Netflix keyfimiz ne olacak?

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
7 Ağustos 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan bir karara göre internet üzerinden yayın yapan Netflix, Puhutv ve Blutv gibi dijital platformlar da RTÜK denetimine girdi. Dijital platformlardan halk arasında bilinirliği en yüksek olan Netflix olduğundan, bu denetim en çok Netflix severleri etkiledi. Aslında RTÜK o günden itibaren internet üzerinden yayın yapan herhangi bir platformu denetleyebilecek.  Anladığım kadarıyla You Tube üzerinden seyrettiğimiz bir blogger’ın videosuna kadar müdahale edebilme yetkileri olacak. 

Gerekçe olarak ise nefret söylemi, şiddet eğilimi, insan hakları, kadın düşmanlığı, ayırımcılık, vs, vs. gibi unsurlar öne sürülse de, eninde sonunda esas konu hayatın doğal bir parçası olan cinselliğin sahnelerini denetlemek gibime geliyor. Netflix’in en sevilen dizilerinden ‘La Casa de Papel’i ele alalım. Dizide şiddet eğilimi var, psikolojik baskı var, ara ara küfürler var ama denetlenmeye kalksa ilk ve belki de tek kesilecek sahnenin Tokyo ve Rio karakterlerinin sevişme sahnesi olacağına eminim. 

Her türlü denetlemenin “çocukları özendirme” unsuruyla yola çıkması bana komik bir bahane gibi geliyor. Mesela Netflix’in seyrettiği dizilerden dolayı çocukları farklı cinsel eğilimlere özendirmesini düşünmek, La Casa de Papel’i seyreden bir çocuğun özenip büyüyünce banka soyacağını ve egzotik bir adaya kaçacağını düşünmek kadar saçma. Bizim gibi 70’li yıllarda doğan çocukları düşünelim; uzun yıllar tek bir kanalımız, siyah beyaz gece yarısı yayına son veren televizyonlarımız, sonraki yıllarda ise 2. kanalımız ve yıllar sonra ilk özel televizyon kanalımız oldu. Bir kadınla bir erkek arasındaki en romantik ve erotik sayılmayacak öpüşme sahnelerinin bile televizyonda küt diye kesildiği bir neslin çocukları olarak karşı cinsten sevgilisi olanlar, aynı cinsten sevgilisi olanlar, iki cinsten de sevgilisi olanlar oldu.  Evlenenler, aldatanlar, boşananlar oldu. Hiç evlenmeyenler oldu, bekâr ama çok mutlu olanlar oldu.  Çocuklarına çok iyi bakan anne ve baba olanlar oldu, hiç meşgul olmayanlar oldu. Evliyken eşini çok sevenler oldu, evliyken gizli sevgilisi olanlar oldu. Çalışma hayatında sözü senet olanlar, çalışma hayatında dolandırıcı olanlar oldu. Bizim nesil bunların hiçbirini televizyondan öğrenmendi, her program denetlenmesine rağmen, her tür hayat tarzı doğdu. 

↔↔↔

Netflix aylık bir ücret ödenerek, hür irade ile abone olunan bir platform. Sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de reklamsız ve arasız dizi ve film seyretme keyfi sunması. Her film ve dizi de seks ve şiddet içermiyor. Netflix’in kategorilerini açtığınızda aksiyon filmleri, klasikler, komediler, belgeseller, korku filmleri, romantik filmler, bilim kurgu, Türk filmleri, sporla ilgili filmler gibi çeşitli kategoriler var.  Ayrıca çocuklar için uygun görülen çizgi filmlerin ve aile filmlerinin yer aldığı çocuk için tamamen ayrı bir kategori var. Çocukların ne seyredip seyredemeyeceği zaten ebeveynlerinin denetiminde olmalı, denetim evde başlar. Dijital platformların güzelliği bu, çocukların da yaşına uygun bizim de yaşımıza uygun filmleri farklı zamanlarda seyretmek bir tıkla bizim elimizde. Umarım denetlemeler bizi 1980’lere geri götürmez. Fazla sıkmak daha çok merak uyandırır. Hele ki şimdiki gençler için iki ayar yapıp istediği içeriğe ulaşmak çocuk oyuncağı…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR