Zoom’lu bir Pesah…

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
8 Nisan 2020 Çarşamba

İtiraf etmeliyim ki bu yazıya koymayı düşündüğüm ilk başlık ‘Korona günlerinde Pesah’ idi. Ama artık kendi yazılarımın başlıklarında bile ‘k’ kelimesini görmekten sıkıldım. Bu seneki Pesah Bayramı birçoğumuz için biraz hüzünlü. Ailemden ayrı kaldığım ilk Pesah Bayramı değil. Yurtdışındaki öğrencilik yıllarımda da birkaç sene ailemden ayrı geçirmiş, ama o zaman bile bayramlarda beni kollayan aynı şehirde yaşayan Türk Yahudileri, Kolombiyalı komşularım ve Meksikalı arkadaşlarım tarafından sadece Pesah değil her bayram kollanmış, ailemi özlesem de hiçbir bayramda yalnızlık hissine kapılmamıştım. 

***

Bu yıl benzersiz bir Pesah Bayramı yaşayacağız. Bazılarımız aile büyüklerini korumak amacıyla sadece çekirdek ailesiyle, bazılarımız ise sosyal mesafeyi korumak için tek başına kalacak. Hem aile büyüklerimizin, hem de 20 yaş ve altındaki aile küçüklerimizin sokağa bile çıkmasının yasak olduğu bir sene. Sinagogların kapalı olduğu, görüşmelerin dijital olduğu, hatta evinde Agada bulunmayanlar için dijital Agada’nın bile olduğu bir sene. Ben de aile büyüklerimi korumak amacıyla Pesah Bayramı’nda evde kalacağım. Bu, uzun yıllardır geniş ailemden ayrı kutladığım hatta çekirdek ailemden bile ayrı kalacağım ilk bayram. Bu sene Firavun’dan kaçmakla mukayese edilemese de, hepimizin virüsten kaçtığı bir sene.  Bu sene 65 yaş ve üstü akrabalarımızın bile ‘Zoom’ ve ‘House Party’nin ne anlama geldiğini öğrendiği, WhatsApp ve Facetime’da artık ustalaştığı bir sene. Aile yemeklerinde telefonlarımızla oynadığımız için bize kızan aile büyüklerinin, son haftalarda ancak o telefonlarla yüzümüzü görebildiği, o telefonlar sayesinde biraz olsun gülümseyebildiği bir sene… 

***

“Sıkıldım” kelimesini artık kelime hazinemizden bir süreliğine çıkarmamız lazım. Evde 7 gün 24 saat kalmak alışılagelmiş hayat tarzlarımızın çok dışında olsa da, “Sıkıldım” diye düşündüğümüz her an COVID-19 tehlikesine rağmen işe gitmek zorunda olanları, sağlığımız için kendi hayatını tehlikeye atan doktor, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarını, market çalışanlarını, evlerimizden çıkmadan acil ihtiyaçlarımıza kavuşmamızı sağlayan kargo çalışanlarını, 24 saat annelik yapmanın yanı sıra şimdi bir de ev eğitiminde öğretmen de olmak zorunda kalan tüm anneleri hatırlayalım ve onlara teşekkür edelim. Hâlâ sağlıklı olduğumuz ve sevdiklerimiz de sağlıklı olduğu için şükredelim.   

***

Bir özel teşekkür de Şalom’un eksiksiz çıkmasını sağlayan tüm Şalom ekibine. Hem yazarlara, hem de fiziksel olarak orada olmak zorunda olup gazeteyi hazırlayanlara ve dağıtımın zamanında olmasını sağlayan herkese içten teşekkür ederim. Korona günlerinde bile, mavi poşeti tam gününde posta kutumda görmek yüzümü gülümsetiyor. Belki de bu aralar tek normalim, hâlâ posta kutumda bulabildiğim gazetem oldu. Bu sene benzersiz bir sene oldu. Şüphesiz. Fiziksel veya sanal, Pesah Bayramı’nı tüm sevdiklerinizle geçirebilmeniz dileğiyle. Hag Pesah Sameah!

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR