Oyuna bakan kalmadı

Yakir MİZRAHİ Köşe Yazısı
25 Aralık 2019 Çarşamba

Video yardımcı hakem uygulaması futbol hayatımıza girdi gireli, oyunu konuşmaz olduk. Sahada top koşturan 22 futbolcunun emeğini, kenardaki teknik direktörün hamlelerini sorgulamaz ve umursamaz olduk. Varsa yoksa sahada veyahut VAR monitörünün başında karşılaşmayı yöneten hakemlerin verdiği kararları, onların hangi takıma ne yönde düdük çaldığını teraziye koyarak, adalet sağlayıp sağlamadığını hesaplar olduk. Böyle olunca borç batağındaki kulüplerin ne kadar kötü yönetildiğini, milyon Euro’lar kazanan futbolcuların profesyonellikten nasıl uzak olduklarını, teknik direktörlerin ne kadar formsuz olduğunu görmez olduk. Çünkü 90 dakikada yapılan hataların kabahatlisini ya da kabahatlilerini belirlemiştik; sahadaki ve monitör başındaki hakemler...

Bu yazı yazıldığında Süper Lig’de 16 hafta tamamlanmış, transfere milyon Euro’lar döken üç büyükler hayâl kırıklığı ile geçen bir süreci geride bırakmıştı. Son iki yılın şampiyonu Galatasaray 16 maçın sadece altısını ‘kazanma başarısını’ gösterebilirken, kendisinden çok daha mütevazı takımları geçme becerisi ortaya koyamamış ve 16 haftayı altı beraberlik ve dört yenilgiyle geçip, 24 puan kaybederek tamamlamıştı. Kadrosuna yeni neferler katan Fenerbahçe de ezeli rakibinden eksik kalmamış, 16 haftayı sekiz galibiyet, dörder beraberlik ve yenilgiyle tamamlayarak 20 puan kaybı yapmıştı. Beşiktaş ise; üç büyükler içinde en fazla maç kaybeden takım olarak beş karşılaşmada rakiplerine boyun eğmiş, kalan 11 maçın sekizini kazanıp üçünü berabere tamamlayarak muhtemel 48 puanın 27’sini hanesine yazdırabilmişti.

Görüldüğü üzere sezon başında ‘muhteşem’ kadrolar kuran, ‘uçan - kaçan’ futbolcuları renklerine bağlayan o ‘müthiş’ takımlarımız; doğru yönetilemiyor. Kaybettikleri her puanın ardından hakemleri hedef gösteren teknik adamlar ve yöneticiler olduğu sürece, saha içinde yapılan hatalar görmezden gelindiği sürece; küresel anlamda bir arpa boyu yol alabilmek pek mümkün değil. Bu çerçevede Avrupa Kupaları’nda mücadele eden dört takımın bu sezon oynadığı 24 maçta toplam dört kez kazanabildiğini anımsatmakta fayda var.

Ve son bir not... Geçen hafta Fenerbahçe - Beşiktaş derbisini geride bıraktık. Bu karşılaşmada Beşiktaş lehine üç penaltının verilmediğini düşünmekle birlikte, maçtan bir gün sonra Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin hakemlere olan isyanını haklı buluyorum.

Lakin artık biraz oyunu konuşmamız gerekiyor. Makas daha fazla açılmadan... Tren alıp başını gitmeden...

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR