İsrail, Etiyopya’dan yeni göç kafilesine onay verdi

Köşe Yazısı
10 Ekim 2018 Çarşamba

İsrail Bakanlar Kurulu Etiyopya’dan 1000 Yahudi kökenli Falaş Mura üyesinin daha İsrail’e getirilmesini onayladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yürürlüğe soktuğu karara göre yeni dalgada önceki hükümetler tarafından İsrail’e gelenlerin ebeveynleri kabul edilecek.

İsrail’e gelişine onay verilen ebeveynler ile birlikte şu anda Etiyopya’da bulunan eşleri ve evlenmemiş çocukları da normalde İsrail’e geri dönüş yasası kapsamında olmamalarına rağmen İsrail’e gelebilecek.

İsrail Göç ve Entegrasyon Bakanlığı bu yeni mültecilere yeni imtiyaz ve olanaklar sağlarken dini otoriteler de ilgili göçmenlerin yeniden Yahudilik dinine geçişlerini resmi hale getirecek.

Etiyopya’da yaşan Yahudi kökenli Falaş Mura toplumuna ait kişiler geçmişte zorla da olsa Hristiyanlığa geçtiklerinden Geri Dönüş Yasası kapsamında göç hakkına sahip değiller. Fakat İçişleri Bakanlığının inisiyatifinde ve Giriş Yasası kapsamında, aileleri birleştirme prensibiyle İsrail vatandaşlığına kabul edilebiliyorlar. Bu sebeple İsrail’e gelir gelme resmi olarak Yahudi dinine geri dönüş sürecinden geçiriliyorlar. Etiyopya’nın Addis Ababa ve Gönder bölgelerinde halen Yahudi kökenleri ve ailelerin birleştirilmesi talepleri ile İsrail’e iltica talebinde bulunan 8200 Falaş Mura daha bulunuyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR