Vayera - Hagar ve Yişmael

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı 1 yorum
13 Kasım 2019 Çarşamba

Peraşamızın sonuna doğru evden gönderilen Hagar ve Yişmael ile ilgili bir olaya tanık oluruz. Tanrı’nın onayı ile de evden gönderilen Hagar ve Yişmael çöldeki yolculuklarında önemli bir sorun yaşarlar. Su kaynakları tükenir ve Yişmael susuzluktan ölümün eşiğine gelir. Bu durumda Hagar’ın yaptığı hayret vericidir. Oğlunu bir ağacın altına yatırır ve ondan uzaklaşır çünkü oğlunun ölümünü görmek istememektedir. 
Rabi Samson Raphael Hirsch, Hagar’ın bu yaptığının çocuk büyütmek konusunda takip edilmemesi gereken olumsuz bir model olduğunu, davranışın etik kurallarla bağdaşmadığını öğretmektedir. Çocuklarımızın hiçbir durumda terk edilmemesi gerektiği Yahudi eğitiminin bir parçasıdır. Hagar kendi duygularını çocuğunun durumunun önüne koymuş, çocuğunun sıkıntılarını görmemek için onu kendi derdi ile başbaşa bırakmıştır. Takip edilmesi gereken model çocuğun ihtiyaçlarının her şeyin üzerinde bulunduğu bir yaşam tarzını izleyebilmektir. Bazen çocuğumuzun ihtiyaçları için kendimizden çok fazla fedakarlık yapmamızı gerektirebilir. Bazen bir tatili ertelemek, almak için çok arzulanan bir şeyi almamak gerekebilir. Bu yaşamımızı daha düşük bir standartta yaşamamızı da gerektirebilir. Ancak bilinmelidir ki bizden beklenen davranışlar bu doğrultudadır. Kişisel ihtiyaç ve arzularımız hiçbir zaman çocuğumuzun ihtiyaçlarının önüne geçmemelidir.

Tora bizlere hem olumlu hem de olumlu olmayan örnekleri göstermek sureti ile izlenmesi gereken yol hakkında bilgi vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR