HAYE SARA - Bizim hikâyemiz

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
11 Kasım 2020 Çarşamba

Haye Sara. Sara’nın yaşamı. Aslında bu peraşada Sara İmenu’nun vefatından söz ederken bir yaşamı çağrıştıran isim ile anılıyor. Çünkü Yahudilik bir devinim. Ebedi âleme intikal ile sona ermeyen nesilden nesle geçen bir hareket. Elbette ki dünyada başka inanç sistemleri var. Ancak benzersiz olarak biz Yahudiliğin içine doğarız. Fiziksel olarak çıplak gelsek de ruhani olarak ‘neşama’ dediğimiz bir hediye ile geliyoruz. Bir hediyemiz daha var ki o da geçmişimizin, ebeveynlerimizin ve onların hikâyesi ile... Avraam ve Sara’nın Tanrı'nın çağrısını duydukları ilk günden itibaren kırk yüzyıl boyunca bir toprağa, bir vaade, bir geleceğe ve bir göreve doğru yolculuklarının hikâyesi. Bu hikâye bizim.

Rabi Lord Jonathan Sacks’ın sözleri ile devam edelim. “Atalarımız zenginlik ve güce değil, adalete ve merhamete, bireyin saygınlığına ve insan yaşamının kutsallığına dayanan bir toplum inşa etmekle görevlendirilmişlerdi. Dünyayı Tanrı'nın işi, insanı ise Tanrı’nın sureti olarak onurlandıracak olan bir toplum inşa etmek için”. 

 Bu zorlu bir görev olmasına rağmen Yahudilik gerçekçi bir din olmaya devam ediyor. Baştan beri dünyayı dönüştürmenin birçok nesli gerektireceği varsayılmıştır. Bu nedenle ideallerimizi gelecek nesillere teslim etmek önemlidir. Biz Yahudiler için bunu anlamak pek çok armağan, birçok farklı yetenek gerektirir. Hiçbirimiz tüm hediyelere sahip değiliz, fakat her birimizde bazıları var. Hepimiz önemli ve değerliyiz; her birimizin yapabileceği benzersiz bir katkısı vardır. Tanrı'nın önüne, her biri bir şeyler veren ve her biri diğerlerinin katkılarıyla yükselen bir halk olarak geliriz. 

 Rabi Sacks devam ediyor. “Ve evet, bazen başarısız oluruz ya da yetersiz kalırız. Bu nedenle teşuva, tövbe, özür, affetme, özveri önemlidir. Ve Yahudi nüfusu az olsa da, bugün dünya nüfusunun çok az bir yüzdesini oluşturuyorsa da, dünya medeniyetine nüfusumuzla kıyaslanmayacak kadar çok katkıda bulunduk. Yahudi olmak, atalarımızın başladığı yolculuğa devam etmek, her insanda Tanrı'nın suretini onurlandıran bir dünya inşa etmektir. Dünyada Tanrı’nın yeryüzündeki elçileri olmak için, Tanrı tarafından göreve çağırılan insan topluluğunun bir parçası olmaktır.”

Bu yüzdendir ki Tanrı Avraam’ı tanımlarken evine, nesline ‘emredecek’ demiştir. Bu emir sahip olunan kültürün bir sonraki nesle devredilmesidir. Bu emir yaşayan bir din olan Yahudiliğin kesintisiz bir zincirle sonsuza taşınmasıdır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR