Asıl mucize nedir?

“Kendi içindeki nefreti Nazizm’in görüntüleri ile veya Nazizm’in sloganlarıyla özdeşleştirmeye çalışan, yine kendi içindeki nefreti Holokost’la ve Hitler’in görüntüsü ile ifade etmeye çalışanlara verebileceğimiz en iyi cevap bu çocukların ta 2000 senedir bu mucizeyi bizlere teslim etmesidir.

Mois GABAY Köşe Yazısı
12 Aralık 2018 Çarşamba

“Kendi içindeki nefreti Nazizm’in görüntüleri ile veya Nazizm’in sloganlarıyla özdeşleştirmeye çalışan, yine kendi içindeki nefreti Holokost’la ve Hitler’in görüntüsü ile ifade etmeye çalışanlara verebileceğimiz en iyi cevap bu çocukların ta 2000 senedir bu mucizeyi bizlere teslim etmesidir. Lütfen bizler de onların büyükleri olarak onlara layık bir şekilde mucizeler yaratalım.”

Geçtiğimiz pazar günü Hanuka Bayramı’nın son gecesinde Hanuka mumlarını yakmadan evvel Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin konuşmasının sonunda, bizlere mucizeler yaratmamızı hatırlatan yukarıdaki sözlerini işittik. Peki, antisemitizmin yükselişte olduğu bu dönemde sokakta yoğun güvenlik önlemleri altında bile olsa, kısa bir süreliğine özgürce kipalarımızla parkta olabilmek, dualarımızı açık havada komşularımızla Tanrı’ya iletebilmek bile başlı başına bir mucize iken, sizce başkanın bizlerden yaratmamızı beklediği mucizeler ne olabilir? Toplumumuzda kimilerimizin göremediği hatta bazen maalesef görmek istemediği, söylendiğinde içimize dokunacak mucizeler yaratan meleklerimiz var ki, onlara engel olmamamız, bizlerden yardım istediklerinde sırtımızı dönmememiz bile hep birlikte bu mucizelere katkı yapmamıza yeterlidir.

Toplumumuzun asıl mucizesi nedir biliyor musunuz? Alanı mağdur, vereni mağdur etmeden yıllardır 1800’ü aşkın aileye el uzatan, ihtiyaçlı kardeşlerimize sürekli finansal bir seferberlik için canla başla çalışan meleklerimizin varlığıdır. Her yıl eğitim kalitesini bir üst seviyeye çıkaran gururumuz Ulus Özel Musevi Lisesinde, burslu okumak durumunda olan çocuklarımıza, yeni yaratıcı bağış toplama yöntemleri ile kaynak bulmaya çalışan kardeşlerimizdir. Çocuklarımızı istikbalimiz olarak gören Hahambaşımız Rav İsak Haleva ve hahamlarımız ile el ele Yahudilik eğitimini çağın yeniliklerine uygun öğretmeyi başaran, çocuklarımızın geleceklerinde bir yerden mutlaka aidiyeti ile bağlanmasını sağlamayı amaçlayan öğretmenlerimizdir. Kısıtlı imkânlara rağmen yaşlı ve hastalarımıza canla başla hizmet veren ve tüm denetimlerden alnının akı ile çıkan Or Ahayim Hastanesi ve Or-Yom’dur. Yaşlılarımıza güler yüzleri ile hayat veren, sıkılmadan büyük bir sabırla vakitlerini onlarla geçiren pembe meleklerimizdir. Dindaşlarımızın artık maalesef yaşamadığı veya iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kaldığı Edirne, Antakya gibi şehirlerdeki sinagoglarımızı açık tutabilmek, hem kültürel mirasımızı hem de tarihimizi yaşatabilmek için büyük emek veren ağabeylerimizdir. Her Şabat günü unutulma tehlikesi olan kimi sinagoglarımıza minyan toplamak için canla başla gayret gösteren sinagog görevlilerimizdir. En çok nefret söylemine maruz kalan toplumlardan biri olarak, yaşadığımız antisemit eylemlerde sayıları azınlıkta kalsa da vicdanının sesini dinleyen duyarlı komşularımızın da olduğu gerçeğini bilmektir. Antisemitizmle gerek sosyal medyada gerekse de eğitimle mücadele etmeye gayret gösteren, gerektiğinde göreve hazır gençlerimizin varlığıdır. Mucizeler bizim içimizdedir, yeter ki bizler sadece eleştirmek ya da sırtımızı dönmek yerine bu mucizeleri görmeyi deneyelim.

Mucizelere inanan ve mucizeleri şahit olmuş bir toplumun fertleri olarak sinirlenmeden, yorulmadan ve gayret etmekten asla vazgeçmeden hepimiz tek tek toplumumuza ışık olmaya çalışalım. Yukarıda saydığım ve hatta bazılarını saymayı unuttuğum onlarca kurumda çalışan kardeşlerimiz, kibir, ego ve kıskançlığın oyununa gelmeden içtenlik ve kararlılıkla neleri başardığımızın bilincinde birbirimize destek olursak daha uzun yıllar mucizelere şahit olabiliriz. Son olarak dileğim siyasilerin de geçmişte gerek Osmanlı döneminde İspanya’dan gelen Sefarad Yahudileri gerekse de Nazi Almanya’sından kaçıp gelen dindaşlarımızın ülkemize nasıl ışık olduğunun bilincinde bizlere sahip çıkması ve antisemitizme dur demeleridir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR