Polonya´da ABD Büyükelçisi Pesah´ı kutladığı için eleştirildi

ABD’nin Polonya Büyükelçisi Polonya’daki Yahudilere Polonya dilinde mutlu bir Pesah dileyince Katolik bir ülkede diplomat olduğu hatırlatıldı.

Köşe Yazısı
25 Nisan 2019 Perşembe

Büyükelçi Georgette Mosbacher, Yahudilerin Pesah Bayramı’nı kutlayan bir tweet paylaşınca, sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. Mosbacher Polonya’ya saldırmakla suçlandı ve Katolik bir ülkede hizmet verdiği hatırlatıldı.

Polonya’nın sağcı iktidar partisinden bir milletvekili olan Krystyna Pawlowicz, büyükelçinin cuma günü yayınlanan tweet’ini bir provokasyon olarak nitelendirdi. Mosbacher’ın eleştirenler arasında, Polonyalı hükümet yetkililerinin geçen yıl katıldığı yıllık Bağımsızlık Günü yürüyüşünü de düzenleyen aşırı sağcı aktivist Robert Bakiewicz de yer aldı. Bakiewicz, “İsa öldü ve aynı zamanda putperest ve hain Yahudiler için de dirildi” dedi.

Bazıları, Mosbacher’in savunurken Polonya’nın çok küçük bir Yahudi nüfusuna sahip olduğunu hatırlattı. Polonya, Holokost’tan önce Avrupa’nın en büyük Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapıyordu.

Muhalefet partisi milletvekili Michal Szczerba ise, iktidardaki Yasa ve Adalet Partisini suçlayarak, daha önce yaşanan ırkçı ve antisemit olaylara tepki vermeyerek, aşırı sağcıları yüreklendirdiğin belirtti.

Pazar günü, Polonya basını, ülkenin güneydoğusundaki bir kasabanın sakinlerinin, ‘Good Friday’ diye adlandırılan Paskalya’dan önceki Cuma, Ortodoks Yahudi’si olarak giydiren bir kuklayı dövüp, yaktıkları bir tören gerçekleştirdiklerini belirtti. Kukla, Yeni Ahit’te İsa’ya ihanet eden öğrencisi Yahuda’yı temsil ediyordu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR