“Mamut Limited ile daha özgür hareket edebileceğimiz bir alan yarattık”

Bağımsız yetenekleri, sanat profesyonelleri ve sanatseverlerle bir araya getiren, İstanbul´un güncel sanat ortamına önemli katkıda bulunan Mamut Art Project, şimdilerde yepyeni bir çalışmayla karşımızda. Projenin kurucuları Ekin Kohen ve Seren Kohen Ojalvo, Mamut ekibinin on senelik tecrübesiyle yeni bir çevrimiçi projeye imza attılar. Sanatçıların edisyonlu, özel üretilmiş seri çalışmalarını içeren Mamut Limited (Artist Editions) isimli çevrimiçi projesi, ilk fiziksel sergisini Mamut Limited Vol.1 adıyla gerçekleştirdi. Yıllardır sanat için aynı heyecanı artarak taşıyan Mamut Limited Direktörü Seren Kohen Ojalvo ile bu yeni soluklu, zamanın ruhunu yakalayan, yıl boyunca özel seçkilere yer verilecek olan projeleri hakkında konuştuk.

Mirey NASİ Söyleşi
1 Kasım 2023 Çarşamba

Güncel sanatta yılın umut vadeden sanatçıları için benzersiz bir keşif alanı olmayı başaran Mamut Art Project olarak onuncu yılınızı başarıyla geride bıraktığınız dönemde Mamut Limited adlı yepyeni bir çalışmayla sanatseverlerin karşısındasınız. Sizi yeni bir yaratıcı projeye iten ne oldu?

Mamut Art Project bugüne kadar Türkiye’nin farklı yerlerinde bağımsız üretim yapan 500’e yakın sanatçıyı bir araya getirdi ve sanatseverlerle buluşturdu. Bu bizim için çok değerli bir tecrübe olduğu gibi aynı zamanda Mamut Limited’in oluşumundaki en büyük ilham kaynağımız. Çok uzun zamandır hem bu deneyim hem de çok sevdiğimiz sanatçılarımızla olan iletişimimizi farklı bir şekilde ilerletmeyi hayal ediyorduk.

Mamut Art Project, odak noktası ve çizgileri çok belirli bir proje. Limited ile daha özgür hareket edebileceğimiz, bu sınırlarla oynayabileceğimiz bir alan da yaratmış olduk.

Bu yöndeki ilk adımımız oldu. Bu sergi özelinde seçkiyi bir araya getirirken güncel, zamanın ruhunu yakalamış, dinamik, kısacası Mamut’un ruhuna hitap eden üretimleri referans aldık ve birlikte yol almaktan keyif alacağımızı düşündüğümüz sanatçılarla bir araya geldik.

Mamut Art Project ve Mamut Limited farkı ne?

Mamut Art Project, Türkiye genelinde bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleri ve sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçılarına, eserlerini sergileme ve kendilerini tanıtma fırsatı sunmanın yanı sıra aynı zamanda süresiz danışmanlık sağlıyor. Yılda bir defa fiziksel olarak gerçekleşen her edisyon için Mamut sanatçıları, açık çağrıyla gelen başvurular arasından, her sene yenilenen ve Türkiye’nin alanında öncü isimlerinden oluşan jüri üyeleri birlikte belirleniyor ve Türkiye’nin farklı yerlerinden, disiplinler arası eserler üreten yaklaşık elli sanatçının eserlerinden oluşan bir seçki sergileniyor. Mamut Art Project, sanatseverlere ülke çapında üretim yapan yeni sanatçıların ulaşılabilir eserlerini koleksiyonlarına eklemelerine ve birçok kişinin koleksiyonundaki ilk eseri almasına imkân sağlıyor.

Mamut Limited ise sanatçıların edisyonlu ve özel üretilmiş seri çalışmalarını içeren çevrimiçi bir platform. Bu çevrimiçi platformunda yıl boyunca özel seçkilere yer verilecek. Bir başvuru süreci veya jüri yok. Sadece kariyerinin başındaki sanatçılara da odaklanmıyor. Mamut Limited aynı zamanda kendini fiziksel etkinlikler düzenleyen, farklı iş birlikleri kuran ve danışmanlık hizmeti veren açık bir yapı olarak konumlandırıyor. Bu platform, Mamut ekibi olarak on senelik tecrübemizi değerlendirerek birlikte üretim yapabilecekleri sanatçılarla yıl boyunca çalışmak ve eserlerini sanatseverlerle paylaşmak hedefiyle ortaya çıktı; görsel sanatlardan tasarıma, müzikten modaya farklı alan ve tekniklerle çalışan, yaratıcı herkese açık.


‘Mamut Limited Vol.I’ ilk fiziksel sergisi derken neyi kastediyorsunuz? Bu serginin fiziksel olmayan ayağı da mı mevcut?

Evet, hatta altını tekrar çizmek isteriz, Mamut Limited, sanatçılarla yıl boyunca çalışmak ve eserlerini sanatseverlerle paylaşmak hedefi ile ortaya çıkardığımız çevrimiçi bir proje. Bugüne kadar Mamut Art Project ile sanatçılarımıza verdiğimiz desteği bir adım öteye taşıyarak Mamut Limited ile birlikte herkese açık bir yapıda, sanatçıların ve yaratıcı zihinlerin sınırlı sayıda ve/veya Mamut Limited’a özel ürettikleri seri/eserlerini sergilemeye hazırlanıyoruz. ‘Mamut Limited Vol.I’ pop-up sergisi, yıl boyunca çevrimiçi ve fiziksel özel içeriklere yer verecek olan Mamut Limited platformunun ilk fiziksel sergisi. Mamut Limited Vol.I sergisinde, site açılışında yer alan, Anıl Can, Bartu Kaan, Can Büyükkalkan, Can Dağarslanı & Sophie Bogdan, Cihan Bacak & İsmet Köroğlu, Çağla Çağlar, Edze Ali, Gabriel Vorbon, Maide A. Petek, Metin Ertürk, MRE, Nisan Talaz, Onur Hastürk, Pelin Kacar, Sinem Ören, Ufuk Yılmaz, Yalçın Yeşiltepe ve Yusuf Günler’in fotoğraf, heykel, video, yapay zeka, minyatür ve dijital sanat dahil, projeye özel ürettikleri eserlerinden oluşan bir seçki sergileniyor. Sitede yer alan sanatçılarla başka pop-up sergiler de yapmayı hedefliyoruz. Bu sebeple ilk sergimize ‘Vol.I’ ismini vermek istedik. Vol.2, Vol.3 olarak devam etmesini umuyoruz.


Sanatçılar ve izleyicileriniz yeni projenizi nasıl karşıladı?
Hem birlikte çalıştığımız sanatçılar hem de ziyaretçilerimiz çok olumlu karşıladı. Yıl boyu aktif kalacak bir platform sanatçılar için üretim yapacakları ve sergileyecekleri aktif bir ortam sağlarken, aynı zamanda sanatseverler için yeni eserlere ve sanatçılara ulaşmak için bir fırsat sunuyor.


Mamut Art, sanatçıların ve sanatseverlerin her sene merakla beklediği bir proje. Nispeten küçük bir ekiple bu başarıyı yakalamanızın ve sürdürmenizin sırrı nedir?
Ekibimiz küçük ama on seneyi aşkın bir süredir birlikte bu alanda aktif çalışıyoruz ve bu tecrübe sayesinde, sanatçılarla sanatseverleri bir araya getirebilmek, onların heyecanına ortak olmak bizi besliyor. Bu motivasyon en büyük güç kaynağımız. İşimizi çok seviyoruz, bunun da bir şans ve ayrıcalık olduğunun hep farkındayız.


Şimdiye kadar Mamut Art ve şimdi de Mamut Limited ile ülkemizdeki çağdaş sanat ortamına ne kattınız?
Mamut Limited çok yeni proje, sanat ortamına katkısını zaman içinde birlikte göreceğiz. Ancak Mamut Art Project 11. senesine giriyor ve bu alanda Türkiye çapında, bağımsız ve kariyerinin başındaki sanatçılarla yaş ve eğitim sınırlaması tanımadan alan sağlayan en uzun soluklu proje. Geriye dönüp baktığımda, Mamut sanatçıları arasından yurt içi - yurt dışında sergiler açan, önde gelen galeri ve kurumlarla çalışan, üretimleriyle ses getiren birçok isim olduğunu görüyoruz.

Mamut’la ayrıca Türkiye’de sanat alanında yeni eğilimlerin, nelere yöneldiğinin takip edilebileceği bir alan sağlıyoruz. 

Tüm bunlar bir araya geldiğinde de aslında ciddi bir arşivden bahsediyor oluyoruz.

Yurt içinde başarıyla devam ettirdiğiniz projenizi yurt dışına da taşıyacak mısınız? Gelecek için hayalleriniz neler?

Mamut’u yurt dışında görünür kılmayı tabii ki çok istiyoruz. Ancak ne zaman ve nasıl olacağı henüz belli değil.

Ayrıca hayallerimizde her zaman tüm Mamut sanatçılarını bir araya getiren bir mecra var. Bunu fiziksel olarak gerçekleştirmemiz gittikçe zorlaşıyor ama farklı şekillerde nasıl yapabileceğimizi düşünüyoruz.

Görsel sanatlardan tasarıma, müzikten modaya farklı alan ve tekniklerle çalışan, yaratıcı herkese açık Mamut Limited’i ve ilk sergisini www.mamutlimited.com adresinden sizler de takip edebilirsiniz.

Fotoğraflar: Emir Uzun

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR