1 Aralık 2021 Çarşamba 18:47

“Altın fiyatlarının yükselişi gözlerden kaçmamalı..”

Emre ALKİN Köşe Yazısı
8 Ocak 2020 Çarşamba

Açıkçası altının profesyonel bir yatırım aracı olduğunu söylesem de, ‘Ayşe Teyzeler’ bugüne kadar altına yatırım yaparak sürekli kazandı. Bazı zamanlar altının gram fiyatı geri gelse de, genel trend hep yukarıydı. Ancak bir inceleme yapmanın faydası var elbette.

ABD ve AB tarafındaki siyasi ve diplomatik gelişmelere ek olarak, Dünyanın çeşitli bölgelerinde devam eden gerginlikler ve İran’ın Ortadoğu’da bir anda karşı hamle yapması altın fiyatlarını yükseltti diyebilirim. 

Şöyle ki, geçen yıl bu tarihlerde 1290 Dolar seviyesinde olan altın 1530 Dolar seviyelerine geldi. Basit bir hesapla yüzde 18 kazanç anlamına geliyor. Bir yabancı yatırımcı için neredeyse sıfıra yakın faiz gerçeği varken bir yılda bu oranda bir kazanç oldukça ciddi bir kazanç anlamına geliyor. 

Diğer taraftan, Türkiye’deki yatırımcı açısından daha da yüksek bir kazanç söz konusu olmuş. Geçen yıl bu zamanlarda 223 TL olan gram altın, 290 TL civarında alınıp satılıyor. Yani TL bazında yatırım yapanlar için yüzde 30 kazanç demek oluyor ki, açıkçası Türkiye için bile oldukça büyük bir kâr oranı diyebilirim.

 

''Altını takibe devam edeceğiz''

Gram altın geride bıraktığımız beş yılda sadece 2018 Eylül ve 2019 Mayıs dönemi arasında yatırımcısını üzmüş. Tam olarak 250 TL zirvesini gördükten sonra 200 TL’ye kadar düşmüş, sonra da sürekli yükselmiş. Yine de yedi ayda yüzde 20 kayıp akılları karıştırmıştır. Belki de dayanamayıp vedalaşan da olmuştur. Bu durum tamamen hızla yükselen Dolar/TL’nin sonradan hızla düşmesi sebebiyle ortaya çıkan bir durum. 

Özetle, altın hem yurt içinde hem de yurt dışında uzun bir zamandır sakin bir seyirdeyken kademeli şekilde yükselmeye başladı. Döviz kurları yardım etmese bile, yurt dışındaki hareketlilik Türkiye’deki fiyatların da yükselmesine sebep oluyor diyebilirim. 

Yeni dönemde jeopolitik riskler bu şekilde sıcak kalmaya devam ederse, altın fiyatlarının yurt dışında yükselmeye devam etmesi muhtemel. Türkiye’de ise Dolar/TL’nin yükselmemesi için verilen tüm çabaya rağmen hareketine devam etmesi, gram altının da yükseleceğine bir işaret diyebilirim. Ancak hep söylediğim gibi, bu tip yatırımlarda satarken değil alırken kazanmak lazım. Yükselirken alıp düşerken satan yatırımcılardan olmayalım. 

Televizyondaki yorumlarımda sürekli olarak “Altını yakından takip edeceğiz” diyorum. İlerki dönemde ara sıra bu analize devam edeceğim.

 

 

 

 

 

 

 

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel