henüz net bir tanımlama yapmak mümkün olmamakla birlikte; ayrışma hatları üzerinden yapılacak bir inceleme İsrail toplumunun yapısını anlamaya yardımcı olabilecektir.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/470941

 

Kırmızı Köşe

 • Louis Fishman لويفيشمانלואיפישמן@Istanbultelaviv

Tarihe adanmış bir Türk sitesi, Hitler'in ünlü resimlerini paylaşıyor. Yüce Tanrım, bazen utanç verici.

https://twitter.com/Istanbultelaviv/status/1356276515290423298

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ