Atatürk filminde salonda boş yer yoktu!

Zehra ÇENGİL Köşe Yazısı
15 Kasım 2023 Çarşamba

10 Kasım’ın derin duyguları ve özlemi her geçen yıl daha büyük bir yoğunlukla kanımızda dolaşırken, hafta sonu ‘Atatürk 1881- 1919’ filmini izlemek için Nişantaşı City’s Wam Sinemalarına gittim.

Sinemaların en popüler filmlerde bile çok fazla dolmadığı bilgisine hakim olduğumdan, gösterime 15 dakika kalaya kadar alışveriş merkezinde oyalanarak vakit öldürmeye çalışıyordum ki, birden internet üzerinden biletlere bakmak aklıma geldi. Salonun hıncahınç dolu olduğunu görünce hemen sinema katına çıktım. Gişede sadece en önde yer alan iki adet koltuğun boş olduğu söylendi. Hemen satın alarak gururla yerimi aldım.

Disney’in türlü spekülasyonlara konu olacak şekilde yayından kaldırdığı ve sonrasında dizi formatından sinema filmine çevrilen ‘Atatürk 1881-1919’un ilk bölümü Necati Şahin’in kaleme aldığı senaryo ve Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğinde vizyondaki yerini aldı.

Atatürk’ü Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı yapımda, şimdiye dek resmedilenlerden çok farklı bir Atatürk’le karşılaşacaksınız. Epik bir anlatımla 2 saat 12 dakika boyunca izleyiciyi perdeye kenetleyen filmde, Selanik’te doğan Atatürk ve ailesini ilk kez Rumeli Türkçesi’yle konuşurken görüyoruz. Mustafa Kemal’in askeri dehasını Gelibolu Conk Bayırı’ndan tutun da, 31 Mart Vakası ve Hareket Ordusu, Trablusgarp cephesi hatta filmin doruk noktalarından olan 57. Alaydaki umutsuzluğu ve karışıklığı, cesaret ve vatan coşkusuna çeviren zafer konuşmasında doya doya izliyoruz.

Bunun yanı sıra Sofya Ataşeliği sırasında Yeniçeri kıyafetiyle katıldığı ve generalin kızı Dimitrina Kovachev ile dans ettiği ve birkaç kez yolunun kesiştiği Madam Corinne ile karşılaştığı sahnelerde de Mustafa Kemal Atatürk’ün karizmasının Kral Ferdinand’a ve nice generallere olduğu kadar tüm çevresine tesir ettiğine de şahit olmak mümkün.

‘7. Koğuştaki Mucize’ filmindeki oyunculuğunu hala unutamadığımız Aras Bulut İynemli, Atatürk 1881- 1919’da da gerçekten çok başarılı bir performans sergilemiş. Gazete Oksijen’in YouTube kanalında Gülay Afşar’a verdiği röportajda Çanakkale Savaşı sahnelerinden sonra psikolojik olarak yorulduğunu ve destek aldığını açıklaması da bunun bir kanıtı gibi.

Enver Paşa’yı Sarp Akkaya, Zübeyde Hanım’ı Songül Öden, Ali Rıza Efendi’yi Mehmet Günsür, Madame Corinne’i Esra Bilgiç, Ömer Muhtar’ı Baki Davrak’ın canlandırdığı filmin ikinci bölümü 5 Ocak 2024’te vizyona girecek.

ABD Büyükelçisi’nin eşi Cheryl Flake’ten Atatürk’e Övgü

Henüz üniversite öğrencisiyken ‘The Young Ambassadors’ adlı müzik ve dans grubuyla bir turneye çıkarak Türkiye’ye gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake’in eşi Cheryl Flake, MAG Genel Yayın Yönetmeni Beril Çavuşoğlu’na bir röportaj vererek Türklerin kurucu liderleri Atatürk’e duyduğu tutku ve sevgi ve saygıya hayran olduğunu açıkladı.

Flake “Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni bugün bulunduğu noktaya getiren muhteşem bir lider. Onun resminin, heykelinin ve bayrağın her yerde bulunması hoşuma gidiyor. Bayrak, ülkenin her yerinde dalgalanıyor. Vatanseverlik gerçekten çok etkileyici” şeklinde konuşarak Türk milletinin Atatürk’e olan bağlılığını takdir ettiğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden’dan, eşine Türkiye ile ilgili bir teklif gelince bunu hemen kabul ettiklerini söyleyen Cheryl Flake “Öncelikle Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılını kutlayarak başlamak istiyorum. Yüz yıldır ABD ile Türkiye’nin çok iyi bir ilişkisi bulunuyor ve gelişmeye de devam ediyor. Birçok farklı konuda bağımız var. Güvenlik bağlarımız var; Türkiye’nin yetmiş bir yıldır NATO’da olması mükemmel bir lütuf ve bunun devam etmesini, daha da güçlenmesini umuyoruz. Aynı zamanda ticari bağlarımız da her yıl daha da iyileşiyor. Bence en önemlisi de kişilerarası ilişkiler, insanların temas kurması ve Amerikalılarla Türklerin bir arada olması. Aramızda doğal bir bağ var. Büyükelçiliğimizdeki Türkleri tanıdığıma çok memnunum” cümleleriyle de dostluk mesajı veriyor.

Türk Amerikan Derneği’nin İngilizce eğitimine verdiği önemin değerine de vurgu yapan ve derneğin daha önce medyadan birçok meslektaşımla birlikte katıldığım Arizona Üniversitesi’nin temsilcisi olduğunu da anlatan Cheryl Flake “Burada gerçekten diğer bir evim gibi hissediyorum” diyerek sözlerini noktalıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün