Sağlık teknoloji endüstrisini keşfedin

Sağlık teknolojisi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "bir sağlık sorununu çözmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için geliştirilen cihazlar, ilaçlar, aşılar, prosedürler ve sistemler şeklinde organize bilgi ve becerilerin uygulanması" olarak tanımlanır. Buna ilaçlar, cihazlar, sağlık bakımında kullanılan prosedür ve organizasyon sistemleri de dahildir.

Nur Şaul BARAKAS Ekonomi
15 Kasım 2023 Çarşamba

Tıbbi cihaz ve dijital sağlık endüstrisinin en aktif oyuncularından biri de İsrail’dir. Son on yılda istikrarlı bir büyümenin beraberinde İsrail bu alana yaratıcılık ve yenilik getirdi.

Bugün 1500'den fazla aktif şirket var. Nispeten kısa bir süre içinde, bu şirketlerin etkileyici bir şekilde gelir elde ediyor. İsrail'in girişimcilik ekosistemi, start-up'ların gelişmiş, ticari olarak uygulanabilir ve gelecek vaat eden işletmeler haline gelmesi için fırsatlar yaratıyor. Endüstrinin gelişiminin kanıtı olarak, tıbbi cihaz ve dijital sağlık sektörü, 2010'dan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyerek 2 milyar doları geçti; tohum şirketlerinden oluşan zengin bir boru hattı mevcut büyümeyi sürdürmeyi vaat ediyor. En büyük sektörler tıbbi cihazlar ve dijital sağlıktır (şirketlerin yüzde 65'inden fazlası). Tıbbi cihaz alanında, İsrailli bilim insanları ve mühendisler, dijital görüntüleme, tıbbi lazerler, teletıp, erken teşhis, akıllı cerrahi ekipman ve daha fazlasında birinci sınıf yenilikler geliştirmek için elektronik, iletişim ve elektro-optik alanlarında ileri teknolojileri entegre ettiler. Kardiyovasküler ve periferik vasküler, nöroloji ve dejeneratif hastalıklar, hazırlık ve acil tıp, yoğun bakım, kadın sağlığı, ortopedi ve spor hekimliği, gastrointestinal, enfeksiyon kontrolü, oftalmoloji, ağrı ve yara yönetimi, ağız ve diş bakımı, dermatoloji ve estetik gibi çeşitli tıbbi uygulamalarla uğraşan 600'den fazla tıbbi cihaz ihracatçısı bulunuyor.

Dijital çağ, hastalara evlerinin rahatlığında veya nerede olurlarsa olsunlar, herhangi bir web veya mobil cihaz aracılığıyla, döngüde bir sağlık hizmeti sağlayıcısının varlığına ihtiyaç duymadan sağlık hizmetleri sunmak için fırsatlar sunuyor.

Sağlık kaynaklarından ve hizmetlerinden uzakta veya kıtlık içinde yaşayan milyonlarca insan için, akıllı telefonların giderek yaygınlaşması, sağlık hizmetlerine erişimi ve yaşam kalitesini iyileştirmek için yeni olanaklar yaratıyor. Teletıp, mHealth, giyilebilir cihazlar, uzaktan izleme, elektronik tıbbi kayıtlar, büyük veri analitiği, tıbbi nesnelerin interneti, tıbbi uygulamalar ve diğerlerinin tümü dijital sağlık veya sağlık bilgi teknolojilerine dahil edilebilir. İsrail dijital sağlık endüstrisinin kökleri, sağlık hizmeti sunumunu iyileştirmek için yenilikçi iletişim teknolojilerini kullanma konusunda uzun bir geçmişe sahip. Sektör, tıbbi personelin verimli çalışmasını teşvik eden yenilikçi malzemeleri, sistemleri ve teknikleri entegre eden tasarım, geliştirme, ileri üretimden başlayarak yaşam bilimleri ve üst düzey teknolojiler arasında başarılı bir kombinasyon sunuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR