26 Kasım 2020 Perşembe 00:42

İsrail’den ‘Sudanlı yeni dostlarına’ 5 milyon dolarlık buğday

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre, Sudan’la normalleşme süreci kapsamında ülkeye 5 milyon dolarlık buğday yollanacak.

Dünya 2829 görüntüleme
28 Ekim 2020 Çarşamba

İsrail Başbakanlık resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda, “Sıcak bir barış ortamı umuyor ve Sudan’daki yeni dostlarımıza 5 milyon dolar değerinde buğday yolluyoruz. İsrail, Sudan’daki geçiş dönemine yardımcı olmak için ABD ile yakın temasta kalıp, çalışacaktır” dendi.

Ekonomik bir darboğazdan geçmekte olan Sudan’ın, öncelikli olarak ABD’nin terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkmak ve finansal destek almak amacıyla normalleşme sürecini kabul ettiğine inanılıyor. Bu sebeple, ülkenin ekonomik refahının normalleşme süreci anlaşmasının başarılı olması için en önemli nokta olduğu düşünülüyor.

Sudan’la yapılan anlaşmaya göre, ülkenin dış borçlarını ödemesine yardımcı olunmasının yanı sıra, özellikle teknoloji ve tarım alanlarına İsrail’den maddi destek ve yatırım sözü verildi.

Bu şartların, Sudan’da geçici hükümetin bocaladığı ve Sudan’ın başkenti Hartum’da toplanan binlerce kişilik bir kalabalığın kötü giden ekonomiyi protesto ettiği günlerde, rahatlatıcı bir etkisi olacağı tahmin ediliyor.

Cumartesi günü televizyonda da yayınlanan konuşmasında Netanyahu normalleşme sürecinden övgüyle bahsetti ve “Bu normalleşme süreci bölgemizde yeni bir gün doğmasına katkıda bulunmaktadır. Altı hafta içerisinde üç barış anlaşmasına imza attık. Bu şans veya tesadüfle değil, çabalarımızın ve açık politikamızın sonucunda gerçekleşmiştir. Diğer ülkelerle ilişkilerimizin de yakın zamanda bu anlaşmaları takip edeceği inancındayız” dedi.

Netanyahu, gelecek günlerde İsrailli bir delege grubunun Hartum’a giderek barış anlaşmasını tamamlayacağını da sözlerine ekledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU