Neden şaşırdınız?

İzel ROZENTAL Köşe Yazısı
3 Nisan 2019 Çarşamba

Bu soruyu ben değil, yeniden muhtar seçilmek üzere listesini duyurduğunda insanların şaşırmasına şaşıran Caferağa Mahallesinin muhtar adayı Zeynep Ayman sordu.

Sosyal medya gücü dedikleri böyle bir şey işte! Oysa son beş yıldır Caferağa Mahallesinin ihtiyar heyeti makamında hemen hemen aynı kadro vardı. Zeynep Ayman ise iki dönemdir yürüttüğü Caferağa Muhtarlığı görevine üçüncü kez aday oluyordu. Bilmeyenler için söyleyeyim, Caferağa Mahallesi dediğimiz, Kadıköy’ün meşhur dondurmacısı, bar ve cafeleri, tarihi meyhanesi ve ayazması, gurup manzarası ile ünlü, Beyoğlu ve Cihangir’den kaçanların sığınağı Moda semtinden başka bir yer değil. Uğruna şarkılar bestelenen, şiirler, kitaplar yazılan, sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul’un ünlü semti...

Mahalle bu denli parlak olunca, ister istemez mahallenin muhtar meclisini de yıldızlar oluşturuyor. Bunu yeni dönemin yıldız adayları arasında olduğum için yazmıyorum. Örneğin geçen dönem Caferağa Mahallesi İhtiyar Heyetinde yazar Buket Uzuner, opera sanatçısı ve yazar Anais Martin, tiyatrocu Enis Fosforoğlu ve televizyon sunucusu Tuba Emlek bulunuyordu. Ancak Tuba Hanım işlerinin yoğunluğundan, Enis Bey ise Büyükada’ya taşındığından bu dönem Zeynep Hanım’ın aday kadrosunda yer almadılar. Peki, bu iki ünlünün yerlerini kimler doldurdu?

Barış Manço yaşasaydı eminim kadroya girerdi, ama Zeynep Ayman’ın ihtiyar meclisine Moda semtinin yapısına uygun iki yeni aday bulması yine de zor olmadı. Biri ünü ülke sınırlarını aşmış, doğma büyüme bir Modalı, tüm semt tarafından sevilen saygın bir akademisyen ve elektronik mühendisi Profesör Doktor Yorgo İstefanopulos, diğeriyse iç güveysinden kırk yıllık Modalı, ‘Moda Sevgilim’ adında kitap yazacak kadar deli aşık bir Moda tutkunu, yani naçizane kulunuz...

Hal böyle olunca, ortalık birden karışıverdi. Düşünün bir kere, Türkiye’nin bir mahallesinde bir muhtar adayı öylesine bir meclis oluşturuyor ki, muhtarı da katacak olursak kadınlar çoğunlukta. Üstelik heyette bir Ermeni, bir Rum, yetmezmiş gibi bir de Yahudi var!

Sosyal medya bodoslama bu işe dalıverdi. Neler neler yazılmadı ki! Yok efendim Avrupa Parlamentosu Moda’da toplanmışmış, yok akademisyenler topluluğuymuş, yok bu heyet ülkenin başına geçseymiş Avrupa Birliğine girermişiz... Muhtar heyetini şampiyonlar ligi kadrosuna benzeten... Meşrutiyet döneminin Meclis-i Mebusan’ına gönderi yapan... Lordlar Kamarası diyen... Moda’yı Kanada ya da Lüksemburg’a taşıyan...

Muhtarımız Zeynep Ayman ise basının yoğun ilgisi karşısında kendini tutamayıp şöyle dile geldi: “Neden şaşırdınız? Burası hep böyle. Bu liste geçen dönem de böyleydi...”

Evet, geçen dönem de öyleydi, listede sanatçılar çoğunluktaydı ama bu dönem heyetteki gayrimüslim adayların sayısında gözle görülür bir artış olmuş! Listedeki diğer isimler mimar Mehmet Bozkurt, bankacı Aslıhan Emlek, bilgi-belge uzmanı Fahriye Bayraklı ve avukat Mehmet S. Ayalp. Aslında bu heyet mahallenin demografik yapısını doğru bir şekilde temsil ediyor. Ama gelin görün ki sosyal medyanın bazı kalemşörleri bu duruma fena takılmış. Yazılan kimi iğrençlikleri buraya aktarmayacağım çünkü değmez, bilindik nağmeler... Ama listeye destek vererek gereğinden fazla yücelten, telefon açıp, e-mesaj gönderip muhtarlık adaylığımızı kutlayan, hatta bu ortamda siyasete atılmamızı tasvip etmeyen kimi yakın ‘dost ve akrabalarımızın’ bu konudaki bilgisizlikleri de bir hayli düşündürücü.

Oysa herkes biliyor ki muhtar adayı tek kişidir, diğerleriyse onun gönüllü danışmanlarıdır. Muhtar da, heyet üyeleri de herhangi bir siyasi partinin temsilcisi değillerdir. Laf aramızda, keşke bu isimler ve benzerleri zamanında siyasete atılmış olsalardı diye düşünmekten de kendimi alamıyorum. Sonuçta heyette yer alan kişiler, oturdukları mahallenin sorunlarına çözüm bulmak için gönüllü olarak, ücret almadan, kendilerini siyasetten arındırarak çalışacaktır.

Uzun lafın özeti, ne Buket Uzuner ikametgâh senedi imzalayacak, ne Anais Martin nüfus sureti verecek, ne de Yorgo Hocamız elektrik güncelleme belgesi düzenleyecektir. Bir vesikalık fotoğrafını bırakanın karikatürünü memnuniyetle ben çizebilirim ama ne yazık ki bu iş muhtar heyetinin görev tanımına girmiyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR