15 Nisan 2021 Perşembe 07:29
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Alışkanlıklar ve beklentiler

Meyzi ADONİ Köşe Yazısı
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Bu sene korona virüsü nedeniyle Euroleague’in büyük bir kısmından uzak kaldık belki, fakat son haftalarda duyduğumuz ve takip ettiğimiz gelişmelerle Euroleague heyecanını tekrar yaşamaya başladık diyebiliriz. Aslında uzun süredir özellikle Fenerbahçe taraftarlarının aklında tek bir soru vardı, “Obradovic’le devam edecek miyiz?” Ara ara çeşitli dedikodular çıktı. Ufuk Sarıca’nın ismi konuşulmaya başlandı, fakat bu dedikoduların çıkmasından kısa bir süre sonra Sarıca, Karşıyaka ile kontratının devam ettiğini açıkladı ve bu konu kapanmış oldu. Daha sonra Obradovic ile haziran ortasında tekrar bir araya gelinip, durumun konuşulacağı açıklandı ve herkes beklemeye başladı. 

Fenerbahçe taraftarının en büyük beklentisi ve isteği Obradovic’le devam etmekti. Bunu da her fırsatta sosyal medya mecralarında dile getirmekten çekinmiyorlardı. Yedi senedir Fenerbahçe’yi çok üst bir seviyeye taşımış, maçlarda herkesten çok alkışlanan ve inanılmaz saygı duyulan biriydi Obradovic. Taraftar için bir nevi alışkanlık haline gelmişti. Obra’sız Ülker Arena hayal etmek zor geliyordu herkese. Fakat hepimizin bildiği gibi, hiçbir şey sonsuza kadar devam edemiyor maalesef. Her güzel şeyin de bir sonu var ve bizler bunun bilincinde yaşıyoruz. Yani her ne kadar Obradovic’siz bir Fenerbahçe düşünmek zor olsa da, bunun bir gün gerçekleşeceğini herkes biliyordu. Gerçekleşmesi ihtimalinde de taraftarın isteği Saras Jasikevicius’un baş antrenör olarak takıma gelmesiydi. Bu daha önce basketbol camiasında da konuşulmuş bir konuydu, “Olsa mükemmel olur, Obra’dan sonra Saras çok doğru bir seçim olur” diyen de çok kişi vardı. 

Haziran ortasında Obradovic ve Fenerbahçe tekrardan bir araya geldi. Birkaç gün süren görüşmelerin ardından Obradovic kararını herkese açıkladı ve bir sene boyunca takım çalıştırmayacağını söyledi. Bu kararın da hayatında aldığı en zor kararlardan biri olduğunu açıkladı. Obra’nın takımdan ayrılması hem Fenerbahçe taraftarı hem de Türkiye Basketbolu için çok üzücü bir karar oldu. Ve daha bu karar sindirilemeden yeni sorular sorulmaya başlandı. “Fenerbahçe Beko’nun yeni baş antrenörü kim olacak?” ve “Saras Jasikevicius gelir mi?” Bu süre içerisinde, Jasikevicius’un ismi Barcelona ile de anılmaya başlandı. Hatta İsmail Şenol, Twitter’da “Sizce Saras Jasikevicius gelecek sene hangi takımı çalıştıracak?” diye bir anket yaptı. Fenerbahçe Beko, Barcelona ve Zalgiris’ten oluşan seçeneklerde, takipçilerinin yüzde 53’ü Fenerbahçe Beko cevabını verdi. Ama bu süreçte Saras’ın ismi Barcelona ile daha çok anılmaya başlandı. Anlaşmanın sağlandığı ve resmi açıklamanın çok yakında yapılacağı ile ilgili yazılar da yazıldı. Nitekim öyle de oldu. Jasikevicius ile üç yıllık anlaşma imzaladıklarını geçtiğimiz günlerde duyurdular. 

Bütün bunlar olurken, Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Maurizio Gherardini ile olan sözleşmesini iki sene uzattı. Bu da çok akıllı bir hamle olarak görüldü. Fakat bunun dışında, Fenerbahçe taraftarının iki büyük beklentisi de suya düştü. Obradovic takımdan ayrıldı, Jasikevicius da Barcelona ile anlaştı. Akıllara gelen, takıma uygun olabilecek koçlar da Twitter’da listelenmeye başladı. Kim şu an boşta? Kim Fenerbahçe Beko’yu tekrar yukarılara taşır? Obradovic ayrıldıktan sonra takımların nasıl performans gösterdiği ile ilgili yazılar bile yazıldı. 

Her şey çok hızlı oldu. Bütün bu tahminler yapılırken bir anda bir isim ortaya çıktı: Igor Kokoskov. 2000 yılından beri NBA’de görev yapan Kokoskov, NBA tarihindeki ilk Avrupalı baş antrenör olma unvanını da taşıyor. Geçtiğimiz sene de Sacramento Kings’de asistan koç olarak görev alıyordu. Ayrıca Kokoskov, Sırbistan Basketbol Milli Takımının da baş antrenörü. Fenerbahçe Beko, geçtiğimiz hafta sonu Kokoskov ile üç yıllık anlaşmaya varıldığını resmi olarak açıkladı. Bazı basketbol severler, Kokoskov adına yabancı olsa da, Kokoskov’un Obradovic’in yardımcılığını yaptığı biliniyor. Son yaptığı açıklamada da Obradovic’in onun hayat ve kariyer adına akıl hocası olduğunu söylemiş. Ayrıca Fenerbahçe kararını vermesinde de çok yakın dostu ve şu an beraber çalıştığı Bogdan Bogdanovic ve Obradovic’in de çok yardımcı olduğunu belirtmiş. 

Kokoskov, Obradovic’in tarzına hakim ve ondan görmeye alışık olduğumuz setleri NBA’de de kullanmayı seven bir isim. Fenerbahçe taraftarının alışkanlıkları ve beklentileri bir anda yok oldu belki ama Kokoskov Fenerbahçe Beko’nun yapabileceği en iyi hamlelerden biriydi. Şimdi kadroya yeni alınacak isimleri ve antrenör kadrosunun da tamamlanmasını bekleme zamanı. Bu yaz basketbol adına Fenerbahçe’yi ve basketbol severleri hareketli haberler bekliyor. Beklemede kalalım. Euroleague’i çok özledik!

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ