2 Mart 2021 Salı 01:59
vakko
vakko

Filelere terfi ediyoruz

Nur ŞAUL BARAKAS Köşe Yazısı
16 Ocak 2019 Çarşamba

2019 yılının ilk ayını yarıladık bile. Zaman hızla akıp giderken hep bir yerlere ve bir şeylere yetişme telaşı içinde koşturuyoruz. Piyasalar ekonomik veriler açısından dalgalı bir seyir izlerken sektörel açıdan da bir takım yeniliklerle karşılaştık. Kısacası yeni yıl tahminlerinde okuduğumuz sert söylemler, bu rüzgârlı havayı adeta hissettirircesine kendini gösterdi.

Ocak ayının ilk yarısı, genel anlamda 25 kuruşluk poşetlerin herkesin konuştuğu konu başlığı olarak gündemi oluşturdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vatandaşlarımızın bez ve file poşetlere erişimini kolaylaştırmak adına bu uygulamayı zorunlu kılıyoruz açıklaması birçok çevre tarafından henüz benimsenmediğini düşünüyorum. Ocak 2019 itibariyle artık tanesi 25 kuruş olan poşetler tartışma konusu olmaya devam ediyor. Geçmişe göz atacak olursak plastik ürünlerin kullanımı her şekilde çok daha azdı. Marketlerden çıkanlar bez çantalar, kağıt poşetler ya da file torbalar ile yola devam ederlerdi. Hatta kimi zaman yolda file torbalardan düşen minik ürünler de olurdu.

Bez torba ve file uygulaması başta Avrupa’da olmak üzere dünyanın birçok yerinde uzun zaman önce başladı. Hem çevreyi korumak adına hem de tabiri yerinde ise maalesef ülkemizde fazladan alınan bir avuç kalınlığında poşet kullanımına son vermek insanlara garip geldi. Zaman içinde tüketicinin de bilinçleneceği artık marketlere giderken bez torba, file veya el arabaları ile hareket edeceği gerçeğine alışacağız.

Yapılan israflar aslında sadece poşet kullanımı ile sınırlı değil. Alışveriş merkezlerinde yemek yerleri, sinemalar ve restoranlar bilinçsiz tüketici ile dolu. Keza perakenden sektöründen otomotive varan dek yeni olan her şeyden ne olursa olsun edinme çabası özellikle erişkin nesilde alışkanlık halini almış. İhtiyacın kadar tüketme bilinci maalesef yok. Bu çark bir şekilde dönmeye devam edecek ancak bilinçli tüketici olarak bu israfları değerlendirmeyi öğrenebilmek hem çevresel atık açısından hem de sosyal sorumluluk adına fayda sağlayacak kapılar açacağına inanıyorum.

Yurtdışında alıştığımız duyarlı ve bilinçli toplum seviyesine erişebilmemiz için daha uzun bir yol görünüyor.

Önümüzdeki günlerde çeşit çeşit bez poşetlerle karşılaşacağız. Bakalım bahara yön verecek bu akışa ne kadar zamanda adapte olacağız?

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU