Ayranı yok içmeye

Yakir MİZRAHİ Köşe Yazısı
28 Ağustos 2019 Çarşamba

Neredeyse bütün yazı Radamel Falcao’nun Galatasaray’a gelip gelmeyeceği üzerine çıkan transfer iddialarıyla geçirdik. Kariyerinde daha önce Atletico Madrid, Manchester United, Chelsea gibi takımların formasını giymiş, ceza sahası içerisinde topu filelerle buluşturma konusunda son derece hünerli bir golcünün Galatasaray saflarına katılıp katılmayacağı üzerine uçsuz bucaksız sohbetlere dalıp, derin analizler yaptık. Bu satırların yazıldığı sırada Falcao’nun sarı kırmızılı ekibe katılıp katılmayacağı hâlâ belli olmamıştı. Ancak bu satırların yazarının Falcao transferiyle ilgili bir fikri varsa; o da Galatasaray’a transfer olmaması yönünde…

Niyesine, niçinine gelince… İddia o ki; Galatasaray kadrosuna katmak istediği Kolombiyalı futbolcuya yıllık yaklaşık 5,5 milyon euro önerdi. Başarı primleri ya da bir başka deyişle atacağı gol sayısı, forma giyeceği maç sayısı ve kazanacağı kupalarla birlikte Falcao’ya vadedilen rakam; 7 milyon euro civarında… Daha öncesinde çapraz bağ sakatlığı yaşamış -ki bu sakatlığın tekrarlanma olasılığının çok fazla olduğu ileri sürülür- 33 yaşındaki bir futbolcuya 3 yıllık sözleşme önermek, nazarımda Galatasaray’ın geleceğine aşılması güç koca bir kaya parçası yerleştirme manası taşır. 3 yıllık kontrat karşılığı yaklaşık 21 milyon euroyu, hatta daha açıklayıcı olması açısından 135 milyon Türk Lirası’nı bir futbolcuya yatırmak, Galatasaray yönetiminin birkaç senedir başarıyla uyguladığı ekonomi politikasıyla tezat bir tutum olur. UEFA ile yapılan anlaşma çerçevesinde sattığı oyuncudan elde ettiği geliri yapacağı yeni transfere ayırma hakkı bulunan Galatasaray’ın eksi hesaba düşmemesi gerekiyor. Lakin Luyindama’nın bonservisini alan sarı kırmızılılar, halihazırda yaklaşık 2 milyon euro ekside. Buna Falcao ile bir yıllık daha sözleşmesi bulunan Monaco’nun istediği bonservis bedeli de eklendiğinde; Kolombiyalı yıldızın gelmesi için, Galatasaray’ın kadrosunda bulunan bir oyuncunun satışından yaklaşık 5 milyon euro gelir elde etmesi gerekiyor. Ne var ki; gönderilmesi ihtimal dahilinde olan oyuncudan doğacak boşluk Falcao’nun dolduracağı boşluktan çok daha büyük olabilir.

Kısacası, Falcao transferi hem mali açıdan hem de kadro planlaması açısından dengeleri yerinden fazlasıyla sarsabilir. Üzerine; Galatasaray’ın mevcut borçları nedeniyle Bankalar Birliği ile imzaladığı yapılandırma sözleşmesi ve yaşanan finansal güçlükler de dikkate alınınca, Falcao transferi; içmeye ayranı olmadan tahtırevanla gezmeye giden hesapsızın hamlesi olur.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR