Bir hafta kar, iki hafta çamur

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
26 Ocak 2022 Çarşamba

Kar önce tepeleri sonra da şehrin sokaklarını beyaz bir örtü gibi kapladı. Beyaz bir anda tüm çirkinlikleri yok etti sanki. Yollar tertemiz. Çöp konteynırları bile görseli bozmuyor. Zihinler duru… Sosyal medyadan evde oturduğumuz koltuğa kadar yansıyan sıkıntılı haberler dahi ikinci plana atılmış. Sokakta yürüyenlerin dikkati ‘denge’ye yoğunlaşmış. Önüne bakarak, düşmeden gidebilmek önemli. Denge, her koşulda bizi ayakta tutan tek unsur.

↔↔↔

Okulların bu süreçte sömestr tatili için kapalı olması güzel bir rastlantı. En azından gerek öğrenciler, gerek veliler, gerekse servis şoförleri her kar yağışında ani tatil kararları ile sıkıntı çekmedi. Kardan adam, kartopu, çocukların en büyüka eğlencesi. Onlar mutluluğu çok çabuk yakalıyor. Doğanın içinde çocuklar her kesimde eşitleniyor. Ancak, büyümeye başladıklarında, çevre koşulları ‘denge’yi bozuyor.

↔↔↔

İstanbul’da bir hafta kar, ardından iki hafta çamur deryası demek. ‘Beyaz’ın saflığı yerini eski gri havaya bırakıyor. Kimi zaman ise, kar sonrası yağmur ve güneş tüm yolları temizliyor. Bu doğanın bir dengesi, sonrasında çıkan gökkuşağı ümit taşıyor.

↔↔↔

Gerekmedikçe gönüllü olarak dışarıya çıkmadığım kar süresince PCR olgusu bile önemini yitirdi. Neye niyet, neye kısmet… İçimden bir stres unsuru yok olup gitti. Daha basite indirgenmiş bir yaşam, iki ders arası çıkılan on dakikalık teneffüsler kadar iyi geldi. Çokça bilmece çözdüm. Meğerse artık gündelik yaşamda kullanmayı unuttuğumuz ne çok kelime varmış. Yalnızca sözcükler değil, kavramlar da yok olmuş. ‘Denge’yi şaşırmışız da farkında değiliz.

Hazır evdeyken, saatlerimize renklilik katması açısından 19.15 yerine 21.15’te film izlemeye başladık.

Yeni yemek yapmaya başladığım günlerde tarif yazarken, parantez içinde kimden aldığımı da belirtirdim. Şimdilerde de yeni bir defter edindim. Bu kez Netflix gurusu arkadaşlardan gelen film/dizi önerilerini not ediyorum. Yine aynı yöntemle, parantez içinde kimin tavsiye ettiğini belirtiyorum. Böylelikle, ‘ne seyredelim’ sorunu da kalkmış oldu.

↔↔↔

Yine bu karlı günlerde, daha derin konulara da el attım. YouTube dünyasına girerek aklımı karıştıran filozofları bir kez daha irdeledim. Goethe’nin bir deyişi ise ‘denge’mi sarstı. “Konuşmak bir gereksinim, dinlemek ise bir sanattır.”

Sizce???

Sağlıklı, dengeli günleriniz olsun.

Not: ‘Hizmetlerimizle hayatı değiştirelim’ mottosu ile çalışan Rotary Grubunun ertelenen konseri, İkinci Bahar Korosunun katılımıyla 3 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da Süleyman Seba Kültür Merkezinde (Fulya Sanat) gerçekleşecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR