Şavuot´a Özel Serinletici Milkshake Tarifi

Orli GÜNER Genç Mutfak
13 Haziran 2024 Perşembe

Şavuot bayramı, Yahudi milletinin Mısır'dan Çıkış kitabında anlatılan Sina Dağı'ndaki deneyimini anmaktadır. Şavuot, Pesah bayramından tam 50 gün sonra başlamaktadır. “Şavuot” kelimesinin hikâyesine gelecek olursak. Çevirisi “haftalar” olan bu kelime, Pesah’tan Şavuot’a kadar olan yedi haftalık yolculuğun sonucunu vurgular. Bayramın zamanlaması, Şavuot'un, Sina Dağı'ndaki olaylar meydana geldiğinde özel bir önem kazanan eski bir tarım festivali olabileceğini gösteriyor.

Tüm dünyadaki Yahudiler, bahsedilen Şavuot arifesi geleneksel olarak öğrenmek ve fikir tartışmak için sabahlarlar, tabii ki sütlü tatlılar eşliğinde:) Bu öğrenme gecesi “Tikun Leil Şavuot” olarak anılır. Çevirisi Şavuot iyileştirme gecesi olarak geçebilir, fakat tam anlamını çeviride aktarmak elbette diğer dillerdeki gibi zordur. Belki Tikun Olam (Dünyayı iyileştirme) terimini anımsayacak ve Tikun Leil Şavuot’u bu bağlamda düşünebilirsiniz.

Gece boyunca öğrenme geleneğinin eskiye dayandığı düşünülse de, 16. yüzyılın ünlü kabalisti Haham Isaac ben Solomon Luria Ashkenazi tarafından resmi olarak kurulduğu söyleniyor. Yahudi dini çevrelerinde yaygın olarak bilinen ve zamanın Osmanlı Suriye’sinin ve günümüzde İsrail’in Celile (Galilee) bölgesindeki Safed topluluğunun önden gelen Yahudi mistiği Ha'ari, Ha'ari Hakadoş veya Arizal olarak da bilinir. Fakat, 13. yüzyılda ortaya çıkan ve İkinci Tapınak bilgesi Haham Şimon Bar Yochai tarafından yazıldığı söylenen Zohar'da bu geleneğe atıflar vardır.

Sinagogları dekor ve yeşillik ile süslemek de geleneklerden biridir. Bazı cemaatler Ruth’un kitabından okumalar da yapar. Şavuot aynı zamanda yıllık buğday hasadına denk gelir ve bu da Ruth’un hikâyenin kurgusunun bir parçasıdır.

Şavuot Bayramında sütlü ürünler tüketildiği bilinmektedir. Neden sütlü tatlılar ve/veya cheesecake (çiskek) yendiğine dair bilgiler ve teoriler de bulunmaktadır. Bunlardan biri, Tora’yı alan İsrailoğullarının ilk defa kaşer kanunlarını öğrenmeleri ve buna takiben bir süt festivali ile kutlamalarıdır. Bir başka inanış, çiskek’in kremasının süt ve balı sembolize eden vaad edilen toprakları düşündürmesidir. Bazıları ise bahar zamanının en yoğun süt sezonuna denk gelmesidir.

Daha önce sizlerle, fırın sütlaç ve yapay zeka ile süt ürünü içeren tarifler içeriklerini paylaşmıştık. Bu sene ise yaz aylarının vazgeçilmezi olan milkshake'i beğenilerinize sunuyoruz.

Milkshake:

4 top kakaolu dondurma

3/4 bardak süt

Kremşanti

Toz kakao

Dondurma, süt ile robottan geçirilir. Servis edilecek bardağa alındıktan sonra kremşanti ve toz kakao ile süslenir.

Afiyet olsun ve Hag Şavuot Sameah!

Kaynaklar:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün