Bernie´nin eldivenleri…

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
27 Ocak 2021 Çarşamba

Başkan Ford döneminde doğmama rağmen, çocukluğumdan beri ilk hatırladığım ABD Başkanı Ronald Reagan’dı. Aktörlükten ABD Başkanlığına geçişi, çocuk yaşta tuhafıma gitmişti. Reagan’dan sonraki başkanlık seçimlerinde daha büyük yaşta olduğum için medyayı daha yakından takip edebilmiş, hepsinin seçim dönemlerini gözlemlemiştim. Başkan Clinton döneminde orada yaşadım. Clinton’dan sonraki seçimlerde internetin ve sosyal medyanın da gücüyle, politikayla alakamız olmasa bile hepimiz her başkan hakkında bilgilendik. George W. Bush’tan sonra tarihe tanıklık ettik. Ülke ilk siyahi başkanına kavuştu. Sonrasında bir kez daha tarihe tanıklık ettik; TV şovmeni ünlü işadamı Donald Trump kaba tavırlarına, garip tutumlarıyla hiçbir zaman bana bir devlet başkanı ağırlığı vermese de, ABD Başkanı seçildi.  

***

Başkanlık yarışında bir müzakere esnasında konu ne olursa olsun rakibine ve her şeyden önce bir kadına “iğrenç kadın” diyen eski Başkan Trump, kaba davranışları yüzünden büyük çoğunluğun kalben başkanı olamadı. İkinci kere katıldığı başkanlık yarışını kaybettiğini de son güne kadar kabullenemeyerek, şımarık bir çocuk edasında yılların geleneğini yıkarak yeni Başkan’ın yemin törenine katılmadan Beyaz Saray’ı terk etti. Politika bir yana, adabı muaşeret olarak kaba geldi, kaba gitti. Yeni Başkan Biden’ın uygulayacağı politikayı ve ülkeye olan faydalarını zaman gösterecek. Birlikte gözlemleyeceğiz. 

Geçtiğimiz çarşamba gerçekleşen Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris’in yemin töreni, tüm dünyayı televizyonlara kilitledi. Kısa bir süre öncesinde Trump yanlıları tarafından Kongre Binasına yapılan ayaklanma sonrası maksimum güvenlikle yapılan yemin töreni, hem COVID döneminde yapıldığı için, hem ilk kadın başkan yardımcısının yemini olduğu için, hem de insanlar için yeni bir umut olduğu için bütün dünyada ilgiyle izlendi. Biden ve Harris’in yemini, Lady Gaga’nın mili marşı söylemesi, katılımcıların maskeli oturması, Michele Obama’nın kıyafetleri yemin töreninin unutulmazları arasında yerini aldı.  Ancak Senatör Bernie Sanders’ın eldivenleri, yıllar geçse de unutulmayacak bir şekilde hafızalarımıza kazındı.

***

El yapımı, tek parmaklı örgü eldivenleri, çapraz kolları ve yüzünde maskesiyle ısınmaya çalışırken Brendan Smialowski tarafından fotoğrafı çekilen Sanders’ın bu meşhur pozu şaka konusu oldu. Birçok resme ve videoların içine yerleştirildi. Ünlü parklarda banklara, Sex and City dizinin karakteriyle bara, otobüslere, çeşitli ülkelere, mangallara, evlerimizdeki koltuklara yerleşti. Bernie esprisi ABD’den Ortadoğu’ya kadar bütün dünyayı dolaştı. Benim favorim ise Demi Moore’un Instagram sayfasına koyduğu, Ghost filmindeki meşhur romantik çömlek sahnesinin Bernie ile olan versiyonuydu. Evde sesli güldüm. Çok gerilimli bir seçim sürecinden sonra herkesin yüzüne gülümseme getirdi Bernie. Bir televizyon yayınında bu esprili resimleri görüp görmediği sorulduğunda, gülerek hepsini seyrettiğini, Sex and the City’li olana da çok güldüğünü belirtti. Şaka kaldıran bir politikacı olmanın ve bir politikacıya şaka yapabilen bir yerde yaşamanın verdiği his mutluluk kadar özgürlük olsa gerek. ABD yeni Başkanı halkını ne kadar mutlu edecek, zaman gösterecek. Yine de yemin töreninden beri insanların yüzü, Bernie sayesinde gülüyor…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR