Vayetse- Birleşen Taşlar

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
4 Aralık 2019 Çarşamba

Vayetse peraşasındaki en bilinen ve en çok konuşulan olaylardan bir tanesi Yaakov’un rüyasının geçtiği Moria Dağında gerçekleşenlerdir. Tora Yaakov’un uyumadan önce on iki taş alıp etrafına ‘bariyer’ yaptığını ancak sabah kalktığında ‘taşı’ aldığını söyler. Midraş bize Yaakov uyurken taşların hepsinin Yaakov’un başını yaslaması için mücadele ettiğini sonunda bütün taşların bir araya gelerek tek bir taş oluştuğunu öğretir.

Burada bir mucize söz konusudur ve bu mucizenin kaynağı ne olabilir? 
Mucizenin kaynağı aslında Yaakov’un çocuklarında gizlidir. Yaakov’un oğulları gelecekte birlik içinde bir arada kavga ve sıkıntılar olmadan bir araya gelmeyi başarabilmiş bu da Yahudi toplumunun on iki kabilesini yani toplumun temelini meydana getirmiştir. Yahudi toplumu barış ve uyum içinde yaşamaya devam ettiği sürece bu mucize hayat bulmaya devam edecektir.

Bu mucize Yaakov uyandıktan sonra çok daha büyük bir olaya temel oluşturmuştur. Yaakov mucizeyi gördükten sonra o taşı ‘yağ’ ile kutsamış ve gelecekte burada Yahudi toplumunun en önemli mekânının Bet Amikdaş’ın inşa edileceğini işaret etmiştir. Çünkü bu yer Yahudi toplumunun ‘ahdut’ bir arada olduğunun kanıtıdır. 
Pirke Avot’ta bilinen bir Mişna, Tanrı adına olan tartışmalar ile olmayanlar arasındaki farka işaret eder. Eğer Tanrı adına yaşanan bir tartışmaysa sonu her zaman olumludur. Tanrı adına değilse o zaman olumlu bitmesi mümkün değildir. Bene Yisrael’de bilgeler alahanın gizemlerini, anlamını anlamak için her zaman tartışmışlardır. İllel ve Şamay arasındaki tartışmalar bu iki bilge arasındaki dostluğu asla etkilememiştir. Ancak kişisel, onur elde etme, gurur ve kibir kökenli tartışmalar asla mutlu sona ermemiştir. Korah ve etrafının tartışma nedenleri ve ulaştığı sonuç çok açıktır.

Ancak Tanrı adına yapılan tartışmaların başarı ile sonuçlanmadığı önemli bir durum da vardır. İki farklı dindar gurup arasında insanların zayıf taraflarını kullanarak onları kendine çekmekle başlayan bazen politik bazen dini çıkar elde etmek amacıyla ortaya çıkan, çıkarılan tartışmalar hiçbir zaman başarıya ulaşmamıştır. Çünkü bu tartışmalar ‘Tanrı adına’ yapılmış gibi gösterilse de aslında ulaşılmak istenen hedef çok farklıdır. Bunun sonucu her zaman yıkıcıdır.

Tanrı Şmini Atseret Bayramında bizimle beraber olmasını “sizden ayrılmak zor geliyor” cümlesiyle ifade etmiştir. Aslında söylenmek istenen “aranızdaki ayrılıklar beni üzmektedir” ifadesidir ve Tanrı’nın iki bin yıla yakındır bizlere anlatmaya çalıştığı ve bizim bir türlü anlamak istemediğimiz gerçektir. 

Keduşa için, gelecek için, çocuklarımız için, huzurumuz için barış ve uyum içinde olmak çok önemlidir. Yaakov Avinu’nun Moria Dağında birleşen taşlarının gizemi akıldan çıkarılmamalıdır.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR