17 Mayıs 2021 Pazartesi 21:58
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

VAYİŞLAH Şalom bayit – Ev huzuru

Rav İzak ALALUF Köşe Yazısı
2 Aralık 2020 Çarşamba

Yaakov ve Esav karşılaşmasında her çocuğun Esav’a karşı eğildiği, karşılaştığı söylenirken iki çocuktan söz edilmez. Bu çocuklar doğmamış olan Binyamin, diğeri ise Yaakov tarafından saklanmış olan Dina’dır. Baal Aturim’in görüşünü aktaran Rabi Nisim Barmaymon (Z”L) Dina’nın Yaakov tarafından bir sandığa saklandığını öğretmektedir. Bu görüşe göre eğer Yaakov bu evliliğe sıcak bakmış olsaydı belki de Dina Esav’a teşuva yaptırabilirdi. Bu durumu engellemiş gibi görünen Yaakov bu bölümün ardından gelen bölümde Dina’nın kaçırılmasıyla cezalandırılır.

Küçük bir kız çocuğu birçoklarının beceremediği bir olayı gerçekleştirip nasıl Esav’a teşuva yaptırabilir sorusunun yanıtına bakmaya çalışacağız. Soru oldukça zordur. 15 yaşına kadar Esav’a eğitim veren Avraam torununu doğru yolda tutamamış görünmektedir. ‘Ola temima’ olarak bilinen Yitshak bu kadar çok severken bile Esav’a doğru yolu gösterememiştir.  Rivka ve Yaakov da bu konuda başarılı değildir.

Bu sorunun yanıtını ‘evlilik’ kurumunda kadının rolü ile yanıtlayabilmek mümkündür. Evlilikte bir kadın kocasının Neşama’sının derinliklerine inebilir, onun en içteki haline ulaşabilir. Çünkü Neşama’sının bir diğer parçası odur ve bu şekilde erkeğin Neşama’sı ile bir bağ kurması mümkündür. Büyük Rabiler dahi bütün büyüklük ve ruhani yüceliklerine rağmen bir kadının kocasının Neşama’sının derinliklerine indiği kadar içselliğe ulaşamaz. İşte bu yüzden ne Avraam, ne Yitshak ne de diğerleri Esav’ın derinliklerine kadar inmeyi başaramadıklarından bunu yapamadılar. Eğer Dina Esav’la evlenebilseydi onun bunu başarma olasılığı çok daha fazlaydı.

Buradan bir evlilikte barış içinde olmanın ne kadar önemli olduğunu görebilmek mümkündür. Erkek eşini kendini sevdiği kadar sevmeli kendisine beklediği saygıdan daha fazlasını eşine göstermelidir.  Çünkü eşi erkeğin gerçek yol göstericisidir.

Ne yazık ki günümüzde erkekler eşlerini terk etmekte ve ruhani anlamda huzuru başka yerlerde aramaktalar. Bilmelidir ki hiçbir öğretmen, hiçbir yol gösterici eşi kadar ona içten ve derinden bir rehber olamayacaktır. Şalom bayit dediğimiz huzur içinde bir ev ve sevilen bir eşten daha iyi bir yol gösterici bulmak beyhudedir.

Elbette ki hepimiz özellikle alahik konularda danışacağımız bir Rabi’ye yakınlaşmak, rehberliği ışığında doğru yolda yürümek isteriz. Rabiler sorunları çözmek için araçları bilirler ve bunu önerirler. Ancak eşlerimiz bu araçların nasıl kullanılması gerektiğini, kendisini ve eşini nasıl daha iyi bir duruma getirebileceğini çok daha iyi sağlayabilirler. Birçoğumuz gerçek huzurun ve gerçek mutluluğun kaynağı barış içinde yaşayabildiğimiz evimizdir.

Gerçek tsadik kişi evinde eşiyle, huzurlu ve mutlu bir beraberliğin güzelliğini keşfedebilendir.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ