Neve Şalom mu, dış mekan mı?

Mois GABAY Köşe Yazısı
22 Eylül 2021 Çarşamba

İki yıla yakın süredir hayatlarımızı tümüyle değiştiren salgın süreci, içinden geçtiğimiz Sukot Bayramı’nın mesajlarından biri olan ‘korunaklı çatılarımızın düşündüğümüz kadar korunaklı olamadığını’ bizlere acı şekilde öğretti. Mısır’dan çıktıktan sonra İsrailoğulları vadedilmiş topraklara varmadan önce, Tanrısal irade doğrultusunda 40 yıl boyunca çöllerde yaşamış, bu süreç içinde yerleşik bir düzen yerine, etrafta bulabildikleri kuru çalı ve dallardan yaptıkları kulübe ve çardaklarda barınmışlardı. Tarihimizi içselleştiren bizler de bu bayram boyunca en önemli ritüellerimizden biri olarak sinagoglarımızın, kurumlarımızın içindeki çardaklarda vakit geçirir, çekilen zorlukları hatırlarız. Salgın dönemi bizlere bayram bitiminde de, hava soğusa dahi korunaklı binalarımızda daha az vakit geçirmeyi ve açık havada doğa ile bütünleşmeyi öğretti. Önce aşı, sonrasında da hijyen önlemlerimizi alarak ve mümkün olduğunca açık havada vakit geçirerek hayatı normalleştirebilmemiz mümkün.

Salgın nedeni ile bir buçuk senedir gerçekleştiremediğimiz ve defalarca ertelenen sinagog düğün törenimizi salgın koşullarında nihayet geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirebildik. Hayallerimiz maske ile düğün olmasa da kısıtlı katılımla en yakın çevremizle birarada olabilmek bizler için en büyük hediyeydi.

Salgın sonrası özellikle haklı nedenlerle dış mekan düğünlerini tercih eden dindaşlarımız bir yana hem Ceyda hem de ben şartlar ne olursa olsun baştan beri Neve Şalom Sinagogunda evlenebilmek için sabretmeye razıydık. Pazar günü yaşadığımız ortak duygular beklememize ne kadar değdiğini bizlere gösterdi. Neve Şalom’un büyülü atmosferinde tevada Hahambaşımız Rav İsak Haleva ve Rav İsak Alaluf’un dualarıyla evlenebilmek hayallerimizin de ötesindeydi. Sinagogda tutabildiğim mutluluk göz yaşları araca geçtiğimizde sel olup aktı. Bizleri bir aile sıcaklığıyla karşılayan Neve Şalom Sinagogu Vakfı yönetimi ve Tuna Halfon’a teşekkürü borç biliriz. Evlilik planları yapan kardeşlerimize de kendilerini Neve Şalom’da hupa altında olmaktan mahrum bırakmamalarını öneririz.

Kaşerut kurallarına uygun düğün kutlamalarında gösterilen özen ve ihtişam şüphesiz geniş toplum düğünlerine de örnek teşkil ediyor.Toplumumuz içinde düğün sektöründe yıllardır marka olarak kusursuz servisleri ile öne çıkan dindaşlarımız başarıları ile bizleri gururlandırırken, muhteşem işlere imza atmaya devam ediyorlar. Kusursuz bir geceye imza atan Royalty Organizasyon Lina Abla’ya, Bymed Melih ve Mert’e ve tabii ki “Düğüne bir aydan az kala twist mi öğrenilir?” demeden büyük sabırla bizlere ilk dans kareografimizi hazırlayan sevgili Rina Muraben’e gönül dolusu teşekkürler…

Hayatın önemli bir aşaması daha geride kaldı. Hayat herşeye rağmen kutlanmaya ve anlamlandırılmaya değer. Sizlerle de mutlu günlerde görüşebilmek dileğiyle…

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR