Vayişlah- Eğitim

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
21 Kasım 2018 Çarşamba

 

 

Peraşamızın hemen başında Yaakov’un kardeşi Esav ile karşılaşmadan önce yaptığı hazırlıkları okuyoruz. Öncelikle Esav’ın öfkesini azaltmak için hediyeler gönderen Yaakov, Tanrı’ya dua eder. Hemen arkasından da muhtemel bir çarpışmaya hazırlanır. Esav’ın aklında olan şey kardeşini görmek değildir. Öyle olsa beraberinde dört yüz kişi ile gelmesi mantıklı değildir. Benzer şekilde Yitshak ile konuşmaya gelen Avimeleh beraberinde ordu komutanı ile gelmiştir. Genellikle Yahudileri ziyarete gelen kişilerin ‘aba altından sopa gösterme’ gelenekleri tarih boyunca devam etmiştir. 

Birçok açıklayıcı, Yaakov’un neden korktuğunu anlamakta güçlük çeker. Esav’dan kaçtığı zaman Moria Dağında merdiven rüyasını gören Yaakov burada Tanrı’dan ‘barış içinde evine dönme’ konusunda güvence almıştır. Bu güvenceye sahip birinin korkmasının sebebi ne olabilir? Yanıtlardan birisine göre Yaakov çocuklarının ve kendisinin fiziksel saldırıdan değil özellikle çocuklarının manevi gelişiminin etkilenmesinden endişe duymuştur. 

Yaakov kampını ikiye ayırdığında birinci kampın saldırıya uğraması halinde ikinci kampın korunacağı yönünde Tora ifade kullanır. İlginç bir şekilde Yaakov iki kampı için farklı ifadelere yer verir. Birinci kamp için dişil ifade kullanan Yaakov ikinci kamp için ise eril ifadeye yer verir. 

Bunun nedenlerinden biri Yaakov’un annelerin önemini bilmesinden kaynaklanmış olabilir. Bir çocuğun eğitiminde annenin rolü oldukça fazladır. İlk eğitim, Tanrı korkusu, mitsvalarla tanışma, evdeki uygulamalar çocuklara anneleri tarafından verilir. Annelerin Esav tarafından öldürülmesi veya esir alınması durumunda çocukların adeta ‘mülteci’ konumuna düşecekleri endişesini Yaakov taşımaktadır. 

Teilim 116/16 mizmorunda “ani avdeha ben amateha” diyen David Ameleh annesinin önemine vurgu yapmaktadır. Rabilerin öğretilerine göre bu dünyada hiç günah işlememiş dört insandan birisi David’in babası Yişay’dır. Buna rağmen David eğitiminin başlangıcının nereden geldiği konusunda doğru yönü işaret etmektedir. 

Elbette anneler kadar babalarımız da çocukların eğitimlerinde söz sahibidir. Babaların da eğitime verecekleri katkı çok büyüktür. Birlikte sinagoga gitmek, birlikte dua etmek, mitsvaları birlikte yaparak öğretmek, çocuklarına örnek kişiler olmak diye sadece saymaya başlarsak onların öneminin de ne kadar fazla olduğu anlaşılabilir. Ancak ilk eğitim her zaman anneler tarafından verilir. David Ameleh’in Teilim’de söylediği gibi anne eğer Tanrı’nın  hizmetinde olursa çocukların o yolda yürümeye başlamaları daha kolay olacaktır.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR