Rock´n Roll´un romantik prensi Chris Isaak ilk kez Türkiye´de

Tuna SAYLAĞ Sanat
3 Temmuz 2024 Çarşamba

Kalıplara sığmayan, rock’n roll’un çok yönlü ve romantik prensi Chris Isaak, baştan çıkarıcı sesiyle 31. İstanbul Caz Festivali için ilk kez ülkemize geliyor. Sevenleri Isaak’i karşılıksız aşklar ve ayrılıkların bestecisi olarak severken, kırgın ve dingin müziğiyle film noir’lara yakıştırıldı. İsmini, 1990’da ‘Wicked Game’ parçasıyla duyurdu. Ardından ‘Blue Hotel’ ve ‘Baby Did A Bad Bad Thing’ gibi hitler yaptı. Rock, rockabilly, soul, folk, pop ve country türlerinden ödünç olsa da kendi tarzını ortaya koyan şarkılarıyla Isaak, 40 yıllık kariyerine birçok ödül, konser ve film müziği sığdırdı. Aralarında Kuzuların SessizliğiKüçük Buda gibi filmlerin de yer aldığı birçok film ve dizide rol aldı. 12 Temmuz’da Harbiye Açıkhava Tiyatrosundaki konseri kaçırmayın!

***

Şehrin yeni kültür sanat merkezi: İstanbul Sanat

Osmanlı’nın denizcilik mirası ve dünyada işlevini aktif olarak sürdüren en eski tersanelerden biri olan Haliç Tersanesi, İstanbul’un yeni kültür sanat ve yaşam merkezi İstanbul Sanat’a ev sahipliği yapıyor

İstanbul Sanat bünyesinde yer alan İstanbul Sanat Müzesi, 3 Eylül’e kadar İstanbul’un en kapsamlı çağdaş sanat sergilerinden ‘Ah Güzel İstanbul’a ev sahipliği yapıyor. Kolektif bir çabanın sonucu olarak hazırlanan sergi; aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu Koleksiyonu, Ulaş Değirmenci Koleksiyonu, Mustafa Taviloğlu Koleksiyonu, Merey Koleksiyonu, İyem Koleksiyonu, Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu, Meir Dalva Koleksiyonu, Lale-Cengiz Akıncı Koleksiyonu ve Bilge Koleksiyonu’nun da yer aldığı, sanat dünyasının önde gelen koleksiyonlarını izleyicilerle buluşturuyor. İstanbul Sanat Müzesi’ndeki sergi, Bellini tarafından yapılan ve geçtiğimiz yıllarda İBB tarafından yeniden İstanbul’a kazandırılan Fatih Sultan Mehmet portresinin yanı sıra İtalyan ressam Cristofano Dell’Altissimo imzalı Kanuni Sultan Süleyman tablosunu ve Costanzo da Ferrara imzalı Fatih Sultan Mehmet'in madalyonunu da görme şans sunuyor.

***

Judas Priest Bonus Parkorman’ı sallayacak!

İngiliz heavy metal müziğinin öncü ve etkili rock gruplarından Judas Priest, agresif gitar riffleri, güçlü vokalleri ve sahne performansları ile tanınıyor. Tüm dünya sayısız konserler veren heavy metalin ünlü topluluğu, ‘Invincible Shield Tour Europe’ turnesi kapsamında 24 Temmuz’daki durağı İstanbul Bonus Parkorman olacak. Metal müzik fanlarının heyecanla beklediği Judas Priest için geri sayım başladı.

***

 

Ünlü Macarların hatırları sanat eserine dönüştü

Liszt Enstitüsü – Macar Kültür Merkezi İstanbul, 2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında gazeteci, yazar, sanat koleksiyoncusu Tamás Kárpáti'nin koleksiyonunda yer alan ünlü Macarların hatıraları ve onlardan ilham alan eserlerden oluşan ‘Hungarikonlar’a ev sahipliği yapıyor. 31 Ağustos’a kadar açık kalacak sergi, kendi alanlarında ün yapmış Macarların yaklaşık 200 şahsi eşyasının seçkin sanatçıların ‘müdahalesi’yle sanat eserine dönüştürülmüş halini içeriyor. Sergide yer alan Oscar ödüllü film yönetmeni László Nemes Jeles’in papyonundan yapılmış bir tablosu, Nobel Ödülü sahibi Katalin Karikó'nun pipeti, Macaristan'ın tek Altın Top sahibi Flórián Albert'in forması gibi hatıra nesneleri, koleksiyonun nadide parçalarını oluşturuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün