Pandeli’ye gideceğim

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
20 Mart 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta içinde Eminönü’ne gittim. Hem bir takım alışverişlerimi halledecek, hem de uzun zamandır uğramadığım Mısır Çarşısı’ndan geçip Hasırcılar’a uzanacaktım.

Mısır Çarşısı restore olmuş, pırıl pırıl. Ancak öylesine tenha ki, içim acıdı. Adet üzere sağlı sollu dükkanlara göz atıp dışarı çıktım. Tam tersine ara sokaklar insan kaynıyor. Yukardan gelenlerle aşağıdan gelenler aradan sıyrılmak için adeta zigzag çiziyor. Hasırcılar’da aradığım dükkanları buldum. İçeri girip rafları tek tek gezindim. Burada da ayrı bir hayal kırıklığı. Bir zamanlar fiyatlar uygun diye alışverişe gelinirdi. Oysa gördüğüm fiyat etiketleri şehirdekileri aratmayacak nitelikteydi. Bir kuruş indirim yapmaya yeltenmediler. O piyasanın doğasına ters geldi bana. Sonuçta gelmişken alacağımızı aldık. Ama annemin sözleri de kulaklarımda çınladı, “Boşuna uğraşma bize ucuz mal kısmet olmaz…”

Bir daha ne zaman giderim Eminönü’ne bilmiyorum. Ancak aklım Mısır Çarşısı’nın hemen girişindeki Pandeli’de kaldı. Geçerken göz ucuyla baktım. Aşınmış mermer basamakları bembeyaz, üst kata çıkan mavi çini döşenmiş koridoru ise pırıl pırıldı. Yakın zamanda yemeğe giden dostların çok memnun kaldıklarını duydum.

↔↔↔

Saat hep aynı yönde işliyor… ‘Biz öyle olmayacağız,’ ‘bizler böyle yapmayacağız’ gibi gençlikte söylenen sözler, yıllar geçince aynı büyüklerimizin yaptıklarına benziyor. Çoğumuz sinemaya artık 21.45 yerine 19.00 seansına gidiyoruz. Akşam yemeğe çıktığımızda iki çeşit yerine bir çeşit yemeye özen gösteriyoruz. Ebeveynlerin yaşları dolayısı ile yine çoğumuz, son iki ayda, ortalama haftada iki kez sinagog / cami avlusunda buluşuyoruz.

↔↔↔

Yeni Zelanda’nın Chrischurch kentinde Cuma namazı sırasında iki ayrı camiye yapılan terör saldırısı sonucu elli kişi hayatını kaybetti.

Bu nasıl bir vahşet, nasıl bir kin gütmektir? İnsanlık nereye gidiyor, anlamak güç. Bu arada her iki caminin girişine çiçekler ve dayanışma notları bırakılıyor. İşte bu notlardan biri: “Yeni Zelanda’nın kültürü, herkes için barış ve güvenliği kabul eder, şiddeti ve nefreti değil.”

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR