Fransa´da aşırı sağın zaferi

Fransa´daki genel seçimlerin ilk turunda, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi, oyların yüzde 34´ünü alarak birinci oldu.

Dünya
3 Temmuz 2024 Çarşamba

Fransa’da 9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nin açık farkla ilk sırada yer almasının ardından Cumhurbaşkanı Macron, Ulusal Meclis'i feshetmiş ve erken seçim kararı almıştı.

Katılımın yüzde 67,5 oranında kaldığı seçimleri sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ikinci sırada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans'ın liderliğindeki Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı ise üçüncü sırada tamamladı.

Seçimlerin ardından konuşan Marine LePen, “Demokrasi konuştu ve Fransız halkı Ulusal Birlik Partisi'ni ve müttefiklerini zirveye çıkararak Macron kampını neredeyse yok etti” dedi. “Halk net bir şekilde 7 yıllık küçümseyici ve yıpratıcı yönetime son vermek istiyor” diyen Le Pen, seçmenlerden ikinci tur için de destek istedi.

Ulusal Birlik Partisi Lideri Jordan Bardella da Paris'te yaptığı konuşmada, "Fransız halkı ülkede emsali olmayan bir umut doğurdu" yorumunu yaptı. Bardella, başbakan olması halinde, Cumhurbaşkanı Macron'la saygıya dayalı bir ilişki çerçevesinde birlikte çalışacağını, "tüm Fransız halkının başbakanı olacağını" vurguladı.

Ulusal Birlik’in Le Pen soyadını taşımayan ilk lideri olan Bardella, seçim öncesinde Fransa halkına önemli vaatlerde bulunmuştu. Göçmen konusu, partinin önemli gündem maddelerinin başında geldi. Partinin seçim kampanyasında yasal ve yasadışı göçü büyük ölçüde azaltarak ve yabancı suçluları sınır dışı ederek ‘göç bataklığını’ durdurmak istediği belirtildi. Bardella, seçim öncesi verdiği bir röportajda, başbakan olarak atanması halinde, ilk birkaç hafta içinde mevcut idari kısıtlamaları kaldırarak öncelikle yabancı suçluların sınır dışı edilmesini kolaylaştırmayı amaçlayan bir göç yasasını geçireceğini belirtmişti.

Bardella ayrıca hükümetteki en stratejik iş pozisyonlarının Fransız vatandaşlarına ayrılacağını, diğer bir deyişle çifte vatandaşlığa sahip olanların bu pozisyonlara erişemeyeceğini dile getirmişti.

Ulusal Birlik Partisi'nin yüzde 34 oranında oy alması, 2022’den bu yana partiye desteğin iki katına çıktığının gösterdi. Fransa genel seçimlerinde ilk kez bir aşırı sağcı parti birinci sırada yer aldı. Ancak bu sonuç Ulusal Meclis'te çoğunluğu sağlamaya yetmeyebilir. Tahminlere göre Le Pen ve müttefiki Cumhuriyetçiler Partisi 230 ila 280 arasında sandalyeye sahip olabiliyor. Bu da 289 olan mutlak çoğunluğun altında kalıyor. Mutlak çoğunluğu elde eden parti, başbakanı ve hükümeti atama hakkına sahip olacak.

Cumhurbaşkanı Macron seçmenlere çağrı yaparak, seçimin ikinci turunda, cumhuriyetçi ve demokrat adaylar etrafında birleşilmesini istedi. Macron'un çağrısını Başbakan Gabriel Attal da tekrarladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün