21 Haziran 2021 Pazartesi 02:54
Mett Hotel
Mett Hotel

DEVTech´ten yeni projeler…

Nur ŞAUL BARAKAS Köşe Yazısı
20 Ocak 2021 Çarşamba

Yeni yılın şüphesiz en önemli konularından biri de küresel su problemi. Küresel ısınmayla beraber, su problemi birçok ülkenin korkulu rüyası haline geldi.

Gelişen teknoloji ile başta sağlık, su ve tarım alanlarında yenilikleri ile dünyada ilk sıralarda olan İsrail’in birçok girişimi bulunuyor.

İsrail şirketleri; özellikle tarım, su, sağlık, BİT ve finans teknolojisi alanlarında bu pazarların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış özel ürünlerin geliştirilmesi aracılığıyla gelişmekte olan ülkeleri, kendilerine daha güzel bir yaşam kurma sürecinde desteklemek için çalışmalarını hızla devam ettiriyor.

İlk olarak sulama alanına göz atacak olursak N-Drip şirketi ile karşılaşıyoruz. N-Drip, sulama için su baskınından faydalanan alanların bunun yerine daha hassas ve daha verimli damlama sulama yöntemini kullanmasını sağlayacak bir sistem geliştirdi. Mevcut damlama sulama sistemlerinin, suyu tarlaya pompalamak için bir enerji kaynağına ve boruların tıkanmasını önlemek için bir filtre sistemine ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar, çiftçiler için maliyetleri artırmakta ve sistemlerin dağıtımını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, tarıma elverişli arazilerin yalnızca yüzde 3’ü günümüzde damlama sulama sistemleriyle sulanmaktadır. N-Drip’in sistemi daha ucuzdur çünkü yalnızca yerçekimi kuvvetini kullanır ve bu sebeple bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaz. Ayrıca bu sistem filtreler olmadan ve hatta su kaynağı temiz olmadığı zamanlarda damlama sulamayı mümkün kılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, çiftçilerin verimsiz taşırma sulamasından yüksek kaliteli damlama sulamaya önemli ölçüde daha az maliyetle ve daha düşük operasyonel gereksinimlerle geçmesini sağlar. N-Drip özel mikro sulama çözümü, bir dönüm kadar küçük çiftlikler için uygulanabilir. Bu ise sistemi, küçük çiftçilerin yanı sıra büyük ticari çiftlikler açısından uygun hâle getirir.

Umut vaat eden İsrail DevTech şirketine bir diğer güzel örnek de Keheala. Keheala’nın CEO’su ve kurucusu Jon Rethauser, etkileyici bir dijital sağlık platformu geliştirdi. Keheala, yalnızca altı yıl içerisinde Kenya’da (Kenya’da on kişilik bir ekiple) ve Zimbabwe’de faaliyet göstermeye başladı. Keheala, USAID’e ait Development Innovation Ventures (DIV) kurucusu Michel Kramer’e Nobel Ekonomi Ödülü’nün verilmesinin ardından Dünya Ekonomik ForumuNew England Journal of Medicine ve New York Times’da yer aldı. USAID, Keheala’yı program tarafından finanse edilen gelecek vaat eden girişimlerden biri olarak gösterdi.

 Pears Program DevTech Konferansı (Unconference)

Pears Program for Global Innovation (Küresel İnovasyon için Pears Programı), İsrail merkezli kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu. Amacı, İsrail’in inovasyon yoluyla kalkınması için İsrail inovasyon ekosistemi ile gelişen dünya arasında köprüler inşa etmek. Pears Programı, uluslararası kalkınmanın en kritik zorluklarına çözümler bulmak ve gelişmekte olan ülkelerin inovasyon kapasitelerini artırmak için gelişmekte olan ülkelerdeki ortaklarla el ele çalışmak amacıyla fikir geliştirmeden pilot aşamaya kadar gıda güvenliği, sağlık ve dijital katılım alanlarında çözüm geliştiren İsrailli girişimcileri desteklemekte.

Pears programı aralık ayında, ilk İsrail DevTech Konferansına (Unconference) ev sahipliği yaptı. “Unconference”, İsrailli DevTech endüstri girişimlerini, şirketleri, STK’ları, uzmanları, ekosistem oluşturucuları ve gelişim için teknolojiyle ilgilenen herkesi alışılmışın dışında bir sanal etkinlikle bir araya getirdi.

Konferans, çeşitli oyuncular tarafından edinilen bilgi ve deneyimleri kullanmak, iş birliklerini, fikir alışverişini ve ortaklıkları teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla düzenlendi. 

Yenilikler ardı ardına geliyor. Sorunlara çözümler getirebilen teknolojileri en hızlı şekilde devreye sokmak ülkelerin gelişimine katkıda bulunacaktır.

Önemli olan bu düzeni hayatımıza her anlamda adapte edebilmektir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR