Ki Tavo - Yargılamak

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
18 Eylül 2019 Çarşamba

Elul ayı boyunca sıklıkla dile getirdiğimiz ve uygulamasını önümüzdeki hafta yapacağımız ‘Selihot’ kavramının temeli Tanrı’nın on üç merhamet özelliği dediğimiz ‘yag midot’a gönderme yapmaktır. Roş Aşana öncesinde Tanrı’ya yanlış yaptığımız şeyler için bizleri affetmesi için yalvarırken O’nun şefkat ve iyiliksever özelliklerini dile getiririz.

Bu özelliklerden bir tanesi “notser hesed laalafim – binlerce iyilik yapma” özelliğidir. Bu cümleyi Gemara Masehet Şabat 32/A’da yer alan bir öğretiye bağlıyoruz. İnsan Tanrısal Yargı’ya tabi tutulduğunda bir tanesi hariç diğer bütün melekler ona karşı dursalar bile tek meleğin onun hakkında söylediği olumlu kesin bir cümle diğer bütün olumsuzlukları bertaraf etmeye yeterlidir. Gemara Rabi Yosi’nin oğlu Rabi Elazar’ın bir öğretisine de yer verir. Bu öğretiye göre Rabi bin melekten dokuz yüz doksan dokuzu kişiyi suçlarsa ve binincisi onu savunursa onu kurtarabilir demektedir. Kısacası bir insan binde bir iyilikle bile kendisini kurtarmayı başarabilmektedir. Bu ‘notser hesed laalafim’ öğretisinin bir sonucudur.

Her ne kadar bu süre içinde kendimizi teşuva ile tsedaka ile kısacası elimizde hangi imkân varsa onları kullanarak Roş Aşana öncesinde Tanrı’ya dönmeye gayret etsek de yine de insan olarak biraz krediye ihtiyacımız vardır. İnsan olarak yaptığımız güzel şeyler olsa da düzeltmek zorunda olduğumuz o kadar çok şey vardır ki Tanrı bu özelliği ile bizlere ‘biraz’ kredi hazırlamakta ve bizleri olumlu bir şekilde yargılamaktadır.

Bütün mesele bu krediyi elde etmek için neler yapmamız ve bunların farkında olmamızın gerekliliğidir.

Cevabını yine Gemara Masehet Şabat 127’de bulmaktayız. Her kim ki arkadaşını, dindaşını, karşısındakini merhametle yargılarsa kendisi de aynı şekilde merhametle yargılanır. Biz bizlere yanlış yapanlara olumlu bir şekilde bakmayı becerebilirsek Tanrı da yanlışlarımız için bizlere olumlu bir şekilde bakacaktır.

İşte bu ‘alafim’ dedikleri programın anahtarıdır. Nasıl ki yüzlerce melek bize karşıyken bininci melek bizim hakkımızda olumlu konuştuğunda bize bu sıkıntıdan kurtulma şansı doğuyorsa biz de diğer insanlara kendi görüşümüze göre bunu yansıtmak durumundayız. Genellikle insanları yargılarken görüşümüz onun yanlışlarını görmek ve sert bir şekilde eleştirmektir. Ne kadar kırıcı olduğumuzu düşünmeden bunu yaptığımız zamanlar az değildir. Ancak işi biraz olumlu taraftan görerek yeni yılın iyi, sağlıklı mutlu ve başarılı geçmesini sağlayabiliriz.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR