HAYE SARA: Zahmet ve karşılığı

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
27 Ekim 2021 Çarşamba

Haye Sara peraşasındaki en ilginç konulardan biri Avraam’ın kâhyası Eliezer ile Rivka arasında geçen diyalog ve Rivka’nın Eliezer’in kriterlerini yerine getirmesidir. Eliezer, Gemara’ya göre Tanrı’dan olmayacak bir şey ister. Ancak Tanrı ona olumlu cevap verir ve karşısına Rivka çıkar. Rivka sadece Eliezer’in su isteğini yerine getirmekle kalmaz. Rivka aynı zamanda kervandaki develere de su içirir. Bu Rivka’nın sadece insan sevgisini değil aynı zamanda bütün canlılara olan yakınlığını gösterir.

Midraş burada ilginç bir açıklama yapar. Eliezer, Rivka’nın su çekmesi sırasında kuyu sularının yükseldiğini görür. Bu Eliezer’in dikkatinden kaçmaz ve Rivka’nın özel bir kişi olduğunu anlar. Midraş bir şey daha açıklar. Kuyu suları Eliezer’e su verirken yükselmiştir ancak develere su içirirken gerçek bir çaba göstermesini sağlamak için yerinde kalmıştır. Çöl geçen bir hayvan olan develerin ne kadar su içebildiği düşünülürse Rivka’nın ne kadar yorulduğunu anlamak mümkün olur. Bu da Rivka’nın gerçekten ‘hesed’ sahibi biri olduğunu kanıtlar. Rabi Levi Yitshak de Berdichev Rivka’nın bu şekilde mitsvayı tam olarak yerine getirdiğini öğretir.

Tanıdık mı geldi elbette. Hepimiz bazen bir mitsvayı yerine getirirken yorulabiliriz. Çaba harcarız. Bazen birçok şeyden fedakârlık etmemiz gerekir. Eğer gerçekten o mitsvaya odaklandıysak ve onu yerine getirmek istiyorsak gösterdiğimiz çaba bizleri o mitsvanın değerine daha çok yaklaştırır.

Sabah kalkmak birçoğumuza özellikle kış mevsiminde zor gelir. Ama kalkıp Tefila yapmak için harekete geçeriz. Şabat gününün kutsallığına uygun olarak yaşamak özellikle yaz mevsiminin uzun günlerinde çok kolay değildir. Ancak bunu yapmak için çaba gösteririz. Kaşer kurallarına dikkat ederek yaşamak her gün bizim için bir sınav gibidir. Ama yerine getirebilmek için çaba gösteririz. Pirke Avot bizlere mitsva yapmanın güzelliğini şöyle anlatır. Bir mitsvayı yapmaktan dolayı kazanacağın şey yeni bir mitsva yapmak için kapıların açılmasıdır.

Yaşamımız mitsvaların güzelliği ile dolu olsun, amen.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR