Ebrar´dan önyargılara sağlam bir tokat!

Zehra ÇENGİL Köşe Yazısı
6 Eylül 2023 Çarşamba

Milletler Ligi Şampiyonluğu sevincimizin dumanı üzerindeyken, Pazar akşamı Kadın Voleybol Milli Takımı’mız finalde Sırbistan’ı 3-2 mağlup ederek tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu. Tüm takıma ve emeği olan herkese bize bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.

Final maçına kadar, takımın lokomotiflerinden Ebrar Karakurt’a sosyal medyada yapılan linçe, oyuncunun en güzel cevabı son dakikaya kadar mücadeleden kopmayıp muhteşem bir takım oyunuyla kupa ve altın madalyayı ülkemize kazandırması oldu.

Fakat ünlü-ünsüz herkesin bazen açık açık, bazen de satır arası yaptıkları hakaretlere dayanmak ciddi anlamda demir gibi irade istiyordu. Ki Ebrar’ın, Sırbistan maçının ilk setindeki stresi ve gerginliği sporseverlere net bir şekilde yansıdı. Kazandığı sayıya bile sevinememesi ve yüzündeki buruk ifadenin de birçoğunuzun yüreğine dokunduğunu tahmin ediyorum.

Maç günü, Ebrar Karakurt’u Milli Takım’dan kovma çağrısı yaptılar, Türkiye’yi dünya arenasında temsil eden Karakurt’a, gelen bu tepkinin sebebi ise X platformundan kendisine “Müslüman Türk Milleti olarak sana tahammül etmeye devam ediyoruz” yazan ‘Abdülhamid Denge’ isimli kullanıcıya “Boş yapma Abdülhamid” cevabını vermesiydi.  

MİLLİ DUYGULARIYLA SIRBİSTAN’I DESTEKLEDİLER

‘Milli’ duygularının kabardığını söyleyen bazı kullanıcılar, ne tezatsa final maçında Sırbistan’ı tutacaklarını bile söyledi. Ebrar ise ısrarla “Söz konusu arkadaşımızın ismi Ahmet, Mehmet veya Berke de olabilirdi. Konu başka yerlere çekilmeye çalışılıyor. Pazar günü büyük bir maçımız var, ona konsantreyim” açıklamasında bulundu. Tabii sosyal medya trolleri, amaçlarına ulaşıp oyuncuyu arzu ettikleri kavganın içine çekemeyince, daha önce yaptıkları gibi cinsel kimliğinden vurmak için seferber oldu.

Sadece troller olsa bir nebze… Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner, “Müslüman bir ülkede milli takım forması giyen LGBT’li Ebrar Karakurt derhal ihraç edilerek ay yıldızlı forma üzerinden çıkarılmalıdır” ifadelerini kullanırken, Buket Aydın gibi kendini her konuda fikir belirtmek zorunda ve uzmanlığında hisseden medya mensupları ise “Şu Ebrar Karakurt muhabbetinden ben çok sıkıldım. Siz sıkılmadınız mı? Kesin olan bir şey var çok iyi bir oyuncu. Ama her galibiyetten sonra kişisel laf sokma olayına girmemesi gerek. Yaşı daha küçük anlıyorum; üzerine gelindikçe cevap verme ihtiyacı hissediyor. Ama çok düşünmeden ve nereye gideceğini anlamadan sergilediği davranışlarla tepkileri arttırmanın ötesine geçemiyor” diyerek linçe bir mum daha dikmeyi tercih etti.

Türkiye Voleybol Federasyonu bu noktada tepki mahiyetinde bir tavırla, maç anonsunda Ebrar Karakurt’un fotoğrafını kullandı. Bu desteklerinden dolayı hem içimizden, hem de dışımızdan federasyona teşekkür ettik.

İşte tüm bu baskılar altında Ebrar Karakurt, final maçında ‘41 kere maşallah’ cümlesini sonuna kadar hak eden Melissa Vargas ve Filenin tüm Sultanları ile birlikte maç akşamı insanların önyargılarına da sağlam bir tokat attı. Cinsel yönelim sorgulaması yapanları, maçlarda giydikleri şortlar kısa diye şikayette bulunanları, 7/24 sosyal medyadan kendisine hakaret edenleri sahada, başarısıyla alt etti. Bu başarı onun için öyle değerliydi ki,

İstiklal Marşı’nı okurken döktüğü gözyaşları ülkesine bu gururu yaşatmanın yanı sıra, kendisini incitmeye çalışanlara yapabileceği en şık had bildirmeyi de içinde barındırıyordu.

Keza maç sonunda Melissa Vargas ile fotoğrafının altına yazdığı not da tüm duygularının özeti gibiydi: “Bu ne oynadığımız ilk final, ne de verdiğimiz ilk psikolojik savaş 🇹🇷” Savaşa savaşa kazanacağız Ebrar, tüm kalbimizle yanındayız! Cumhuriyetimizin 100. Yılı şimdiden kutlu olsun, daha nice zaferlere.

BU FİLMİN HER KARARINI İZLEYİCİ VERİYOR!

Maçtan önce, Netflix’in 31 Ağustos’ta yayınladığı ‘Aşkı Seç’ filmini izledim. Film, izleyicinin etkileşimiyle ilerleyen interaktif bir romantik komedi. Hayatındaki erkekler arasında ikilemde kalan Cami, düzenli bir yaşamı olan, örnek boşanma avukatı Paul ile birlikteyken, karşısına yeni adaylar çıkınca kafası karışıyor.

Ses mühendisi Cami, bir noktada tıkanan kariyerine sihirli değneğiyle dokunma imkanına sahip ve ona eğlenceli bir hayat sunma fırsatını elinde tutan ünlü müzisyen Rex, aşkının yarım kaldığı aktivist ruhlu ve ona gençliğini yeniden yaşatabilecek Jack ve sığınacağı garanti bir liman olan yakışıklı, beyefendi Paul arasında seçim yapmak durumunda kalıyor.

Bu noktada kontrol tamamen sizde, Cami işinden istifa edecek mi, hoşlandığı erkeği öpecek mi? Artık kararları siz veriyorsunuz. Seçimlerinizi geri alıp, diğer opsiyonu görme şansınız da var.

Kendi hayatımızda aşk, mantık, tutku hakkında bu kadar rahat kararlar veremiyor olabiliriz, o yüzden bir film karakteri üzerinden bu seçimleri yapmak hiçbir sorumluluk almadığınızdan kısa bir süreliğine sizi rahatlatacak.

Filmin başrollerini Laura Marano ve Avan Jogia üstleniyor. Stuart McDonald tarafından yönetilen ‘Aşkı Seç’in kadrosunda ayrıca Scott Michael Foster ve Jordi Webber yer alıyor. Yapım, daha önce ‘Runaway Bride’, ‘Desperate Housewives’ gibi yapımların senaryolarını kaleme alan Josann McGibbon tarafından yazıldı. İyi seyirler.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün